Vodění za ruce a samostatná chůze

Rubrika: Péče o dítě, Péče o miminko, Vývoj dítěte

Milé maminky,

mám pro vás 5. část z cyklu 5 nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí, tentokrát o vodění dětí za ruce. Myslím tím vodění dětí, které ještě samy nechodí. Vysvětlím vám, proč to není dobře a jak se dají děti podpořit v samostatné chůzi.

5. mýtus:

Voděním za ruce učíme děti samostatné chůzi.

Bohužel je to právě naopak.

Pokud začnete své děti vodit za ruce, většinou nástup samostatné chůze zablokujete a děti začnou samy chodit mnohem později, než kdybyste jim do nácviku chůze nezasahovali.

Pojďme si vysvětlit, proč tomu tak je.

Vaše ruce jsou totiž velmi stabilizující prvek, který vyrovnává nestabilitu dítěte. Dítě se tak nemá možnost naučit samostatně vyrovnávat nerovnováhu svého těla a vaši pomoc nemůže v samostatné chůzi nijak využít.

Pro nácvik chůze děti potřebují docela dlouhou dobu (4-5 měsíců) obcházet nábytek, tlačit předměty před sebou, stabilizovat se ve stoji bez držení a jednoho krásného dne se vydají samy do prostoru, aniž by je to kdokoli učil. Vše je totiž zakódováno v našem mozku.

V ideálním vývoji to vypadá tak, že se dítě nejprve otočí ze zad na břicho, poté se postupně dostane na natažené ruce a podsune pod sebe nožičky a tím se začne houpat na kolínkách. Většinou následuje lezení, poté stoj a naposledy sed.

Většina dětí s rychlejším vývojem si začne stoupat mezi 7.- 8. měsícem, ale samostatně chodí až kolem roku. Čím později si dítě samo stoupne u opory, tím později začíná samostatně chodit. Ale to není žádný problém, jen geneticky podmíněná rychlost vývoje. Každý má své vlastní tempo.

Ale co dělat, když už dítě někdo za ruce vodí?

V první řadě je potřeba s tím přestat.

Schovávejte svoje ruce, držte se dál od dítěte a nechte ho obcházet nábytek a lézt.

Pokud máte pocit, že už nástupu samostatné chůze brání pouze strach dítě, můžete mu pomoci tím, že mu do obou rukou dáte hračku (ideálně vařečku). Dítě má pocit, že se něčeho drží a často se hned odváží samo do prostoru.

A proto, maminky a babičky, neničte si svoje záda a nechte své děti dojít přirozeně k samostatné chůzi.

Nejvíce totiž svým dětem pomůžete tím, že jim nebudete vůbec pomáhat. 🙂

Předchozí díly seriálu

Mýtus č. 1: Poloha na bříšku

Kdy děti samy sedí?

Proč některé děti nelezou?

První stoj – jak nahoru a jak dolů

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: 88 věcí, které byste měli stihnout se svým dítětem, než vyletí z hnízda

Nakladatelství Portál přichází na trh s knihou dvou úspěšných německých spisovatelů (Hans Rath, Edgar Rai), která nese název 88 věcí,

Čtu dál →

Hvězdičky z tavné pistole

Hledáte ještě nějakou dekoraci, která dovrší vánoční výzdobu? Pak si vyzkoušejte vyrobit hvězdičky z tavné pistole. Jsou jednoduché, rychlé

Čtu dál →

Naučte děti relaxovat v infrasauně a jejich imunitu máte vyřešenou

Saunování, jinak také známo jako termoterapie, využívá k relaxaci těla i duše příznivé účinky mírné zátěže organizmu, která nastane při

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist