Pomočování u dětí: do pěti let věku nemusí jít o problém

Rubrika: Vývoj a výchova batolete, Vývoj a výchova předškoláka

V souvislosti s nočním pomočováním u dětí mluvíme o pomočování primárním a sekundárním. Primární se vyskytuje u dětí, které se ještě nenaučily udržet moč. Sekundární se týká jedinců, kteří se začali opětovně v noci pomočovat, ačkoli už alespoň šest měsíců měli tzv. suchý interval – vymočili se před spaním a znovu až ráno po probuzení. Z lékařského hlediska se k nočnímu pomočování řadí také denní spánek, tj. jestli dítě v suchém intervalu spí i odpoledne.

Primární pomočování – žádný stres z nočníku

Pokud dítě začnete vysazovat na nočník již v období kolem 8. měsíce věku, měli byste vědět, že dítě si prozatím tuto činnost plně neuvědomuje – reflexy u něj dozrávají později a jde spíše o podmíněnou záležitost. Vhodnější je u dítěte vypozorovat, kdy skutečně dozraje k tomu, aby se začalo učit na nočník, s čímž může rodičům pomoci dětský lékař.

Přibližně kolem třetího roku věku dítěte (obvykle s nástupem do školky) by si mělo umět říci, kdy potřebuje na záchod, a také by mělo dokázat udržet moč i stolici. Není to však pravidlem, neboť každé dítě je individualitou, a každé dozrává v jiném časovém horizontu. „Nepomočování se“ by mělo zcela zvládnout do hranice věku pěti let. Pokud dosáhlo věku tří, respektive pěti let, a stále nemělo tzv. suchý interval, může být příčinou i medicínský problém, a to častěji než u sekundárního pomočování.

Sekundární pomočování – příčina v psychice

Za sekundární pomočování se označuje stav, ve kterém se dítě začne znovu pomočovat po delším časovém období (zpravidla šest měsíců), kdy už svůj močový měchýř zcela ovládalo. Příčinou často bývá problém psychického rázu, nezřídka skrytý. Ačkoli dítě vypadá spokojeně a vesele a nijak nestrádá, může zažívat například nějaký momentální stres ve školce. Důvod pomočování je tedy vhodné hledat v této oblasti.

Více se dočtete na www.cmcpraha.cz/cs-CZ/pece-o-miminko.

Článek vznikl v CMCPraha.

Napsal/a: CMC Praha

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist