Období vzdoru

Rubrika: Vývoj a výchova batolete

458315_kids_caughtV období mezi druhým a třetím rokem nastávají maminkám krušné chvíle, protože děti vstupují do období negace a vzdoru. Vaše dítko si poprvé uvědomí, že má svoji vlastní identitu, svoje vlastní já odlišné od toho vašeho. Do začátku negativismu nerozlišuje mezi vámi a jím samým, vidí vás jako jednu osobu. Nyní si uvědomuje, že může odejít samo bez vás a zkouší své nové možnosti…

Vydali jste se na poklidnou odpolední procházku. Sotva jste vyšli před dům, vaše ratolest na vás šibalsky mrkla a rozběhla se do dáli. Rychle se rozhlížíte jaké hrozí nebezpečí. Po několika pokusech přivolat dítko zpátky se vám aspoň podaří zastavit ho, ačkoliv i to je v uctivé vzálenosti od vašich ideálních představ. „Pojď ke mě“ „NEE“. „Pojď honem nebo se budu zlobit“ „NEE“. Vaše trpělivost s dalšími pokusy začíná přetékat. Dochází k rezolutnímu činu. Jdete a dítko si „přivedete“ sama. Následuje jeho hysterická scéna, lehne si na chodník, kope vztekle kolem sebe a křičí jak na lesy. Kolemjdoucí se za vámi ohlížejí. Pod povědomým tlakem okolí nasadíte smírlivý tón hlasu a dokonce se vaše dítko pokoušíte zabavit, jen aby přestalo vřískat. „Podívej, tamhle jsou ptáčci, pipi, pojď se na ně podívat“… Rozmrzele vstává ze země, už v tichosti a poté co spatří ptáčky, je náhle po vzteku a pláči, na tvářičce se objevuje úsměv a vaše děťátko vesele vybíhá vstříc novému dobrodružství.

Za pár minut se celý příběh opakuje znovu. A znovu. Také to znáte?
V období mezi druhým a třetím rokem nastávají maminkám krušné chvíle, protože děti vstupují do období negace a vzdoru. Vaše dítko si poprvé uvědomí, že má svoji vlastní identitu, svoje vlastní já odlišné od toho vašeho. Do začátku negativismu nerozlišuje mezi vámi a jím samým, vidí vás jako jednu osobu. Nyní si uvědomuje, že může odejít samo bez vás a zkouší své nové možnosti. Toto období je velmi důležité, protože si jím dítě vymezuje své možnosti a také limity kam až lze zajít. Je na vás, abyste mu jasně naznačili kde jsou hranice a co už je příliš. Dívejte se ale na celé období s nadhledem. Samozřejmě nelze toto stadium vývoje přejít bez povšimnutí, ale snažte se dítě za vzdorovitost netrestat. V konfliktní situaci byste měli odvést pozornost dítěte jinam a vysvětlit proč není dobré chování, které předvedlo, např. proč vám nesmí utíkat a jaké nebezpečí mu hrozí. Pro vaše děťátko je potřebné poznávat příčinné souvislosti.
Pamatujte, že děti z liberálnějších rodin procházejí obdobím vzdoru snáze než ty z velmi autoritativních prostředí, kdy je jim téměř všechno zakazováno.
Na závěr článku vám popřejeme spoustu trpělivosti, pevné nervy a pokud máte svůj názor nebo zkušenosti na to jak obdobím vzdoru procházet, podělte se prosím s námi.

Zdroj Melounek.cz
Publikováno se svolením webmastera

Napsal/a: Melounek.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Anonymní

  a může období vzdoru začít už v 16. měsíci, jaké máte zkušenosti?
  náš jakub najednou (do te´d naprosto bez problémů) kope do hraček, hází s nimi, upozorňuje nás na to, těší se na jídlo, ale jíst nechce, tedy ne v žádném případě na správné židli, správným příborem, ve správnou dobu, správné jídlo…. ??

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  jo tak to znám, ty nevinné kukuče…
  holky mají měsíců 14,5, ale zkouší to už teď…
  naštěstí víme, jaké „sklony“ mají štírci, tak to snad zvládnem…

 • Teda já jsem se s tím zatím u svých prvních tří dětí nesetkala, ale myslím, že si to užiju s naší nejmladší, Je ji sice teprve 22 měsíců, ale od začátku co se začala projevovat se snaží prosadit neustále svou. Je značně svéhlavá a musí na ni být větší důslednost. Naštěstí na ni zatím působí slovo táta, i když i na něj to někdy zkouší, jsem zvědavá kdy táta podlehne jejímu nevinnému kukuči.

 • U nás velmi dobře zafungovalo to velké objetí. Období vzdoru u dcerky začalo zhruba ve 3,5 letech, v době, kdy jsem si myslela, že jsme to nejkritičtější období zvládli v pohodě – totiž ještě jí nebyly 3, když se nám narodil chlapeček. Fakt jsem se snažila věty typu „teď musím kojit“ atd. nepoužívat, zapojovala jsem ji do péče o miminko, ona se nechala a já se radovala. Jenže když bylo malému 8 měsíců, Kačka nastoupila do školky a začalo rodeo. Hysterické scény každé ráno, záchvaty vzteku atd., prostě někdy jsme brečely obě. Pak jsem zkusila ji při jednom takovém záchvatu pěvně držet a říkat jí, jak ji mám ráda atd., řvala asi čtvrt hodiny, podruhé už jenom 10 minut a teď – ještě nemá 4 roky a já opět tajně doufám, že snad už konečně máme to krizové období za sebou.

 • Anonymní

  Smeju se ,mam 3 letou holcicku a jeji obdobi vzdoru trva uz 1,5 roku s mensi intenzitou pokracujeme dal.Mam zpusob kroceni tim,ze ji ignoruji.Mame jeste chlapecka 4 mes.a ja doufam ,ze tito nebudu muset prochazet znovu.

 • Anonymní

  Slyšela jsem ještě jeden nápad jak trošičku usměrnit dítě které si lehne a začne kolem sebe kopat a mlátit ručičkama,nožičkama hlava nehlava. Je ale lepší aplikovat to doma než na veřejnosti. Prostě si na tu zem lehnout taky a jako opička napodobovat to stejné co provádí právě vaše ratolest. Zkuste to – já to zkusila a je to docela psina.

 • Období vzdoru u mých starších dětí nastalo až v pubertě, ale to už s nimi člověk moc nenadělá. Naopak náš benjamínek má období vzdoru od první minuty :o)

 • Anonymní

  myslite si,ze toto období prozivaji vice kluci,nez holcicky? Memu synovi jsou 3 roky a projevuje se to naprosto ukazkove-vztekani,delani naschvalu,ignoruje me atd. Mam,ale dve kamaradky se stejne starejma holcickama a tam jsou ty projevy mnohem mirnejsi. Mam jeste rocni dceru,tak jestli si to proziju jeste jednou,nebo uz bude pohoda.
  Monika

 • kristýno, tvůj starší syn evidentně žárlí. Není se mu co divit – donedávna tě měl sám pro sebe a teď najednou se musí o tvoji přízeň dělit s miminkem. Chování, co popisuješ, je normální. Prostě se dožaduje toho, aby se mu dostalo stejné péče jako bratříčkovi. Možná se po jeho příchodu cítí odstrčený. Tím nechci tvrdit, že odstrčený je. Neříkej mu, že ho nemůžeš oblékat, protože musíš nakojit miminko, bude to brát, jakože dáváš miminku přednost. Řekni spíš, že to nejde, protože by se mu děti ve školce smály, že se neumí obléct sám, nebo protože je už velký kluk a ty maminky neoblékají, prostě cokoli, ale miminko by v tom nemělo figurovat. Možná by taky stálo za úvahu pár dní ho do školky nedávat. Budeš to mít doma sice náročnější, ale snad se to vyplatí. Zapoj ho do péče o malého (může ti podávat plínky, dávat mu dudlík, prostě cokoli, aby se cítil důležitě). No a hlavně si na něj udělej čas, až malý usne a hodně si s ním povídej. Zkus mu třeba ukázat fotky, na kterých je on jako miminko a vyprávěj mu, jaké to tenkrát bylo. Držím palce, ať malého brášku přijme co nejdřív. Uvidíš, že jednou z nich bude nerozlučná dvojka!

 • kristýna

  Našemu synovi je 3 a půl roku, a taky jsem se těšila, že ho vztekání na třech letech přejde. Už už to bylo celkem v pořádku, nechal si určité věci i rozumně vysvětlit, ale teď máme dvoutýdenního chlapečka, a ten starší jako když se pomine, úplně změnil chování tak, že v ničem neposlechne. Pořád se s námi jenom hádá. Např se má ráno oblékat do školky, ale místo toho si sedne na gauč, a začne kňourat, že to neumí, že homám obléci já, a když mu začnu rozumně vysvětlovat, že to nejde, že musím nakojit a obléci malého, a že bude moc hodný a šikovný, když se obleče sám, tak se se mnu začne hádat, že mám obléci nejdřív jeho, a pak že si mám všímat miminka. A tak to jde dokola každý den, přitom se už oblékat umí, a dokonce to i dělal. a není to jen tohle, takhle je to se vším. Je to snad tím, že už není jen on sám, ale cítí, že se musím starat i o někoho jiného???

 • Martina

  Naše dítko zatím období vzdoru má ještě v nedohlednu, ale ráda bych zde přispěla s poznatky o pojetí tohoto období a jeho zvládání. Omlouvám se, že je to jen holá teorie, ale jsou to výsledky výzkumů z poslední doby, tak snad vám to pomůže. Dítě dostává záchvaty vzteku, jelikož mu dozrává nervová soustava. Problém je v tom, že ani ono samo není schopno takovou situaci (svůj vztek) ovládnout (jak příjde, tak s dítětem lomcuje). To se bohužel naučí až o pár let později. Vysvětlovat tedy dítěti, že takto se chovat nemá – nemá cenu 🙁 Dítko pokývá hlavou, ale stejně se zas bude za pět minut vztekat. Je na vás, abyste mu vysvětlili, že když to na něj „příjde“, že jste u něho, že ho máte stále ráda a SPOLEČNĚ to spolu zvládnete. Možná se zkuste domluvit dopředu, co budete dělat, až TO zas na něj přijde. Také se prý osvědčilo silně dítě obejmout, ale tak, aby vám neublížilo a opakovat mu, že ho máte ráda, i když se těď tak strašně vzteká apod. Nechte ho vyvztekat. Je to pro jeho vývoj důležité. Nenabízejte hned náhradní aktivitu. Zkuste to vydržet. Dítě prožije zklamání ve formě vzteku ve vaší náruči. V dospělosti se bude umět vyrovnávat ze zklamáním, s tím,že nedostane vždy, co chce apod. Pevné nervy a výdrž !! Mě to teprve čeká. Uvidím, jak to půjde.

 • Synovi budou v červnu 4 a stále občas má stejnou náladu -vzdoruje,vzteká se…tak nevím,když jsem v jeho 2letech četla, že je to období mezi 2-3rokem,oddychla jsem si a čekala na to, až to přejde s 3.rokem a asi prd….teď čekám, co to s ním udělá, až mu budou 4. Minule jsem ustoupila,jen aby na ulici nedělal scénu, tak jsem mu řekla, že když bude hodnej, půjdem do krámu koupit bonbony a měli jste vidět,jak hned se z něj rázem stal nejposlušnější chlapeček pod sluncem.Ale radši takle bych ho to neučila.Musí sám vědět, že nás musí poslouchat,aníž by odměnou něco dostával.Doufám,že mě do podobné situace už nikdy nedostane a nebudu muset jeho vzorné chování „uplácet“. Prostě je to jejich období vzdoru-dětského vzdoru a nikdy nikdo neví,kdy to přesně skončí, proto se nikdy neposlehejte na termín, že to je jen období 2-3.roku!Ať nejste zkalmáni jako já :o)

 • Náš prcek se nevzteká, nelehá na zem, ale chodí přesně opačným směrem než potřebuji já, volání nepomáhá, prostě jde a já za ním. Jediné řešení je celou cestu si s ním povídat a říkat říkadla a básničky to miluje a tak jde. Největší lákadla jsou bagry a traktory, to by šel i na kraj světa, když ví, že je uvidí v akci.
  Doma se snaží prosadit více, ale to jsem přísnější a on už ví (doufám) co si smí a nesmí dovolit.

 • Tak tohle zažíváme zrovna my- každý den asi tak 10x :-))) Je vidět už ale mírný pokrok- když nevidí žádnou odezvu, znechuceně toho nechá a věnuje se něčemu jinému. Takže doufám, že nás už toto období míjí a bude zase to hodné a hravé dítě 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist