Co jíst při kojení?

Rubrika: Kojení

1254272_capsicumsSprávnou skladbou a výběrem potravin lze nejen ovlivnit zdraví maminky a dítěte z dlouhodobého pohledu, ale také předejít akutním potížím, k nimž je miminko v nejútlejším věku náchylnější. Strava maminky při kojení má být pestrá a vyvážená a nemá obsahovat potraviny, které mohou vyvolat nadýmání…

A právě po zdůraznění té poslední podmínky zjistíme, že by nám zbyla jen mrkev s bramborem a špagety se sýrem (bez kečupu). Ovšem ne každé dítě trpí nadýmáním, a tak se „pro jistotu“ zříkat většiny zeleniny není rozumné. Jsou maminky – a není jich málo – které dál konzumují luštěniny, česnek i cibuli, a jejich děti jsou spokojené. U dětí se postupně snášenlivost „rizikových“ potravin zlepšuje – v závislosti na tom, jak se začínají samy hýbat. Ve chvíli, kdy se miminko otočí ze zad na bříško, je napůl vyhráno, a když začne lézt po kolínkách, nebývá už obvykle důvod, aby se maminka dále omezovala.

Potraviny, které mohou způsobit nadýmání dítěte

 • Pažitka, pórek, cibule, česnek – jejich aroma může přecházet do mléka a některým dětem může vadit.
 • Brokolice, kedlubna, ředkvičky, květák, zelí a kapusta.
 • Zelený hrášek, červená čočka, ostatní luštěniny – zejména sója, nikoli však některé produkty (např. tofu nenadýmá); nadýmavost luštěnin lze podstatně snížit jejich předklíčením (rozloží se nadýmavé látky) a použitím koření (např. majoránka, saturejka, yzop) při vaření.
 • Čerstvé pečivo a výrobky obsahující kvasnice.
 • Vody a minerálky sycené CO2 – není nutné tělu dodávat CO2 z nápojů, když se jej snaží neustále dýcháním zbavovat.
 • Velké množství nekysaného kravského mléka – více než čtvrt litru nadýmá. Neplatí průpovídka, že „mléko dělá mléko“, a maminka, která čerstvé mléko běžně nepotřebovala, by ho neměla pít jen proto, že kojí. Jinou záležitostí jsou sýry, jogurty a zakysané mléčné výrobky – jejich spotřebu je vhodné zvýšit, především pro vyšší obsah využitelného vápníku.
 • Přemíra sladkostí a cukru – jedna kostka do čaje a občas kousek čokolády či zákusek, to je v pořádku. O Vánocích však jako lavina volají maminky, že jejich dítě celý den křičí a má zelenou stoličku. Dokud je miminku méně než půl roku, držte se s cukrovím přece jen zpátky.

Ovoce a zelenina, které mohou vyvolat nesnášenlivost – většinou kožní vyrážku (kopřivku):

 • citrusy, kiwi, tropické ovoce,
 • jahody a drobné kyselé ovoce (rybíz, angrešt, ostružiny),
 • rajčata a papriky, zejména tepelně neupravené,
 • mandle, ořechy, pistácie, arašídy, zejména u maminek alergiček.

Zelená stolička není stoličkou hladovou, to je jen úporná pomluva, je obvykle příznakem, že miminko je kojeno jen krátce a dostalo se jen k přednímu mléku (tj. k řidšímu, méně tučnému, které se přirozeně tvoří v první fázi každého kojení). Pokud je tomu tak, je potřeba kojení z jednoho prsu prodloužit, nebo má­li maminka přebytek předního mléka, může jeho část před kojením odstříkat. Strach, že na miminko „už nezbude“, není na místě, převážná část mléka, které při kojení dítě vypije, se tvoří jako odpověď na jeho sání během kojení. Prs není zásobárnou, ale přímo výrobcem mléka.
Zelená stolička může být také známkou dietní chyby maminky, virové infekce dítěte, může provázet i prořezávání zoubků. Vždy se o ní poraďte se svým pediatrem. Hladová stolice je hnědá, silně páchnoucí, s kousky, které vypadají jako rozvařená rýže.

Jedná se o ukázku z knihy Zdravá výživa malých dětí.
Vydalo nakladatelství Portál, 2010.

Napsal/a: Bc. Illková, Nečasová, Daňková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • bamiska

  zase nějakej inteligentní anonym….

 • Anonymní

  Zdrobňovat stolici na stoličku je jako říkat manža a mimísek – tedy infantilně hloupé.

 • lnori

  Já chleba jedla, ale záměrně dva dny starej, čerstvej jsem si krájela a nechávala hodinu nebo dýl okorat .)

 • Lien

  A ještě k zelené stolici, malá jí měla hodně dlouho, ale vždy jen večer. Nakonec jsem zjistila, že máme v koupelně, kde jsem přebalovala žárovku stínovanou do modra, docela jsme se s dr. pobavily. :o))

 • Lien

  No mě kojení odnaučilo jíst chleba, nějak jsem si úplně za tu dobu odvykla a už se u nás vůbec nekupuje. Takže jsem ho neměla už 16 měsíců. :o) Jinak jsem se zezačátku hlídala hodně, pamatuju si, že jsem dlouhé týdny jedla jen lučinu a zeleninu, skoro nic jiného. Potom mi kamarádka povídala, jak si dala topinku s česnekem a jak malá řvala, no nechápu, taky přestala kojit v 5 měsících, prý to malé nedělá dobře. Ani se nedivím.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist