Recenze: Mé dítě má ADHD

Rubrika: Výchova školáka, Výchovné tipy

Již mnohokrát jsem slyšela větu: „To dítě je opravdu nevychované.“ Bohužel tomu tak úplně přesně není, jelikož to dítě má syndrom ADHD. Je to onemocnění, které postihuje více částí mozku. Příčina není známa. Chcete se o této nemoci dozvědět více? Tak to ve vaší knihovničce nesmí chybět kniha Mé dítě má ADHD, kterou vydalo nakladatelství Portál. Autorkou je Alison M. Thompson.

Hned na začátku mě zaujala obálka knihy. Chlapec s rezavými vlasy a se zaťatými pěstmi. To je přesné, co charakterizuje děti se syndromem ADHD. Jsou totiž agresivní, drzé, prožívají obrovské záchvaty vzteku.

Autorka je matka syna, jenž trpí touto nemocí. Ona si vedla deníkové záznamy. Vypráví o 18 letech jeho života. Děj se odehrává od období, kdy se Daniel narodil, přes batolecí období, předškolní věk a školní věk. Autorka poutavě vypráví vše, bez přetvářky, co musela za ty roky se svým dítětem prožít, kolikrát stála na pokraji fyzického a psychického zhroucení. Jak tato diagnóza dokáže změnit veškeré vztahy v rodině, co vše musela podstoupit.

Zajímavý byl pohled sestry Katie na svého bratra Daniela. Moc se mě líbila pozitiva, která Katie dokázala vylíčit. Např. to, že jí to nepřišlo divné, jelikož nic jiného nezažila, jak to vlastně chodí jinde. Brala svého bratra takový, jaký je.

Opravdu zajímavý byl i pohled Daniela na jeho diagnózu z pozice pacienta.

Kniha je tedy jakýmsi deníkovým záznamem matky syna s ADHD syndromem. Na začátku knihy jsou uvedeny základní statistické údaje jako je např., že první písemné zmínky o ADHD byly již v roce 1755, dále ADHD nese s sebou i další poruchy učení jako je dyslexie, dyspraxie nebo i Aspergerův syndrom. Odhaduje se, že jedno dítě z dvaceti má ADHD. Tyto děti jsou často nejbystřejší, nejtvořivější, mnohdy z nich vyrostou herci, či komici. Tato diagnóza je často zpochybňována, výmluva mající zastřít neschopnost vychovat dítě.

Jednou z mnoha kapitol je chování dětí při ADHD, také tipy a triky, jak jednat s dítětem s touto nemocí, a diagnostická kritéria.

Kniha byla pro mě obrovským přínosem, jelikož sama jsem matkou dvou dětí a pracuji v mateřské škole, jsem v kontaktu s družinou, kde chodí děti ze školy, dnes a denně se s dětmi s ADHD potkávám.

Tato publikace je určena rodičům, kteří se snaží porozumět svému dítěti s ADHD syndromem, ale i učitelům.

 

Mé dítě má ADHD

Autorka: Alison M. Thompson

Počet stran: 144

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2018.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Lenka Štveráčková

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist