Čeho se mají bát rodiče – drogy i alkohol

Rubrika: Výchova teenagera

Rodiče se často ve svých obavách zaměřují na nelegální drogy a zapomínají, že stejně nebezpečné látky jsou mladým volně dostupné u nich doma. Alkohol je velmi nebezpečná droga, kterou společnost toleruje.

Kdyby byl vynalezen dnes, ocitl by se asi hned v kategorii „A“, spolu s heroinem a pervitinem.

Alkohol zvyšuje sebevědomí člověka a zbavuje ho zábran. Příliš mnoho alkoholu je faktor, který hraje roli u většiny otěhotnění dospívajících, neplánovaného (a zcela nechráněného) styku a pohlavně šířených chorob, stejně jako velké části případů domácího násilí, znásilnění, dopravních nehod a rvaček. Marihuana má naopak tlumící účinky, její uživatelé sebou radši plácnou před televizi nebo poslouchají hudbu, než by se zapojili do dravého sexu nebo projevili svou fyzickou agresivitu. Takže co se týče nebezpečnosti, nejde o to, zda je droga legální. Z milionů uživatelů marihuany zemřel jen jeden na předávkování. Příliš mnoho alkoholu najednou však může zabíjet a také mládež pravidelně zabíjí.„Jsem úplně mimo!“…

Podporujte alkohol v přiměřené míře

Podporujte své potomky, aby chápali účinky, které mají zdánlivě nevinné nápoje na jejich tělo. Dospívající dívky rády pijí alkoholické limonády, které jsou sladké a alkohol v nich není cítit. Každá láhev však obsahuje dva panáky alkoholu. Navrhněte své dceři, ať udělá experiment s obsahem takové limonády doma. Přečtěte si obsah láhve a odměřte ekvivalent neředěné vodky.

Ať vypije vodku samotnou, bez limonády. Zkusit to s kamarádkami jako „vědecký“ pokus může být zábavné! Nebo jí navrhněte, ať vyzkouší podobný experiment ve škole.

Mnozí lidé mají pocit, že když pijí alkohol se svými dětmi, učí je, jak ho konzumovat odpovědně. V Evropě je běžné, že děti se svými rodiči pijí. Ale nepředáváte jim tak kromě poučení, jak zvládat alkohol, i své vlastní závislosti? Sáhnete po pivu vždy, když se chcete uvolnit? Když se s někým setkáte, nabídnete mu jako první věc alkohol? Potřebujete ho nutně při rozhovoru?

Opravdu musíte mít doma velké zásoby piva nebo vína?

Pro všechny v rodině může být dobré zamyslet se nad prostředím, ve kterém děti vyrůstají, a nad tím, že doma vidí alkohol jako účinnou pomůcku zvyšující náladu při jakékoli příležitosti a jako něco, co zbavuje napětí.

Jak zabránit nezřízenému pití, když se jdou teenageři bavit

  1. Řekněte jim, ať předtím, než odejdou, něco snědí. Při plném žaludku se alkohol dostává do krevního oběhu pomaleji.
  2. Dejte jim nějaké peníze navíc, aby si mohli koupit pití během večera, mís- to toho, aby se opili venku před vstupem do baru. Promluvte si o této strategii i s rodiči přátel svých dospívajících dětí, aby na to také byli připraveni. (Ale buďte si vědomi toho, že ty peníze možná utratí za další láhev navíc, kterou vypijí, než půjdou do baru.)
  3. Dejte jim nějaké nealkoholické nápoje (ve stejně atraktivních lahvích), které si s sebou vezmou a vypijí si je venku.
  4. Vyzvěte je, ať pijí míchané nápoje, přidané nealko sníží možné následky.
  5. Zařiďte jim na konci večera odvoz, aby nešli domů pěšky.
  6. Požádejte je, ať se o sebe navzájem starají, a všimnou si, kdyby se někdo příliš napil. Dobří přátelé zůstanou spolu, když má jeden z nich problém, a nenechají nikoho samotného.jak_na_sveho_teenagera_titulka

Ukázka je z knihy Jak na svého teenagera, kterou v edici Psychologie pro každého, vydalo nakladatelství Grada.

Tento praktický průvodce nabízí všem rodičům a ostatním členům rodiny osvědčené strategie pro každou situaci, řadu příkladů a rad, které ihned můžete využít v praxi.

Napsal/a: Gill Hines, Alison Baverstock

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist