Boření mýtů o zdravé výživě v útlém věku

Rubrika: Kojení, Stravovací návyky, Zdravá výživa

Uznáváte zdravý životní styl a chcete do správného stravování zapojit i své ratolesti či manžela?

Co se týče zdravé výživy, existuje spousta nesprávných domněnek, které si lidé vytváří a kterými se zbytečně stresují. Že je nemožné, abychom děti donutili jíst zdravě? Není, ale musíte na to jít chytře.

Co se týče výživy dětí, měli bychom mít na paměti, že správnému stravování je musíme učit již od útlého věku. Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A právě toto rčení platí i u výživy, ba někdy dokonce dvojnásob.

Mýtus č.1: Kojit je v moderní době zbytečné

Už jste se někdy setkali s tímto výrokem? Pokud ne, jste jedním ze šťastnějších rodičů.

Některé matky v dnešní době kojení odsouvají na druhou kolej, jelikož na trhu existuje spousta náhrad mateřského mléka, které se v reklamě pyšní doslova úžasným složením. Navíc, výrobci uvádějí na obalu často i přidané vitamíny, což může zmást nejednu matku a postrčit ji to k náhradě mateřského mléka umělým.

Pravda je však úplně jiná, jelikož právě mateřské mléko je jediné, které obsahuje všechny potřebné látky v dostatečném množství a navíc, pro naše děti v daleko lépe využitelné formě.

Dostatečně dlouhá doba kojení je důležitá pro správný vývoj malého organismu, zejména jeho imunitních funkcí. Pokud matky kojí alespoň doporučovaných 6 měsíců, je daleko větší šance, že jejich dítko nebude později trpět obezitou, alergiemi či průjmovými onemocněními.
Navíc mu dopřejeme i dostatečnou výživu pro vývoj mozku, což se projeví daleko lepším soustředěním a prospíváním při budoucím studiu.

Kojení navíc prospívá i matce, která se díky tomu může vrátit daleko rychleji ke své původní hmotnosti a navíc má větší pravděpodobnost, že se v budoucnu nebude potýkat s rakovinou prsu či jinými zhoubnými onemocněními.

Mýtus č.2: Nutit dítě jíst zeleninu je jako přeplavat oceán

Jeden z dalších mýtů, který je mezi dnešní populací velmi rozšířený. Děti je nutné učit jíst dostatečné množství zeleniny již od útlého věku, přesněji od doby, kdy do jeho stravování zařazujeme první příkrmy.

Mělo by se tak stát cca kolem 6. měsíce věku, kdy dítěti již nestačí pouze energie z mateřského mléka, a proto musíme jeho jídelníček o něco obohatit.

Jako první příkrm je vhodné zvolit právě zeleninu, zpočátku samozřejmě rozmixovanou, jednodruhovou. Takovýto příkrm (například rozmixovanou mrkev nebo brambory) v žádném případě nesolíme ani nepřislazujeme, jinak bychom potomka naučili na příliš výrazné chutě a ono by později zeleninu opravdu odmítalo.

Tímto způsobem zařazujte zeleninu po celou dobu růstu, postupně můžete přidávat i nějaké ty kousky a nemusíte se bát, že bude mít dítě později k zelenině odpor.

Pokud již vaše dítě povyrostlo a vy jste ho konzumaci ovoce a zeleniny od dětství dostatečně nenaučili, nezoufejte. I zde je totiž možnost, jak jídelníček ratolesti vylepšit. Především se snažte, aby jídlo nebylo nejenom chutné, ale také zábavné.

Pokud dítěti připravujete svačinu, rozhodně mu nedávejte velké kusy zeleniny či ovoce. Vždy je nakrájejte na co nejmenší kousky tak, aby si dítě mohlo přikusovat celý den a nebylo líné zdravou potravinu sníst. Menší kousky zeleniny a ovoce navíc můžete naaranžovat tak, že i z nejnudnějšího pokrmu rázem vytvoříte dobrodružství.

Mýtus č.3: Obezita u dětí nevadí, vždyť ony z toho vyrostou

Znáte to, dítě škemrá o nějakou tu sladkost a vy mu zkrátka neodoláte. Potom sedí celý den u počítače a na víkend jede k babičce, která vyvařuje ty nejlepší speciality. Jenže co dělat, když už to zajde příliš daleko a vaše dítě se stane obézním?

Prvním úspěchem je zajisté to, že jste si tento fakt uvědomili a chcete s ním něco dělat. Druhá věc je, zda se k situaci správně postavíte. Pokud si nevíte rady, nebojte se obrátit na specializovaného pediatra, který vám jistě pomůže váš rodinný problém vyřešit.

Chcete-li zakročit sami, měli byste si uvědomit pár věcí. V žádném případě nemůžeme dítě nechat držet nějaké drastické diety, či ještě hůře hladovět. Pokud budete dítěti odpírat doma jídlo, věřte, že potomek si cestu k čokoládě najde sám – třeba ve školním automatu.

Důležité je vysvětlit dítěti, že jeho stravování se musí změnit a pokud to dítě pochopí, pak teprve jste na cestě k úspěchu.

Restrikce jídelníčku by však neměla být příliš velká, je důležité si uvědomit, že ratolest je ve vývoji a přílišný nedostatek jednotlivých živin by se jí mohl později vymstít.

Pro začátek postačí, když odnaučíte dítě pít sladké limonády, jíst zbytečné pochutiny a na talíř mu naložíte více zeleniny. Nikdy nezačínejte s dietou příliš náhle, jelikož dítě není v tomto ohledu o moc jiné než dospělý a svou snahu by mohlo brzy vzdát.

Ať už je vaše dítko vzorný strávník, či neposlušný požitkář, rozhodně si vše neberte tak vážně. I dítě by mělo mít možnost si občas zahřešit, a proto sladkou odměnu za dobře odvedený výkon mu rozhodně odpírat nemusíte.

Měli byste ho však naučit rozlišovat mezi potravinami, které se v jídelníčku vyskytují běžně a mezi těmi, které si může dopřát jen občasně. Věřte, že všeho moc škodí a striktní dieta u dítěte opravdu není to pravé ořechové.

Napsal/a: Andrea Hrečková

Toto taky stojí za přečtení!

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Pěkný článek.

  • endlisek

    To my si doma na jahody a jiný pochoutky ze zahrádky ještě musíme počkat. Už aby bylo léto, ty stříkané z obchodu hrozně nerada nakupuji, ale lepší tyto než žádné. Občas koupím bio, nebo z trhu a doufám, že je větší kvalita, i když kdo ví, jestli to není úplně to stejný, jen s jiným obalem..

  • dnes babička dovezla hrášky a jahůdky, děti se mohly porvat

  • jj, pravda

  • endlisek

    Povedený, pravdivý článek. Naprosto souhlasím. Co se týče kojení už snad všechny maminky pochopily, že žádná náhražka nemůže nahradit složení mateřského mléka, které příroda vytvořila tak, že je pro naše děti to nejlepší. Vím, že v době, kdy jsem se narodila se říkalo, že umělá výživa je lepší a mamka se potýkala s názory, proč kojí a snahami jí to vymluvit. Co se týče zdravé stravy si také myslím, že když si na to děti zvyknou již od malička, tak s tím později nemají velký problém, ale samozřejmě, když je jakýkoli jejich vrtoch umlčován sladkostí a za každý úspěch, nebo dojezené jídlo pak dostanou jako odměnu čokoládu, stane se ze sladkosti modla, něco co je lepší, než běžné jídlo a děti je vyžadují. Možná ne vždy budou děti nadšené zdravou stravou a omezením sladkého, ale v budoucnu rodičům určitě poděkují:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist