Za opruzeniny může špatná kosmetika a vlhké plíny

Rubrika: Péče o miminko

Pokožka miminek je v prvních týdnech velmi citlivá, nevhodná péče ji proto může způsobit nepříjemná podráždění. Jak se o ni správně starat a na co dbát při každodenní hygieně miminek nejvíce a v čem maminky dělají často chybu?

Oproti starším dětem a dospělým mají miminka pokožku celkově tenčí. Přesněji řečeno jejich kůže má tenčí povrchovou rohovou vrstvu, která je hlavní obranou proti zevnímu prostředí. Tato bariérová neboli ochranná funkce je u novorozeňat a kojenců ještě nedokonalá, což znamená, že jejich kůží snadno prostupují látky ze zevního prostředí. Jejich kůže tak snadněji ztrácí odpařováním vodu, je snadno zranitelná a má tendenci k mokvání. U novorozenců a kojenců proto velmi snadno vznikají opruzeniny.

Kde není čistá voda, poslouží vlhčené ubrousky

Jak bychom tedy o pokožku miminka měli pečovat, abychom opruzeninám předešly? Miminko by mělo pobývat v prostředí s přiměřenou teplotou a vlhkostí vzduchu, aby se nepotilo. Jeho oblečky by měly být prodyšné, ideálně bavlněné. Očistu kůže by maminky měly provádět pravidelně, ale šetrně a pouze dětskými mýdly, nejlépe tzv. syndety (zkratka pro syntetické detergenty s neutrálním pH).

U novorozenců a kojenců se velmi snadno zapařují místa pod krkem a v podpaží.

„Důležitá je samozřejmě oblast plen, kde ke vzniku opruzenin dochází nejčastěji. I jednorázové sebelepší pleny je potřeba vyměňovat stejně často jako látkové, protože také ony mají omezenou kapacitu pohlcovat vlhkost,“ říká dětská lékařka Stanislava Polášková.

Při výměně plen je vždy zapotřebí odstranit z kůže zbytky stolice a moči. To provádíme čistou teplou vodou nebo kvalitními dětskými ubrousky bez alkoholu. Ty dnes skvěle poslouží také v případě, že zrovna není k dispozici voda. Neparfemované a s uklidňujícími účinky panthenolu jsou k dostání např. dětské vlhčené ubrousky s panthenolem Rybilka Neo. Kůži jemně osušíme, aby nezůstala vlhká a pokud je to možné, dopřejeme pokožce chvilku na „vyvětrání“ – ponecháme dítě rozbalené a poté kůži ošetříme ochranným krémem.

rybilka_ubrousky_NEW

Maminky své děti často zbytečně „nabalují“

A co vlastně nejvíce přispívá ke vzniku opruzenin?

„Příčin může být hned několik. Patří mezi ně například neprodyšné a těsné oblečení, pocení v horku a při teplotě nebo vysoká vlhkost vzduchu,“ vyjmenovává lékařka Stanislava Polášková.

Dalšími častou příčinou je také nedostatečná hygiena, s níž se pojí málo časté vyměňování plen. Za vznik opruzenin může i používání nevhodných kosmetických přípravků, např. mýdel, které vysušují kůži, a tím snižují její obranyschopnost. Opruzeniny má často na svědomí také růst zubů, průjem a přechod z kojení na umělou výživu.

rybilka_100ml_mont_NEWNa opruzeniny zabírají koupele

Nejlepší léčbou je samozřejmě prevence. Když už ale k opruzeninám u kojence nebo batolete přeci jen dojde, je potřeba zintenzivnit úsilí o větrání kůže a častější přebalování. Vhodné jsou například zklidňující obklady nebo koupele – v řepíku, heřmánku či třeba v černém čaji. Při každém přebalování bychom měli použít v tenké vrstvě kvalitní krém na opruzeniny (např. Rybilka Neo s olejem z tresčích jater).

Pokud nedojde ke zlepšení během několika dnů, je třeba vyhledat lékaře, který posoudí, zda se jedná pouze o závažnější formu opruzeniny nebo o infikovanou opruzeninu, případně jiné kožní onemocnění.

Dětská kosmetika bez konzervantů a parfemace

I kvalitní přípravky jsou totiž k dostání za rozumnou cenu. Důležité je složení.

„Správný krém na opruzeniny by měl obsahovat pět složek: rybí olej, mandlový olej (obsahuje nenasycené mastné kyseliny, vitamin A, E, F), oxid zinečnatý, panthenol a vitamin E,“ říká dětská lékařka Stanislava Polášková.

Všechny tyto složky obsahuje dětská mast Rybilka Neo. Velmi důležité je také, aby krém na opruzeniny neobsahoval konzervanty nebo parfemaci. Totéž platí v případě vlhčených ubrousků.

Napsal/a: Rybilka Neo

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist