Vysvědčení…radost nebo starost?!

Rubrika: Výchova školáka

Doslova pár hodin nás dělí od posledního zvonění ve školách a rozdávání tolik očekávaného hodnocení … vysvědčení. Pro některé děti je tato chvíle radostná, ale pro některé může být natolik zdrcující, že si děti mohou sáhnout i na život. Abychom se vyhnuli tragédii nebo útěkům z domova, jaká slova a přístup bychom měli zvolit při hodnocení našich dětí???

Každý rok se koncem června po rozdání vysvědčení rozdrnčí telefony Linek Bezpečí až 2x častěji než kdykoliv jindy. Děti mají obavy z reakcí rodičů na ne zrovna nejlepší známky. Berou vše velmi vážně a spíše než vysvědčení, tak právě ony obavy z rodičovských reakcí v nich vyvolávají stres, který je schopný je dohnat do mezních situací.

„Rozhodně by rodič neměl říci: Se špatnou známkou se domů nevracej!“ říká Petr Porubský z Linky Bezpečí.

Dříve než se budete chtít rozčílit nad vysvědčením svého potomka, měli byste si několik dnů před touto chvilkou nastavit vlastní zrcadlo a zpytovat svoje svědomí, jestli jste udělali maximum proto, aby ten váš školák/školačka dosáhli na lepší známky. Pokud jste se dopídili, že jste svému dítku pomohli, jak nejlépe jste uměli, pak byste si možná měli připustit i myšlenku, jestli nekladete příliš vysoké a nedosažitelné cíle vašemu dítěti.

Zakladatelka Nadace Naše Dítě a Linky Bezpečí Zuzana Baudyšová radí rodičům, aby reagovali v klidu. „Rozhodně nesmějí děti ponižovat, zastrašovat a vyhrožovat jim třeba slovy ,Já si to s tebou vyřídím!´. Špatné vysvědčení by nemělo být pro rodiče překvapením, mají vědět, jak na tom dítě je a jak se během celého roku učí. Pokud přesto rodiče reagují urážkami, výsměchem či ponižováním, pak se s tím často dítě nesmíří a jedná zkratkovitě a neadekvátně.“

 • I když ve vás vysvědčení zvedne silnou vlnu adrenalinu, zachovejte klid a nereagujte hned. Malinko si poupravte moudré přísloví „Ráno moudřejší večera“ a „káravá slova“ odložte nejméně o hodinu, než „vychladnete“.
 • Oceňte na vysvědčení svého dítka to, co se ocenit dá… i když to bude známka z chování. Ne každé dítě se může pochlubit jedničkou.
 • Nikdy nesrovnávejte svoje dítě s jiným!!!! Mohli byste vzbudit dojem, že by vám byla milejší právě „TA“ Kačenka Nováková se samými jedničkami.
 • Nepoužívejte ani větu: „ Z tebe nic nebude a nikdy to nikam nedotáhneš!!!“  Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Thomas Alwa Edison, Alberta Einstein … také neměli zrovna nejlepší vysvědčení a přesto se o nich píše v učebnicích a díky jejich geniálním mozkům máme mnohé vymoženosti a tolik oddychové hudby atd.
 • Další věta, která by neměla zaznít z vašich úst je: „Ty jsi ale lajdák!!!“. Měla by spíš znít asi takto: „Docela mě mrzí, že jsi tu školu tak letos lajdal.“  Touto větou tak oddělíte samotné chování dítěte od jeho výkonu. Pokud máte pocit, že by dítěti náležel nějaký trest za jeho lajdáctví, pak ne rozhodně !!!fyzický!!!!, ale můžete mu snížit kapesné, nebo hodnotu dárku za vysvědčení.
 • „Vyhrožování“, že se bude učit celé prázdniny, je v podstatě neproveditelné. Pokud má dítě větší mezery ve vzdělání, tak prázdninové doučování by dítě nemělo brát jako trest, ale jako dobré řešení, aby bez problémů zvládlo navazující učivo v budoucím ročníku.
 • Oslavte konec školního roku, protože další životní etapa vás i vašeho dítěte je nenávratně pryč.  I přesto, že známky nebyly nejlepší, rozumnou oslavu by to přece jen chtělo.
 • A v neposlední řadě…odměňte i sebe, protože i VY jste zvládli další školní rok!!! 🙂

Zazvonil zvonec a školnímu roku 2011/2012 je …KONEC…

Jak oslavíte konec školního roku??? Dáváte dětem za odměnu peníze nebo nějaký dárek???

Veškerému rodičovstvu blahopřeji k neprořídlé kštici a všem dětem přeji krásné a  pohodové prázdniny… suodal

Napsal/a: suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Letošní školní rok, byl pro Domču i mě ve znamení sebepoznávání. Po vysazení Strattery se Domčina soustředěnost ve škole rapidně zhoršila, tímpádem i zájem o učení byl menší, protože učit se chtěla, ale hlava to nebrala …a to je ta nejhorší demotivace 🙁 Poslední dobou mám doma spící Růženku…Školu jsme i díky super přístupu celého uč. sboru ustály na čtyři 3. Počítala jsem ze čtyřkou z matematiky i angliny, protože tam jsou výkyvy ve výkonu nejhorší.
  Tak nějak jsem pořád nechtěla žádat o IVP, ale pro zlepšení psychiky a lepší motivaci jsem se rozhodla, že IVP vyřídím.

  Letošní konec šk. roku je u nás dvojitý, protože Honzík končí další svůj životní předěl a v září nastupuje do 1. třídy.
  Takže, kdyby jste na podzim slyšeli zprávu, že v republice vykvetl strom … jsem to já!!! :mrgreen:

  Oslavu jako takovou asi neee…ale udělám jahodový dortík a Domula dostane vytoužené bižu-naušnice.

  A pro mě bude největší odměnou to, že nebudu muset vstávat v 6 hod. ráno, 5x v týdnu 😀 😀 😀 😀 No, už se těšííííím…..

 • Tak u nás je to vždycky na konci roku radost a to hlavně proto, že jsou tu prázdniny.
  I já mám ráda tu změnu, že se nemusím ohlížet na školní rozvrh, na kroužky atd.
  TAkže i odměna za vysvědčení je prostě jen ve smyslu, udělat si hezký den… Oslavit že jsou tu prázdniny, léto. U nás tedy zatím budou asi opět samé jedničky a já musím říct, že hlavně jsem za tento rok pyšná, že se dcera tak nějak víc osamostatnila. Nemusím jí úkoly připomínat, ani chystání věcí, ráno z postele vyleze dřív než já, sama si kolikrát nachystá snídani, už je oblečená. A mám pocit, že i co se týče učiva, tak se zlepšila. Že měla takový pomalejší rozjezd a ještě začátkem roku, hodně přehazovala písmenka, klidně i něco napsala zrcadlově, no a na konci roku úplná pohoda.
  Ale i přesto jí vždycky opakuju, že i kdyby někdy vysvědčení dopadlo hrozně, tak že se nemusí bát přijít domů.

 • JanaK

  U nás vysvědčení řeší kupodivu víc tatínek a prarodiče, já jednak vím co očekávat, a po svých zkušenostech vím, že nějaké hubování je spíš kontraproduktivní. Zkusíme zabojovat a třeba to příští rok bude lepší 🙂
  V září jde i synátor, takže mám spíše obavu o své zdraví (kdo ví o co jde, pochopí). Ještě máme dva měsíce před sebou, tak proč se nervovat 😉
  Jo a jako odměnu jedeme v pátek do Prahy – Kroužky na Vltavě, bude tam soutěžní odpoledne s tématem Spidermana, takže se už moc těšíme

 • bamiska

  já vysvědčení moc neřeším samozřejmě, že jedničky by se mi líbily, zjistila jsem že známky jsou mým problémem – tu trojku přijmout než dětí…takže pochválím upozorním že příště zkusíme víc zabojovat…a nějaká zmrzka drobnost do pokladničky padne….přece se také snaží at tam naskočí trojka….

 • Petra Vymětalová

  Nás v pátek čeká výlet na Bongo festival, už se těšíme celá rodina. Nechci to ale pojímat jako nějakou „odměnu za vysvědčení“, ale spíš to beru jako oslavu konce školního roku, tak jak je to napsané v článku – ukončení nějaké etapy. Tohle je u nás letos ještě o to silnější, že Majda končí ve školce a po prázdninách ji čeká první třída.

 • Malý dáreček a nějaké drobné do pokladničky Markétka určitě dostane a rozhodně si to zaslouží. V pololetí měla 2 dvojky a na konci budou samé 🙂 Taky to byly kolikrát nervy. Pořád nad ní stát a opakovat jí aby se šla učit atd…… Ale je šikulka, paní učitelka jí moc chválila. Jak se zlepšila, že už není tak drzá a upovídaná 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist