Děti a jejich myšlení o penězích

Rubrika: Rozhovory, Výchova školáka, Vývoj a výchova předškoláka

Dalším tématem, který se vztahuje k projektu Dětská motivace, o kterém vás informujeme, je vztah dětí k penězům…

Nakladatelství Keltner Publishing vydalo sérii motivačních knih pro děti. Jsou to jediné knihy na českém trhu, které se uceleně zabývají rozvojem dětského sebevědomí, vztahem k sobě samému, realizací vlastních představ a snů a také zdravým vztahem k penězům. Proběhl rovněž rozhovor na poslední uvedené téma:

Na otázky odpovídal Ing. Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit a.s.

Kdy podle vašeho názoru děti začínají chápat, že existují peníze?

Děti mají k penězům od mala velmi zvláštní vztah a jejich chápání peněz je velmi ovlivněné tím, jak je k tomu vedou rodiče. Na dětech se ukazuje i historická evoluce chápání peněz. Nejprve jsou to pro ně bezcenné kusy papíru nebo kovu, až později chápou jejich význam. Obecně se dá říci, že děti začínají vnímat jejich význam až kolem šesti let, případně se začátkem školní docházky. To už mají zkušenosti s drobnými nákupy, vnímají peníze jako platební prostředek a ví, že za desetikorunu si koupí jedno lízátko. V tomto věku ale ještě moc nerozlišují, jestli lízátko za 15 korun je moc drahé nebo ne.

Kterou věc týkající se peněz byste jako první vysvětlil svému dítěti?

Peníze jsou omezené a drahé. Zní to možná zvláštně, ale přesně toto peníze vyjadřují. Nenajdeme je na každém rohu a peníze si jen tak nemůžeme vzít. Protože jsou peníze omezené, musíme občas šetřit, abychom si mohli v budoucnu koupit něco většího. Proto pokud dáváme dětem kapesné, a ony touží po novém autíčku nebo panence, která je dražší, můžeme je vést k tomu, aby chvíli šetřily s cílem koupit si pak hračku za měsíc.

Je podle vašeho názoru důležité s dětmi o penězích a jejich hodnotě hovořit a proč?

Mluvit s dětmi o penězích je velmi důležité. Řada rodičů bere své potomky do obchodních center už od útlého věku a nakupuje s nimi. Nevysvětluje jim ale podstatu transakce. Že chodili celý měsíc do práce, vydělávali peníze a za ně si teď můžou koupit nové oblečení. Pro děti tak zůstává bankomat jen stroj, který na požádání vychrlí požadovaný počet bankovek bez ohledu na náš stav účtu.

Jaké základní principy týkající se peněz by mělo dítě pochopit zhruba do věku 10 let?

V 10 letech by už dítě mělo mít jasnou představu o penězích, k čemu slouží, jak se „vydělávají“, tedy odkud přicházejí. Je potřeba, aby děti v tomto věku době chápaly, že peněz není neomezené množství. Proto je dobré, aby rodiče svým dětem aspoň rámcově vysvětlili, jak vydělávají peníze a že i oni musí šetřit a nemůžou si koupit vše, co chtějí.

Ukázat jim, že z naší výplaty musíme zaplatit nájemné, inkaso, benzín a jídlo, a na hračky nám až tolik nezbývá. Postupem času je smysluplné děti učit vnímat ceny. K tomu může pomoci i internet. Pokud dítě chce novou hračku, můžeme mu dát úkol, aby srovnalo ceny na internetu, Tím mu ukážeme, že ne vždy jsou stejné věci stejně drahé.

Proč a jak je pro dítě prospěšné získat si již v raném věku zdravý vztah k penězům?

I když si to spousta lidí nechce připustit, tak peníze nás silně ovlivňují. Chodíme do práce, abychom vydělali peníze a za ty koupili jídlo, pití, zaplatili nájem. Proto i u peněz platí jasné pravidlo, že co se dítě naučí jako malé, bude dvakrát potřebovat v dospělosti. Kapesné totiž není jen menší úlitba dětem, ale výuka práce s výplatou. Je mnohem horší, když mladý člověk utratí ihned svou měsíční výplatu, než když to udělá šestileté dítě s padesátikorunou. Protože pokud se dítě naučí hospodařit s penězi jako malé, v dospělosti má už napůl vyhráno.

Děkuji za rozhovor.

Mgr. Monika Tomíčková
Vedoucí projektu Dětská motivace
KELTNER Publishing, s.r.o.

Zaujalo vás toto téma a chcete o něm vědět ještě více? Pak bychom vám rádi představili další knihu, kterou vydalo nakladatelství Keltner Publishing v rámci projektu Dětská motivace.

Jsi mnohem víc než jen to, co máš!

První kniha na českém trhu, která učí děti správně myslet o penězích

Vychází nová kniha pro děti JSI MNOHEM VÍC NEŽ JEN TO, CO MÁŠ! z edice Dětská motivace nakladatelství KELTNER Publishing. Zábavnou formou vysvětluje dětem, jaká je skutečná hodnota peněz, a učí je zdravému vztahu k penězům.

Bohatě ilustrovaná kniha pro děti ve věku 4 až 10 let od amerického odborníka Dr. Waynea W. Dyera PhD. je již třetím titulem z unikátní edice Dětská motivace, která jako jediná u nás přináší dětem knihy zaměřené na všestranný rozvoj jejich osobnosti. Audio podobu knihy namluvila patronka Dětské motivace herečka Martha Issová.

Autor: Dr. Wayne W. Dyer
Vydal: KELTNER Publishing s.r.o.
Jazyk: Čeština
Vazba: Pevná vazba (šitá)
Formát: 235×205
Počet stran: 32
Rok vydání: 2012

Knihu Jsi mnohem víc než jen to, co máš si můžete objednat například zde.

Titul Jsi mnohem víc než jen to, co máš! se zabývá velmi důležitým tématem vztahu k penězům. Učí děti jak správně porozumět rozdílu mezi tím, co za peníze lze koupit a co nikoliv. Vysvětluje pojmy peníze, hojnost, ale také závist nebo štědrost. Ukazuje dětem, jak je důležité realizovat své vlastní sny a jak přitom nakládat s penězi, které si vydělají.

Knihu mohou jako výchovnou pomůcku využít nejen rodiče, ale také učitelé a kdokoliv, kdo pracuje s dětmi. Na konci knihy jsou otázky, s jejichž pomocí si dítě může ověřit, zda správně pochopilo téma knihy.

O autorovi:

Světově uznávaný odborník Dr. Wayne Walter Dyer, PhD., je otec osmi dětí a dědeček pěti vnoučat. Dětství prožil v dětských domovech a pěstounských rodinách.

Přesto nebo právě proto celý život píše a hovoří o motivaci. Napsal více než 30 knih pro děti a pro dospělé.

Fanoušci a příznivci nazývají Wayne Dyera láskyplně „otcem motivace“. Přestože strávil dětství v dětských domovech a pěstounských rodinách, podařilo se mu překonat nejen toto období, ale také mnoho dalších životních překážek a uskutečnit své sny. Dnes učí druhé, jak dělat to samé – naplňovat svoje sny.

Je dědečkem pěti vnoučat. Pokud zrovna necestuje a nepřednáší, najdete ho doma na ostrově Maui, jak plave, prochází se po pláži nebo píše novou knihu.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Heuréku také používáme a vyplatí se

  • Marinada

    Já ceny taky srovnávám, i jsem to dceři na internetu ukazovala, tak snad to mělo nějaký smysl. Jinak jsem se zaměřila spíš na porovnávání cen ve smyslu, že 100Kč za jednu věc je dobrá cena, ale těch samých 100Kč za jinou věc je předražené.
    K tomu porovnávání cen na internetu – zrovna nedávno jsem mluvila s kamarádkou. Všimla jsem si, že na Mimibazaru se prodá všechno skoro za jakoukoliv cenu, přitom v jiném e-shopu je to třeba mnohem levnější…a ta kamarádka (která je hodně šetrná) mi řekla, že jí vlastně taky nikdy nenapadlo podívat se ještě někde jinde.

  • bamiska

    Lien já moc neporovnávám, ale to je i tím že až tak na netu nenakupuju….a tu možnost srovnání pro děti aby viděly ty rozdíly to se mi moc líbí…

  • Lien

    To jako že neporovnáváte, nebo že to neučíte děti? Já teda srovnávám vždy, heureka je u nás oblíbená stránka 🙂

  • Jarmuschka

    Zajímavé téma a u nás dost diskutované.
    To s tím porovnáváním cen na internetu mě taky zaujalo.

  • bamiska

    děkuji za pěkný rozhovor a možnost srovnání si myšlenek..porovnání cen na internetu mě nenapadlo a zbytek asi tak nějak v rámci možností mluvíme řešíme…ale i přesto že dětem říkám že si nemůžeme všechno dovolit a na co všechno se musí dát, tak mají pocit že když něco nechceme koupit že to třeba není jen kvůli tomu že to nejde ze strany financí…

    a děti patří i k těm co kapesné na týden utratí během dvou dnů….aby si to rozložili nějak neumí a nevím jak je navést…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist