Recenze: Vývoj batolete od jednoho roku do tří let

Rubrika: Péče o miminko

Jako správná šílená maminka prvního děťátka s radostí hltám každou knížku, která byla o výchově napsána, proto mě potěšila možnost přečíst si i knihu Vývoj batolete od jednoho roku do tří let od Martina Gregory a Jany Kropáčkové, vydanou nakladatelstvím Grada. Ihned po otevření a rychlém prolistování mi padly do oka krásné fotografie, kterými je celá kniha protkána. Fotky dokumentují  vývoj autorovy dcery Lindy a zachycují ji v nejrůznějších denních aktivitách, při koupání, hraní, dovádění venku, výletech či učení novým dovednostem.

Jelikož je autor pan Gregora uznávaný pediatr, v knize se mísí úsměvné zážitky, které napsal sám život, s odborným vysvětlením očima doktora. Dotýká se tématiky stravovacích návyků a správné výživy včetně ukázky jídelníčku pro dvouleté a tříleté děti, péči o první zoubky, kojení a stručné a jasné osvětlení nejčastějších dětských nemocí včetně příznaků a možné léčby či prevence. V knize je například popsán i ADHD syndrom, atopický ekzém , pomočování, febrilní křeče, nebo i jak postupovat v případě otravy toxickou látkou.

Líbí se mi lehký a přímý styl psaní a také autorova otevřenost , kdy v mnoha příkladech s humorem a bez příkras přiznává, že teoreticky a medicínsky by to mělo být tak a tak, ale že až praxe s malým dítkem ukáže a kolikrát se poučky nedodržují a ničemu to nevadí. Oceňuji i upřímnost se kterou popisuje denní situace, problémy s kakaním, smrkáním, počůráváním, s vývojem řeči. Nechává nás nahlédnout i do soukromého života a vypráví příhody z dovolených, výletů, hraní s Lindinými babičkami i s oblíbenými plyšáčky, skotačení na chalupě, v zoo, nebo v lese.

V druhé části knihy se slova ujímá paní Kropáčková, která velmi sympaticky a citlivě vysvětluje různé výchovné styly, proces osamostatnění a dětskou touhu po objevování. Popisuje dětskou neposednost, jemnou motoriku, činnosti, které je možné a velmi vhodné dělat spolu s dětmi a vést je příkladem, jako například malování, tvoření, čtení knih. Obsáhleji se zabývá vhodností různých typů hraček z hlediska rozvoje inteligence a hrubé motoriky. Varuje před přílišným používáním chytrých hraček, kdy dítě jen mačká čudlíky a poslouchá a není nuceno vyvíjet žádnou aktivitu. Zmiňuje se i o pojmu digitální demence, kdy přílišné používání technologií vede k línějším dětem a spolu s jinými faktory může zapříčinit i násilí. Detailně se věnuje potřebám dítěte, jako je potřeba jistoty, pozitivní identity, laskavých vztahů, respektu, hranic a řádu, zkušeností a mnohé jiné.

Na konci kapitoly do hloubky rozebírá různé typy školek, jeslí a mateřských center, zralost dítěte je navštěvovat, v čem se liší, adaptaci dítěte na ně, nebo cenovou zátěž. Styl psaní paní Kropáčkové se mi líbil, stejně jako výchovný styl, který je mi velmi blízký. V závěru knihy pan Gregora odpovídá na nejrůznější dotazy maminek od problémů se zoubky, se spánkem, přes vztekání, náměsíčnost, stonání až k očkování a výživě. Dotazy jsem prostudovala a přišly mi všechny užitečné a dobré znát. Celkově se mi kniha líbila, každý z autorů měl jiný styl, ale oba dva se dobře četly a dozvěděla jsem se mnoho nového. Kniha je podle mě nejvhodnější pro maminky prvních dětí. Pěkné čtení!

Vývoj batolete od jednoho roku do tří let

Autor: Martin Gregora, Jana Kropáčková

Pro rodiče, 160 stran

Vydalo nakladatelství Grada v říjnu 2016.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Ukázku z knihy najdete v článku Jaké hračky jsou vhodné pro batole.

Napsal/a: Endlisek

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist