Proč trénovat kognitivní funkce dětí?

Rubrika: Výchova školáka

Paměť, pozornost, prostorová orientace a další poznávací funkce nejsou samozřejmostí a s přibývajícím věkem slábnou. Tréninkem lze nejen předejít jejich slábnutí, ale také tyto funkce posílit. Což je důležité v každém věku. Nečekejte proto na stáří a začněte trénovat již s malými dětmi.

Kognitivní neboli poznávací funkce jsou mozkové aktivity, které zpracovávají informace přicházející do mozku z vnějšího okolí. Patří mezi ně paměť, pozornost, představivost, prostorová orientace nebo například exekutivní funkce, kam patří rozhodování nebo plánování.

Tyto kognitivní funkce spolu s věkem přirozeně slábnou. V mnoha případech probíhá úpadek mozkových funkcí výrazně zrychleně, jako třeba u Alzheimerovy choroby. I proto se v posledních letech rozšiřuje trend kognitivního trénování, které má za cíl podpořit právě paměť, pozornost nebo celkovou rychlost zpracování informací.

Nečekejte na stáří

Stejně jako s každým jiným cvičením, ani s tréninkem kognitivních funkcí není třeba čekat až na stáří. Naopak. I děti mohou trénovat svůj mozek, protože ten funguje podobně jako sval – čím více jej používáme, tím lépe a déle nám slouží.

Navíc děti mají k trénování kognitivních funkcí skvělé předpoklady. Cvičení berou jako hru a právě hra je jejich hlavní vývojovou aktivitou. Mnohdy ani netuší, že tréninkem dělají službu pro svůj mozek a mohou takovým hraním strávit i několik hodin denně. Další výhodou je i fakt, že děti oproti dospělým nemají pocit, že cvičení jsou pod jejich úrovní, což dříve narozeným mnohdy brání v motivaci taková cvičení plnit.

Trénink pomáhá i hyperaktivním dětem

Dětský mozek se také vyznačuje neuroplasticitou, což je schopnost mozku nahradit jednu zaběhnutou cestu mozkových neuronů jiným směrem. Tato schopnost mozku s věkem klesá, ale dětský mozek je schopen tímto způsobem kompenzovat i velké zásahy do mozku, jako je třeba léčba nádorového onemocnění či vážnější úrazy hlavy. Do jisté míry může trénink kognitivních funkcí zmírnit i projevy ADHD.

Škála možností pro rozvoj dětského mozku je neuvěřitelně široká. Pro každou mozkovou funkci existují desítky způsobů. Jejich výčtem bychom mohli zaplnit stovky stran, takže alespoň pár příkladů – paměť se dá trénovat klasickými hrami, jako je pexeso, nebo třeba prohlížení obrázků a následné vybavování jejich obsahů. Pokud u sebe nemáte ani papír, lze s dítětem trénovat opakování řady číslic, které jim nadiktujete (za předpokladu, že sami nemáte výrazné potíže s pamatováním).

Nepodceňte představivost ani prostorovou orientaci

Prostorová orientace se výborně trénuje skládačkami typu pyramida či krychle, které musíte složit z menších, různě vykrojených dílů. Pro představivost a slovní zásobu existuje mnoho variant se slovními hrami, které děti přímo zbožňují – například sepsat co nejvíce zvířat začínajících na určité písmeno v časovém limitu.

Doporučuje se také naučit děti v brzkém věku hrát šachy. Ty jsou považovány za královskou hru nejen pro jejich noblesu, ale i proto, že zapojují snad všechny mozkové funkce, na které si vzpomeneme – exekutivní funkce a prostorovou představivost při strategii, pozornost při sledování soupeřova tahu a paměť pro udržení plánu dalších kroků.

Trénink na počítači či mobilu?

Není třeba se bát ani tréninku mozku na počítači nebo mobilních zařízeních. V dnešní době existuje mnoho aplikací určených k tréninku mozku. Najdou se i české programy, které jsou srozumitelné i pro děti. Jejich výhodou je ale například i úprava jazykových úloh, které většinou při překladech z cizojazyčných aplikací nejsou natolik přizpůsobeny českému prostředí. V každém případě je lepší, když děti na počítači trénují svůj mozek, než když hrají střílečky, které většinou zaberou i několikanásobek času.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist