Sexuální kontrarevoluce

Rubrika: Výchova teenagera

Současná mládež přistupuje k sexu daleko zodpovědněji, než tomu bylo v naší generaci, konstatuje psycholog a sexuolog Petr Weiss. Důvodem jsou pestré možnosti zábavy i profesního uplatnění, informovanost, hormonální antikoncepce i AIDS…


Květen – měsíc lásky, říká se. Co je na tom pravdy?

Někteří lidé popisují určité sezónní zvýšení touhy, daleko podstatnější než roční období jsou ovšem jiné cyklické děje v organismu člověka – například menstruační cyklus. A individuální rozdíly existují třeba i v denním měřítku, kdy zejména ženy často preferují ranní milování před večerním. Bohužel často doplácejí na nutnost pospíchat do práce. Náš přirozený rytmus je vůbec negativně ovlivněn současným stylem života. Geneticky jsme přitom totožní s lidmi z doby kamenné, uzpůsobení k životu v malých skupinách.

Jak ovlivnilo přesazení do velkoměsta naši sexualitu?

Biologická stránka člověka včetně sexuality je ovlivněna vnějšími faktory méně než oblasti specificky lidské, jako třeba hodnoty či charakter. Změnily se však podstatným způsobem vnější projevy naší sexuality. Třeba ochrana dětí a žen před sexuálním násilím. Ačkoli ji dnes bereme jako samozřejmost, ve skutečnosti nemá dlouhého trvání ani není univerzální. Většina lidstva stále žije ve společnostech, kde jsou ženská sexuální práva – podobně jako obecně lidská práva – ignorována. Co jiného je ženská obřízka než velmi silné narušení základních sexuálních práv žen?

Ochrana slabších je výborná věc, nemůže se ale přehnat?

To nám hrozí. Zřetelně si pamatuji své první setkání se Spojenými státy, když jsem v roce 1990 cestoval do San Franciska na kongres o AIDS. V té době plnila všechny místní noviny kauza otce, který si vyfotil svého šestiletého syna u bazénu nahého. Nám to připadá normální -tam ho ale ve fotoshopu udali, jeho chování bylo kvalifikováno jako sexuální zneužití a byl trestně stíhán. Nevím jak to dopadlo, ale obávám se, že to pro toho otce nemuselo dopadnout dobře.

A v důsledku ani pro syna…

Pro syna a vůbec pro celou rodinu to mohlo mít tragické důsledky. Podobně mě v poslední době šokoval další případ z USA: do nějakého pořadu v rozhlase volala zneklidněná matka, která se svěřila s tím, že při kojení pociťuje sexuální vzrušení. Tu ženu vystopovala policie, dítě jí odebrali, umístili do kojeneckého ústavu a ji půl roku drželi ve vazbě s obviněním ze sexuálního zneužívání svého dítěte! Teprve po půl roce se odborníkům povedlo přesvědčit úřady, že mechanické dráždění bradavky při kojení prostě některým ženám působí sexuální vzrušení, že je to přirozené a nemá to nic společného se zneužitím. Nám se to tady zatím zdá úplně absurdní – ale obávám se, že trendy, které se objeví ve Spojených státech, se dříve nebo později objeví i u nás. Pamatuji se, jak nám připadalo směšné, co se v USA odehrává kolem sexuálního harassmentu, který Škvorecký geniálním způsobem nazval harašením – a tím tento často velmi vážný problém typicky českým způsobem zlehčil. V polovině 90. let pro nás bylo nepředstavitelné, že u nás bude také jednou přijat zákon proti sexuálnímu obtěžování – a teď ho tady máme, dokonce v podobě, v níž neexistuje presumpce neviny, ale obviněný musí svou nevinu dokazovat. A neslyšel jsem, že by se proti tomu ozývaly nějaké hlasy, už nám to připadá normální.

Kvůli čemu vás v poslední době nejvíc oslovují novináři?

Zejména kvůli dětem – dětské sexuální aktivity, zneužívání dětí, dětská pornografie a prostituce. Osobně jsem se ovšem za celé čtvrtstoletí, kdy pracuji jako soudní znalec, nesetkal s případem dětské heterosexuální prostituce. Existuje u nás ale dětská homosexuální prostituce. Vyšetřoval jsem desítky chlapců, kteří se živili tímto způsobem. V naprosté většině to byli hoši mezi 12 a 15 lety, kteří byli závislí buď na hracích automatech nebo na drogách.

Jak takováto zkušenost ovlivní jejich vývoj?

Zneužití v dětství je vždy negativní zkušeností. Má následky – někdy i celoživotní – na psychické zdraví, na sexuální zdraví i na vývoj partnerských vztahů. Nicméně, jakkoli jsou tito hoši oběťmi, i oni vytvářejí oběti z homosexuálních mužů, které dostávají do vězení. Nikdo samozřejmě nemá právo překračovat zákon a porušit tabu sexu s dětmi, někdy je mi jich ale líto. Když už potřetí znalecky vyšetřuji ty samé kluky, kteří už pět let jedou na heroinu a velmi tvrdě a nehezky zneužívají své dospělé zákazníky… Tím ovšem nechci naznačit, že by tito byli bez viny.

Psychologie Dnes 5/2007)
Jedná se o ukázku z časopisu Psychologie Dnes, vydává Portál

Napsal/a: Pavla Koucká

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist