Angličtina hravě

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Výchova školáka

Známky uzavřené, učebnice odevzdané – školní rok je minulostí. Děti se jisto jistě nemohou dočkat volných prázdninových dní, s nimiž přijde koupání, výlety a řada dalších radostí.

Kdyby však přecejenom došlo na opakování či procvičování, můžete zkusit využit některou z knih řady “Čti a zlepši se v angličtině!”, které vydalo nakladatelství Grada – Naše veselá rodina a Barevný svět. Jedná se vlastně o “první čtení”, tentokrát v angličtině.
Nebo zkuste sáhnout po “Hravé angličtině v křížovkách”, která obsahuje více než 100 křížovek a osmisměrek.

Autorkou všech uvedných knížek je Zuzana Pospíšilová.

krizovky_titulkanase_vesela_rodinka_titulkabarevny_svet_titulka

První dvě z nich obsahují 14 krátkých kapitol – nejprve v angličtině (na levé straně knížky), vpravo hned následují texty v české verzi. Za každou kapitolkou je uveden přehled nových slovíček (včetně výslovnosti).
V závěru knihy najdete obsáhlejší sadu slovníček rozdělených taktéž podle kapitol.

NASE_VESELA_RODINKA1NASE_VESELA_RODINKA2

Texty doplňují pěkné barevné ilustrace – “Our merry family” ilustrovala Mirka Strnadová, “Our colourful world” pak Michal Sušina. Ani u ilustrací nechybí anglická slovíčka, či celé věty.

barevny_svet2barevny_svet3

Hledala jsem upřesnění vhodnosti pro určitý věk. Najdete ho přímo v textu první kapitoly obou knih – “je mi devět let a jsem ve třetí třídě”…

Anglický text se skládá z jednoduchých vět, většinou je užíván přítomný prostý čas. Jen občas se objeví jiné tvary sloves. V tom ale nevidím velký problém. Vazbu “has got” děti ve třetí třídě znají (alespoň to moje ano). Překlad a užití jiných tvarů, vazeb si děti ověří v českém překladu. Rodiče s alespoň minimální znalostí angličtiny by dle mého názoru taky měli být schopni v případě potřeby pomoci.

Mezi poslední kapitolou a souhrnným slovníčkem najdete ještě jakési říkanky na doplňování anglických slovíček (do českých vět). Řešení napomáhá jednak fakt, že “se to rýmuje”, ale i uvedení správných výrazů v závorkách (zrcadlově).

Hravá angličtina v křížovkách se trochu liší. Je také rozdělena do kapitol, tentokrát do patnácti. Každá z kapitol je jinak tematicky zaměřená – čísla, rodina, zvířata domácí a v ZOO, ovoce, zelenina, nábytek… Než jsem tuto knížku otevřela, říkala jsem si, jak si děti se všemi těmi požadovanými slovíčky poradí? Bude dcera chodit za mnou, abych jí pomohla? Budeme muset společně hledat ve slovníku? Není třeba. Přehled požadovaných slovíček je uveden vždy na začátku každé kapitoly. Takže když dítko nebude vědět z hlavy, nalistuje si úvod kapitoly.

krizovky2krizovky1

Tajenku z křížovky napíše na linku pod ní a hned vedle i překlad. Vyřešené křížovky jsou po kapitolách uvedeny v závěru knížky. Řešení osmisměrek je uvedeno pod každou z nich (opět zrcadlově).

Knihu anglických křížovek ilustroval Drahomír Trsťan. Obálka je krásně barevná, ale uvnitř publikace jsou obrázky černobílé a přímo vybízejí k vybarvení.

Jako rodič říkám, že se mi tyto knížky líbí a skoro dětem závidím ty dnešní možnosti, co my neměli. A už vím, co přibalím na dovolenou. Dcera neprotestuje – naopak, se zájmem mi koukala přes rameno.


Na VD jste si mohli přečíst ukázky z těchto knížek:

Ukázku z knihy Barevný svět najdete tady.

Více o knize Naše veselá rodinka najdete tady.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist