Dětský strach a šikana…

Rubrika: Rozhovory, Výchova školáka, Výchova teenagera, Vývoj a výchova předškoláka

Minulý týden jsme vám v rámci projektu Dětská motivace přinesli rozhovor s psycholožkou, která se věnovala tématu výmluv u dětí. Nyní se budeme věnovat strachu a šikaně…

Nakladatelství Keltner Publishing vydalo sérii motivačních knih pro děti. Jsou to jediné knihy na českém trhu, které se uceleně zabývají rozvojem dětského sebevědomí, vztahem k sobě samému, realizací vlastních představ a snů a také zdravým vztahem k penězům. Proběhly rovněž rozhovory s psychology na daná témata. Jeden z nich nabízíme právě teď:

ROZHOVOR s psychologem Mgr. Janem Kulhánkem o dětském strachu a šikaně

Čeho se děti nejvíce bojí?

Obecně by se dalo říct, že se děti nejvíce bojí opuštění, to se projevuje různě podle jejich věku.

Můžete z vaší praxe říci, zda a jaký je rozdíl mezi strachem malých a velkých dětí? Jak se liší podle věku?

Malé děti – kojenci, batolata – se bojí nejvíce, když není v dohledu někdo, koho dobře znají (rodič, prarodič, sourozenec). To souvisí s tím, že ještě vnímají svět tak, že existuje to, co vidí nebo slyší.

Školkové a mladší školní děti mohou mít také strach z odloučení od rodičů (separační úzkost), ale už je zajímají také vztahy s vrstevníky, takže se bojí i nepřijetí v dětském kolektivu. Už se také bojí trestu od dospělých.

Děti dospívající mají všechny popsané dětské strachy také, ale už více v symbolické rovině – bojí se ztráty lásky blízkých, bojí se posměchu a zavržení od vrstevníků. Také se bojí vlastního neúspěchu a to nejen kvůli reakci okolí, ale také kvůli tomu, že to zhorší mínění o sobě.

Co teenager? Čím je v tomto ohledu specifický?

Teenager je takový „malý dospělý“ – dětské strachy z nepřijetí, opuštění jsou už prožívané dospěleji. Je to období testování vztahů s rodiči, vrstevníky, opačným pohlavím, vymezování se vůči autoritám a hledání blízkosti s druhými. Úzkost je projev nejistoty, strach pak konkrétní obava ze selhání.

Kniha Miltonovo tajemství se zabývá dětským strachem a šikanou. Tématy, které zajímají mnoho rodičů. Jak spolu souvisi šikana a strach?

Úzce: Někdy se říká takové rčení, že „kolik úzkosti, tolik agrese“. A šikana je o úzkosti i o agresi a to na obou stranách. Ale je to dost komplikované, stručně by se dalo snad říci, že někdo zahání svou nejistotu, svůj strach tím,že straší druhé. A ten, kdo je strašený, má kromě úzkosti v sobě také spoustu hněvu, se kterým si obvykle neví rady. S tím vším je třeba pracovat.

Lze jí předcházet a jak?

Prevence šikany určitě existuje, obecně tak, že budeme jako děti vědět, jak se šikaně v zárodcích bránit, komu a kdy si říci o pomoc. Pokud jsou děti zvyklé od mala se svěřovat, je větší šance, že s rodiči či jinými dospělými budou mluvit o svém trápení, když nejaké přijde.

Pokud se dítě setká s šikanou – je šikanováno anebo šikanuje – jak by se měl rodič zachovat?

Nikdy nesmějí vyjádřit lhostejnost či problém zlehčovat a vždy se k tomu musejí postavit. Jak, to už záleží na situaci a na tom, na jaké straně stojí jejich dítě.

Jaký mají vliv rodiče na rozvoj strachu u dítěte? Co mohou rodiče v tomto ohledu dělat?

Rodiče mohou své děti znejišťovat – málo je chválí a oceňují (úspěch vnímají jako samozřejmost), přenášejí na děti své úzkosti (dané často vlastní povahou), nepřiměřeně děti trestají a také mohou mít na děti nepřiměřené nároky. Důvodů je samozřejmě víc, je určitě dobré, když se mohou rodiče navzájem korigovat, doplňovat a občas i uklidňovat.

Můžete doporučit nějaké techniky ke zvládnutí strachu pro malé a velké děti?

Obecně jsem více přítel postupného osmělování než házení do vody. Také se mi osvědčuje neskrblit s pochvalou a povzbuzením – to se dětem nepřejí. A určitě nesmíme zapomenout, že strach je někdy oprávněný a to, že se ve stejné situaci nebojíme my dospělí neznamená, že se nesmějí bát i děti – bát se je také legální pocit a emoce.

Kdy je podle vás čas jít k terapeutovi?

Poradit se můžeme kdykoliv, když máme sami o své dítě obavu nebo když dítě samo říká, že jeho strach ho omezuje. Samotná terapie je pak určitě vhodná tehdy, když dětský strach vnímáme jako nepřiměřený a vidíme, že dítěti výrazněji komplikuje život a nebo mu znemožňuje přirozeně se rozvíjet.

Zaujalo vás toto téma? Máte doma podobný probém, nebo se na něj chcete připravit? Pak bychom vám rádi představili knihu, kterou vydalo nakladatelství Keltner Publishing v rámci projektu Dětská motivace.

Miltonovo tajemství

Kniha, která ukáže vašemu dítěti, jak překonat strach…

Autor: Eckhart Tolle

První kniha, ve které autor bestsellerů Eckhart Tolle přináší své učení dětem ve věku 7 až 100 let. V jednoduchém a okouzlujícím příběhu vysvětluje, jak překonat obavy a úzkost.

Tato krásně ilustrovaná kniha potěší děti i jejich rodiče.

Formát: 290 x 205 mm
Počet stran:
40
Vazba:
pevná bez přebalu lesklá
ISBN:
9788-090-47086-6
Nakladatel:
KELTNER Publishing s.r.o.
Vydáno:
listopad 2011, 1. vydání
Kategorie:
7 – 100 let

Knihu Miltonovo tajemství si můžete objednat například zde.

 

Kniha vypráví příběh chlapce jménem Milton, kterého na školním hřišti napadl starší a větší kluk. Miltona se zmocní obavy z každého dalšího dne ve škole. Přestože si vůbec neví rady, neřekne nic ani svým rodičům a prožívá velmi těžké chvíle sám se svým strachem…

Když druhý den ráno přijde domů jeho kocourek Teo pokousaný od zlého psa, Milton se diví, proč se Teo také nebojí. Jeho dědeček se mu snaží vysvětlit, že kocourek žije v přítomnosti, ale Milton to nechápe. Jak mu asi přítomnost dokáže pomoci s jeho strachem?

Následující noci však Milton prožije velmi zvláštní sen, ve kterém se setká s neznámou tajemnou zmrzlinářkou. Tato žena mu vyjeví tajemství moci přítomného okamžiku. Milton je svým nočním zážitkem naprosto nadšený a chystá se nově získané znalosti použít ve svém skutečném životě. Čeká ho další den ve škole a s ním i strach ze staršího spolužáka…

Podaří se Miltonovi vyřešit jeho problém?
Jaké tajemství vlastně Miltonovi tato záhadná paní prozradila?

Knihu mohou jako výchovnou pomůcku využít nejen rodiče, ale také učitelé a kdokoliv, kdo pracuje s dětmi.

O autorovi:

Eckhart Tolle je světoznámý spisovatel a duchovní učitel. Narodil se v Německu a studoval na universitách v Londýně a Cambridge. Poté, co prošel hlubokou vnitřní proměnou, opustil akademické prostředí a začal v Londýně pracovat s jednotlivci a malými skupinami jako konzultant. Od roku 1995 žije ve Vancouveru v Kanadě.

Eckhart Tolle je autorem knihy Moc přítomného okamžiku, která se stala bestsellerem a byla přeložena do 33 jazyků, a knihy Nová země, která na ni navazuje. Obě jsou označované jako dvě nejvlivnější duchovní knihy naší doby. Eckhart Tolle cestuje a učí po celém světě. Mnohé jeho přednášky a workshopy byly vydané na CD a DVD. Prostřednictvím EckhartTolleTV vysílá každý měsíc přednášky, živé meditace a odpovídá na dotazy diváků.Kromě již zmíněných knih – Moc přítomného okamžiku a Nová země napsal také knihy Ticho promlouvá a Moc přítomného okamžiku – pracovní kniha. Dále je autorem dvou knih určených (nejen) pro děti: Miltonovo tajemství a Naši andělé strážní.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Každý rodič projde strachem jestli se zrovinka jemu dítěti neposmívají,slovně nenapadají a šikanují.Je důležité se s dětmi bavit i jako kamarád a né maminka která jen poroučí dítě tak bude mít jistotu a rád se svěří se svými problémy

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist