Hravou formou ke správné výslovnosti

Rubrika: Vývoj a výchova předškoláka

Aby se děti správně vyjadřovaly a měly bohatou slovní zásobu, je nepochybně cílem každého rodiče…

Speciální pedagožka, logopedka a spoluzakladatelka Karlínského centra pro mládež Ester Stará je rovněž autorkou několika knih určených dětem. V nakladatelství 65. pole jí vyšel nedávno titul Mařenka už říká Ř!, který je zaměřený na rozvíjení výslovnosti, vyjadřování a mluvní pohotovosti dítěte. Kniha byla zařazena do dětské edice Políčko, kde byla vydána i kniha Chrochtík a Kvíkalka na cestě za blýskavým prasátkem.

Mařenka už říká Ř! je knížkou, která je určena pro děti od čtyř let. V první řadě zaujme její barevnost a celkové zpracování. Za ilustracemi stojí manžel autorky, Milan Starý. Obrázky jsou úžasně vyvedené – nejenže zobrazují pocity dětí, ale důležitým prvkem jeho kreseb je humor, který malé čtenáře jistě zaujme a bude je motivovat k aktivitám, ke kterým je tato kniha určena.

Už z názvu titulu se dá odvodit, pro jakou kategorii dětí je dílo Ester Staré doporučeno. Jsou tu představena jednotlivá písmenka české abecedy. Každému z nich je věnována většinou dvojstránka. Výjimku tvoří ty obtížnější, kterým je dán větší prostor.

Knížka poslouží dobře jak učitelům, tak rodičům k tomu, aby zjistili, jakou úroveň slovní zásoby mají jejich děti, jaké jsou jejich vyjadřovací schopnosti. Úžasné je doplnění rýmovanými básničkami, kdy se v každé z nich maximálně objevují slova obsahující danou hlásku. Nutno podotknout, že jsou velmi vtipné. Například můj syn byl právě z těchto říkanek naprosto unešený, dokonce se některé naučil nazpaměť.

Úkoly nejsou pro každé písmeno vždy naprosto totožné, což je jedině dobře, aby bylo pro dítě pokračování tak trochu překvapením a nedošlo k demotivaci, že už bude vědět přesně, co ho čeká. U písmenek se tak vyskytují například obrázky vztahující se k dané hlásce, které má dítě za úkol nejen pojmenovat, ale také zkoušet si uvědomit, v jaké pozici ve slově se vyskytuje. Střídá se tu více aktivit – dokreslovací obrázky, bludiště, hádanky zaměřené na rozvoj logických úvah, úkoly z oblasti grafomotoriky i jednoduchých počtů.

Navíc jsou tu samozřejmě pohádky, které by těm nejmenším dětem asi chyběly. Jde ovšem o komiksové zpracování, čímž je dán prostor aktivitě dítěte a jeho fantazii.

Byla jsem skutečně velmi mile překvapena obrovským množstvím slov vázajících se k jednomu písmenku. Chodím se synem také na logopedii a tak se rovněž snažím nacházet nová a nová slova, aby nedošlo jen k opakování toho samého. Tato kniha mi výrazně pomáhá, navíc si nad ní spolu užijeme spoustu legrace a musím dodat, že si ji velmi oblíbil, sám si v ní i listuje a přeříkává si třeba právě zmiňované pohádky. Což je pochopitelně velmi pozitivní, protože si tím automaticky procvičuje i hlásky, které mu „nejdou“.

Knížku považuji za vynikající publikaci, kterou bych ráda doporučila všem rodičům předškoláků i mladších školáků. Ocení jí ti z vás, kteří navštěvujete s dítětem logopeda, ale stejně tak budou nadšeni i ostatní, jež hledají titul, který jejich děti nejen pobaví, ale i něco nového naučí.


Mařenka už říká Ř!

Vydalo nakladatelství 65.pole

Autorka: Ester Stará

Vazba: vázaná
Počet stran: 96
Formát: 20,5 x 28 cm
ISBN: 978-80-87506-08-0

Knihu Mařenka už říká Ř! si můžete objednat například zde.


Nakladatelství 65. pole bylo založeno v roce 2007, sídlí v Praze. Soustřeďuje se zejména na vydávání knih nových autorů. Vydává beletrii (edice TAH), populárně naučné knihy, životopisy a dětskou literaturu (edice Políčko).

Zaznamenalo mimořádný úspěch s knihou Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, která daleko překročila hranici svého žánru, dočkala se divadelního zpracování a byla přeložena do 11 jazyků.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Nám logopedka vyloženě řekla, že tyhle knížky kupovat nemáme. Jenom už neřekla proč 🙁
  U nás ve školce chodí na logopedii každé druhé dítě. Čím to je?
  Dříve se to tak neřešilo a dneska posílá doktor hned na logopedii.

 • ksanda.1MD

  Kniha podle recenze vypadá opravdu zajímavě. Nám už chybí „jen“ zmiňované Ř, ale vzhledem k tomu, že naší slečnu výslovnost moc netrápí, tak náměty, tipy na rozvoj řeči uvítáme ještě asi hodně dlouho a navíc bychom mohli takto předejít třeba návštěvám na logopedii s malým :-). Písnička mi úplně vrazila slzy do očí neb před 14 dny naše slečna poprvé řekla správně své jméno (má ve jméně dvě r) a tak jsme oslavovali, obvolávali všechny známé, „skládali“ si své popěvky…:-)

 • bamiska

  hezký klip a písnička o to víc napovídá kolik slov se nechá k písmenku najít….

 • Anonymní

  Moc děkuji za pěknou recenzi. Těším mě, že jste se s knihou podrobně seznámili. Posílám odkaz na písničku, která vznikla u příležitosti křtu knihy.
  Srdečně zdravím
  Ester Stará

  Mařenka uř říká eř – píseň
  http://www.youtube.com/watch?v=PuNVl7m94lk&feature=relmfu

 • bamiska

  hezký článek….doufám že nebudeme potřebovat, ale s dvěma klukama jsem na logopedii chodila, tak uvidíme jak to bude s Honzíkem….a také musím konstatovat, že ve školce je čím dál tím víc dětí co špatně mluví….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist