Jak děti naučit hospodařit s penězi…

Rubrika: Výchova školáka

Víte co je „finanční gramotnost“? „Osobní finanční gramotnost je schopnost číst, analyzovat a spravovat osobní finanční podmínky, které mají dopad na materiální zajištění jedince.“ Zjednodušeně je to „hospodaření s penězi“.

S výchovou finanční gramotnosti bychom měli začít u dětí již od mala. Děti se naučí vnímat reálnou hodnotu peněz a uvědomí si, že nic není zadarmo a budou tedy mnohem lépe připraveni na samostatný život.

Jak na to?!

  • S hospodařením s penězi můžeme děti seznámit už na prvním stupni základní školy. V první třídě vysvětlíme dítěti, co je účelem kapesného a určíte si pravidla, co si za kapesné může pořídit. Takto malým dětem by mělo stačit 10,- Kč týdně. Společně si určete den, kdy dítěti budete kapesné vyplácet. S nástupem do vyššího ročníku můžete kapesné zvedat např. o stejnou sumu, kterou již dítěti dáváte. Na druhém stupni dětem můžete dávat kapesné v hodnotě 300,- Kč na měsíc. Dítě si tím vyzkouší, jak hospodařit s penězi v delším časovém intervalu.

  • Ze začátku buďte připraveni na to, že dítě si kapesné může utratit hned. Jestliže tato situace opravdu nastane, vysvětlete dítěti, kde dělá chybu a jak si správně rozvrhnout peníze. „Ratolesti se tak naučí hospodařit s omezenou částkou, která s trochou nadsázky simuluje domácí rozpočet. Zjistí, že je nutné plánovat příjmy i výdaje, vnímat otázku financí v souvislostech a stanovovat si priority při nákupu hraček, pamlsků a jiného zboží. Obecně by se pak děti měly naučit nadřazovat své potřeby před svými přáními,“ říká Pavel Kočalka ze společnosti KLV Consulting.

  • Naučte děti dělat kompromisy. S přibývajícím věkem a dosažení druhého stupně budete zřejmě postaveni před žádost o zvýšení kapesného. Jestli vám to finanční situace dovolí, klidně na žádost přistupte. Nejdříve si však nechte od dítěte vysvětlit, proč žádá o zvýšení kapesného a diskutujte s ním o tom. Jestliže kapesné z finančních důvodů zvýšit nemůžete, vysvětlete dítěti danou situaci. I tímto dítě připravujete na realitu života, kdy vše není podle jeho představ a své místo tu mají i kompromisy.

  • Starším dětem vysvětlete systém „domácího“ spoření. Jako úžasnou pomůcku a cíl spoření si můžete vzít příklad z toho, že dítě touží po dražší hračce, značkovém oblečení… „Sdělte mu, že mu na ni rádi přispějete, avšak za předpokladu, že si sám naspoří konkrétní částku ze svého kapesného. Dítě se bude postupně učit větší nezávislosti, vnímat finanční otázky v souvislostech a začne se spoléhat samo na sebe, protože pozná, že podporovatelská ruka rodiče bude mít jen omezený dosah.“ říká Pavel Kočalka.  Zároveň i dodává, že není od věci dítě finančně podporovat za dlouhodobě kvalitní výsledky ve škole.

  • Nespoléhejte se na to, že do tajů finanční gramotnosti vaše dítě zasvětí škola. Mnoho škol, nemá k dispozici tyto výukové programy s finanční problematikou. Jen okrajově se s tímto tématem děti setkávají v rámci učiva občanské výchovy. Zasvěťte děti do finančního chodu vaší domácnosti – jako je jednoduchý domácí rozpočet, uveďte příklad pravidelných „hlavních“ příjmů a výdajů včetně těch jednorázových, principu spoření v bance, kdy a za jakých podmínek je možné si půjčit peníze…

„Čas jsou prý peníze, ale peníze se nerovnají času. Bez peněz se dá ještě vždy mnoho udělat, bez času nic.“ Jan Neruda

Jakou formou řešíte kapesné Vy???

Napsal/a: suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • My dáváme dceři – 8 let od první třídy 20 Kč týdně. Hodně dlouho utrácela všechno a za blbiny, za sladkosti atp. Poslední dobou si pěníze rozdělila, že něco má na utrácení a něco si šetří a něco má na dárky, když má třeba kamarádka narozeniny.
    Občas dostane nějakou třeba padesátikorunu od dědy nebo babičky.
    TAky má šanci si přivydělat úklidem. Jednou za 2 měsíce uklízím na chodbě domu místo souseda a on mi za to dává 200Kč. Když dcera poutírá prach na zábradlí a vyleští dveře a další drobnosti podle potřeby, tak jí dám z toho 50 Kč.

  • Marinada

    Dcera je ve 3.třídě a dostává ode mě 10Kč týdně, od babičky taky…Z kasičky si za celou dobu koupila jen jednoho plyšáka, jinak poctivě šetří na koníka a já s údivem sleduju, že po desetikorunkách se dá za několik let našetřit i několik tisíc…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist