Co mohu jako laik udělat pro své dítě, když se mu nechce mluvit?

Rubrika: Vývoj a výchova batolete, Vývoj a výchova předškoláka

825650_my_familyTak tuto otázku jsem si pokládala moc dlouho a moc často, neboť náš klouček začíná mluvit až teď, když mu jsou 4 roky…

Syn je od narození hodně zvídavý, vše musí vidět, zkoumat a vyzkoušet, do jeho jednoho roku se mi zdál úplně normální, jen si nebroukal tolik, jako jiné děti, bohužel jsem tomu nevěnovala pozornost, protože přeci jenom si trošku broukal. Broukání je totiž první signál, že naše dítko zřejmě s mluvením moc spěchat nebude.
Že něco není v pořádku jsem si začala říkat až po jeho 1. narozeninách, když říkal jen „mama“, ale za pár týdnů začal říkat i „tata“, tak jsme se začali uklidňovat tím, že přeci jen mluví, a že chce čas. Komunikoval s námi neverbálně, když chtěl pít, vzal si skleničku ze stolu, buď se napil, když byla plná, nebo dělal, že pije a to jsme hned pochopili, o co jde. Když měl hlad, tak si jednoduše donesl jogurt z lednice a lžičku. A tak to bylo se vším.

Mezi tím jsem uháněla paní doktorku, aby nám napsala doporučení na logopedii, vždy jsem se dozvěděla, že řeč dětí se vyvíjí do pěti let, a tak dáme malému ještě čas. No jo, ale ten čas běžel dál a syn stále komunikoval neverbálně, tak jsem chtěla malého trošku „nakopnout“, a tak začal chodit na 5 dní v měsíci do jesliček, v domnění, že tam bude s dětmi a donutí ho, aby začal mluvit. Jenže on kolektiv nevyhledává, tak si hrál sám. To samé bylo ve školce, ale paní učitelka mi tvrdila, že určitě špatně slyší, neboť nereaguje ani na jméno, já věděla, že sluch tou příčinou nebude, ale pro jistotu, a také proto, aby to měli v MŠ na papíře od odborníka, jsme šli na foniatrii, samozřejmě, že malý má sluch v pořádku.
Problémy ve školce se nabalovaly, děti ho odmítaly, protože byl „jiný“, učitelka na něj měla nároky, které byly nad jeho síly a on to psychicky nezvládal. Tak jsem jednoho dne vzala telefon a zkusila nás objednat do pedagogicko-psychologické poradny, ouha, objednací doba 6 týdnů, jelikož paní byla moc a moc ochotná a byla by schopná o našem problému hovořit po telefonu třeba i hodinu, získala jsem od ní kontakt na dětskou psycholožku. Hned jsem nás k ní objednala, měli jsme ohromné štěstí, chviličku přede mnou někdo musel zrušit schůzku, tak jsme mohli mezeru zaplnit my.
Hned se začalo okolo syna a jeho nemluvení něco dít, a to bylo důležité i pro naši psychiku. Paní psycholožka nám pomohla k tomu, abychom dostali doporučení na logopedii a doporučila nám i speciální MŠ, což byla pro mě strašná úleva, neboť malý by školku stejně změnil, jelikož z jeho paní učitelky se stala učitelka Hajská (byla na něj alergická stejně jako Hajská na Jirku Olivu a dávala to dost najevo i mně). Od té doby, co jsem držela v ruce papír a tam slova „doporučuji spec. MŠ“, syn práh klasické školky nepřekročil, raději jsem si ho nechávala doma.

Teď chodí 3 týdny do speciální školky, ráno vstává sám od sebe, i když mu říkám, ať si jde ještě hajnout, že je čas, ráno se mnou laškuje, když jedeme ze školky, je to veselý a pohodový kluk. A ráno, když se v šatně ve školce převlékne, tak mě vyprovodí ke dveřím a se slovy „tak a běž“ zabouchne. Teď teprve je spokojený on a tudíž i my.

Na závěr pár rad pro rodiče dítěte, které opravdu dost dlouho odmítá mluvit:
1. zajít na foniatrii, Vaše zlatíčko třeba špatně slyší
2. uhánět praktického pediatra, aby napsal doporučení na logopedii
3. není od věci zajít k dětskému psychologovi
4. usilovat o speciální MŠ, není to ostuda, když tam Vaše dítě chodí, bude mezi dětmi, které mají také velký problém a nikdo ho nebude odstrkovat, tak jako mezi dětmi, které nemají takový velký problém jako Vaše dítě

Ještě malou poznámku na úplný závěr. Toto jsou zkušenosti a rady maminky chlapečka, který nechtěl mluvit. V žádném případě se nejedná o článek odborný, a tudíž rady zde jsou pouze a pouze laické.

Napsal/a: Želvíček

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (21 vyjádření)

  • Želvíček
    Želvíček

    b.o.b. ty jsi z Brna? Já jsem teď byla se synem v Brně na logopedické klinice LOGO, jelikož jsme z Ústí nad Labem, tak nás tam i ubytovali a strávili jsme tam týden. Syn absovoval spoustu terapií a vyšetření (ergoterapii, dechová cvičení, vyzkoušel si tam EEG biofeedback, na který teď docházíme i doma, každý den měl logopedii… a samozřejmě i nějaká vyšetření, která jsme absovovali i doma) a posunul se tam opět o pořádný kus dál – za ten týden se tam naučil dvě hlásky. Byla jsem s jejich péčí nadmíru spokojená. Kliniku Logo opravdu vřele doporučuji.

  • Moc Vám všem děkuju za Vaše zkušenosti….našeho téměř čtyřletého syna jsem v úvodním článku našla dokonale popsaného včetně problému ve školce s jednou starší paní učitelkou…zítra nás čeká hospitalizace v Dětské nemocnici v Brně, bude se jednat o CT a pro maminky, které hledají jakékoliv informace tak jako já, píšu seznam našich vyšetření: březen – květen 2008 (to byly synovi tři roky a 2 měsíce a mluvení nikde) asi pět návštěv logopedie s nulovým výsledkem, syn dokázal paní logopedku dokonale ignorovat, jako kohokoliv, kdo se snažil získat jeho pozornost, v dubnu objektivní vyšetření sluchu ve spánku BERA – sluch v pořádku, podle výsledků spíš nadprůměrný… potom neurologická ambulance, bdělé i spánkové EEG bez nálezu a teď nás tedy čeká to CT (původně jsme měli jít na magnetickou rezonanci, ale ta je teď v rekonstrukci), co se týče diagnózy, asi podezření na vývojovou dysfázii expresivní (tedy rozumí ale nemluví)….syn je prostřední dítko a typově jiné než jeho dva sourozenci, byl docela klidné a docela užvaněné miminko…. mezi druhým a třetím rokem měl asi dvě žvatlací období, která vypadala velmi slibně, ale nic z toho nebylo, nerozmluvil se….komunikuje neverbálně, všechno se snaží dělat sám nebo mě vezme za ruku a dovede, kam potřebuje…. zná asi čtyři slova, která používá ve stavu nejvyšší nouze, ale občas dokonale zopakuje nějaké slovo, správně a správné situaci, které pak už nikdy nepoužije…
    do školky chodí rád, zvykal si bouřlivě a atypicky (sundávání ponožek a papuček, doma je nenosí), dodnes tam odmítá pít a jíst začal pouze symbolicky, ze strany dětí nepozoruju žádný odstup, zdraví ho, mluví na něj, i když ví, že neodpoví). Čeká nás ještě vyšetření ve speciálním pedagogickém centru, a foniatrie…. budu vděčná za Vaše zkušenosti, s jeho rostoucím věkem je to psychicky čím dál náročnější…a ozvu se, až budeme vědět víc

  • Anonymní

    Máme ve vzdálenější rodině chlapečka, který do tří let používal jen jednoslabičná slova nebo jednu slabiku z delších slov. Teď je mu pět a taky mu to pěkně mluví, není k zastavení.

  • Želvíčku, tak to je super 🙂
    Mám podobnou zkušenost s naším třetím synem – téměř nemluvil do tří let… neverbální komunikaci ovládal tak dokonale – jako Tvůj syn, zvlášť jak Ti říkal o pití mě velmi pobavilo, protože totéž dělal Dájík… úderem třetího roku začal rozvazovat, do půl roku mluvil hezky a teď jsou mu 4,5… pusu nezavře, ovládá i R a Ř a když spustí, „jede“ bez přestávky, ani se snad nenadechuje 🙂
    Jen podotýkám, že my jsme nikde na vyšetření nebyli, naše skvělá dětská paní doktorka ho odhadla dobře – důležité bylo, že dobře slyšel a všemu rozumněl 🙂
    Naštěstí náš poslední syn je zase jako „jiné děti“ – ve 2,5 letech žvatlá, krásně všechno opakuje a nemáme vcelku problém mu porozumnět, protože se opravdu snaží mluvit 🙂
    Tak se držte a ať se malému hokejistovi daří 🙂

  • Želvíček
    Želvíček

    Asi je na čase napsat něco dál o našem lumpovi, přeci jen je to článek 3 roky starý (to už?). Takže syn mluví (pusa se mu otevře ráno hned, jak otevře oči a zavře jí opět až večer, když usne), sice jeho řeč ještě není tak srozumitelná jako je u jeho vrstevníků, ale domluví se i s úplně cizími lidmi. Je to normální kluk a určitě vše brzy dožene. Syn chodí stále do stejné školky, příští rok začne chodit do školy a v současné době je jeho největší láskou hokej.

  • Anonymní

    Ahoj.ráda bych reagovala na článek.Jako bych četla o mém synovi.Chci říci,že mi jsme se dostali ještě dále.Dětská specialista nám řekla,že se chování mého dítěte velmi podobá lehčí formě autismu.Prý je to prozatím jen úvaha.Na kontrolu jdeme za 3 měsíce. Nechci strašit paní,která psala článek,ale vyšetření v několika na sobě nezávislých ordinacích je na místě. Prozatím bereme homeopatika pro podporu mozku a docela to zabírá.Projevuje větší zájem o věci,chce,abych mu řekla ,jak se jmenují,ale neopakuje.Má svých 15 slov a víc říkat nechce.Ve školce,kam chodí 1.měsíc jen na 4 hodiny, paní učitelku má moc rád,při odchodu ji dává pusu a chodí se k ní pomazlit,takže školku měnit nehodlám.Také děti už vědí,že je závislý na klíčích a tak mu je ani neberou-spíše mu je přinášejí,že je někde nechal.Přijmuly ho mezi sebe a já jsem ráda.Co bude za pár let-tose uvidí.

  • Anonymní

    Ahoj maminky,jako laik mohu pro svého miláčka udělat hodně,aby se nám rozmluvil.Při mluvení musí vidět naše ústa a být ve stejné výšce /hraní na koberci/.Nemluvit za něj,zjistit zda rozlišuje dobře přírodní zvuky a umí napodobit pohyby jazyka,napodobit např.bubnování,tleskání 1x -vícekrát atd. vše dělat formou hry.Sluchové,zrakové vnímání a celková motorika,schopnost napodobování např.stavění kostek po vás,malování,to vše má vliv na rozvíjení řeči.Logopedka vám poradí, existuje tzv.strategie při rozvíní řei.

  • Anonymní

    Já mám dceru která byla hned po narození operovaná v Motole.Měla nemocné srdce.Od 3 let s ní chodím po doktorech jelikož byla opožděná.Psycholožka mi v jejích 3 letrch říkala že je opožděná kvuli špatné výchově.Ale ted má 5,a stale nechce mluvit a je pomalejší.Byla jsem s ní zas u psycholožky a ta mi řekla že to není výchovou ale že je opožděná kvuli te operaci.a na CT ji něco našli na mozku.Tak nás doporučili do specialni školky. tak doufám že nám pomuže.

  • Želvíček
    Želvíček

    Tomaso, náš Radeček do tří let řekl asi dvě slova: máma a táta. Pak se mu slovník trošilinku rozšířil, ale byla to spíše jeho hatmatilka, tak jsem mu rozumněla jen já, od 4,5 let občas nějaké to slovíčko pochopí i úplně cizí lidi. No ono se v podstatě dá poznat již před 1. rokem, zda dítě bude mít opožděný vývoj řeči (např. chybí broukání, žvatlání…).

    Pro anonymní ze 14. 3. 2007 14:10:12, pokud dítě v tomto věku nemluví, je opravdu vhodné navštívit psychologa a logopeda, za tím, proč dítě nemluví může být i něco jiného a to laik opravdu sám nezjistí.

  • Anonymní

    dobrý den, přečetla jsem si Vaše příspěvky, ale moc řešení tam není. Mojí vnučce je 3.5 roku, mluvit také nechce,má svůj slovníček, kterému nikdo nerozumí-např.miminko je šiši,auto je řídí apod.Neřekne si o nic pořádně,celé věty nebo říkanka-nic. Jako babičku mi to velmi mrzí, její tatínek mluvil brzy a byla radost si povídat i o docela vážných věcech. Lékař říká, že to bude řešit v létě, ale to se mi zdá velmi pozdě. Mají teď mimčo a já nevím , jak už ji přesvědčitk nějakému opakování vět či slov i s tím, že miminko chce slyšet pohádku apod. Je se mnou velmi ráda, ale to mluvení jí prostě nejde, ač se snažím jakýmkoli způsobem opakováním navodit mluvení.Ani v knihách, venku prostě nic.Když chci znát barvu, ukáže mi správnou, ale neřekne. Poraďte , prosím někdo. Smutná babička

  • Želvíčku, prosím tě, to do těch 4 let nemluvil vůbec? Od jakého věku se dá mluvit o opožděném vývoji řeči? Když nemluví ve třech letech? Nebo později?

  • Želvíček
    Želvíček

    Tak co u nás vlastně zabralo? Já veškeré pokroky našeho syna připisuji i školce, protože oni se opravdu s ním denně učí, každý den si vozí do školky batůžek s učením, pak se s ním musíme učit i my doma. Je to hlavně v tom učení a spolupráci mezi školkou a námi a jelikož školka je ve stejné budově jako máme logopedku, tak školka úzce spolupracuje i s logopedkou (vlastně naše logopedka je ředitelkou i této školky), se školkou spolupracuje i naše psycholožka. Jinak syn má diagnózu dysfázie (opožděný vývoj řeči). Pokud můžu poradit, určitě se obraťte na odborníka a to jak na dětského psychologa, tak i logopeda. Poté zřejmě budete muset absolvovat další vyšetření např. neurologie, foniatrie…
    Pokud máš ještě nějaké další dotazy, klidně se zeptej.

  • Anonymní

    Co říct. Je to článek, který jsem hledal, pěkně popisuješ strasti, ale absolutně nechápu, proč ostatní píší reakce typu „pěkný návod“. Vždyť jsme se VŮBEC nedozvěděli, kde je zakopaný pes? Vlastně i to, jestli mluví nebo ještě ne (moc dobře) odhaduji ze tří slov na konci. CO vlastně nakonec zabralo? Byla to odborná péče ve speciální školce? Možnost tuto péči poskytnout i doma? (Nevěřím v příliš odborný přístup ani ve spec. školce, takže myslím, že bychom totéž zvládli doma.) Co ta poradkyně a psycholožka – jaká byla jejich „diagnóza“.
    Abys mi rozuměla – procházíme tímtéž, takže ze mě (taky) mluví zoufalství, ale i zklamání, že informace nebyla (tak) úplná, jak jsem si představoval.

  • Želvíček
    Želvíček

    Petoru, tak my chodíme na foniatrii , na logopedii a na psychologii vše v Ústí n.L., na foniatrii máme negativní nález. Teď, co malý chodí do spec.MŠ, dělá veliký pokroky, je vidět (tedy hlavně slyšet), že se mu opravdu velmi věnují.

  • Ahoj mamky nemluvňátek, mám tentýž problém, už jsem něco psala do dotazů. Klárce budou 21.1.2007 čtyři roky, mluví jako 18.měsíční. Máme za sebou foniatrii, návštěvu u logopedky a v lednu jedeme do Prahy na psycholog. vyšetř. Kde jste, Želvíčku, byli vy? Už jsem smířená s tím, že vše související s řečí bude u Klárky opožděné, vím, že slyší a teď už snáším i představu, že třeba mluvit nebude, ale bude znakovat. Jsou jistě mnohem horší věci… Po lednové návštěvě u pí psycholožky podám čerstvou zprávu. Jinak do školky zatím Klárka nechodí, v logopedické třídě není místo. Díky za dobrý a přehledný článek, Želvíku.

  • Želvíčku díky. Snad ne. Natce je 10 měsíců a zatím teda samozřejmě nemluví, ale žvatlá a huláká jak o závod, tak uvidíme, zda se z toho vyvině nějaká ta mluva.

  • Želvíček
    Želvíček

    Eviku, na logopedii, kam chodíme my, pani nenosí bílý plášť a je moc pohodová, třeba i u vás to bude tak. Držím pěstičky, aby to Petřík zvládl bez problémů.

    Arabart, přeju ti, aby se ti tento článek nehodil :-)))

  • Želvíčku, opravdu dobrý článek. Třeba se mi bude jednou hodit. Dávám si ho do oblíbených, mezi moje tzv. čtivé články :o)

  • Želvíčku, tvůj článek se mi moc líbí.Je hodně poučný pro ostatní maminky a dává pěkný návod, jak věc řešit a nenechat se odradit. Dávám plný počet bodů!

  • Ahoj Želvíčku tak tohle je naše téma viď???No jo ani ten náš rárášek nechce mluvit..Protod deme teď 26.9 poprvé na logopedii..Mám stoho rozhodně strach a obavu jak to bude snášet.Nemá rád doktory..Ale když jsme byli u psycholožky tak nás mile překvapil byl tak moc šikovný ani jsme nevěděli co v tom raráškovi máme..Tak uvidíme jestli mě překvapí na tý logopedii.Myslím si že se trochu rozmluvil používá trochu víc slov sice neumí moc správně vyslovovat ale já mu rozumim..Samozřejmě největší chybu jsme udělali když náš brouček asi tak v deseti měsících začal ukazovat na pití a my mu ho podávali a to mu vydrželo dost dlouho ale teď umí říct mami chci pití..Místo večerníčku říká kokolka..No prostě na hodně věcí má svuj slovník..Když jsme byli na tříleté prohlídce tak si doktorka moc nestěžovala akorát chtěla po něm barvy:-))Ale malej měl sebou traktor a tak jí tam ukázal kola atd..U malého bych viděla jinej problém on se nechce učit když ho učim jiné slovo které neumí tak řekne „ne“ a nic z něj už nedostanu..)
    Každý ale říká že se rozmluví a ja doufám taky.Neustále na něj mluvim aby měl s čeho brát ale občas mi příde jak když mluvim do kamene,..Slyší 100%dobře to bych zpozorovala kdyby neslyšel..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist