Pravidla ukládání ke spánku

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj a výchova batolete

1166486_baby_sleepingDítě by mělo cítit, že noční spánek je normální. Proto jsou obzvláště důležité dvě věci. Ukládat dítě do postýlky v pokud možno stejnou dobu. Tato doba ukládání ke spánku by se měla nadále řídit podle toho, kdy se dítě podle dosavadních zkušeností unaví. K tomu, abychom dospěli k pevné době ukládání, je nutná i úprava denního režimu.

Většinou nemá smysl stanovit dobu ukládání ke spánku libovolně. Na jedné straně by dítě ještě nemuselo být unavené a bránit se uložení do postýlky pláčem. Dále existuje nebezpečí, že se upne na svou křivdu a i později bude jen těžko usínat. Na druhé straně bychom mohli libovolně stanoveným okamžikem promeškat vymezenou dobu vhodnou k usínání, která nastává zhruba v padesátiminutových intervalech.

Při nočním kojení, krmení nebo přebalování rozsvítit co nejméně světla a příliš nemluvit (většině rodičů stejně touto dobou není moc do řeči!). V noci zkrátka vládne jiná atmosféra než přes den. A to musí dítě vnímat.

Večerní rituály pomáhají do postýlky

Někdy pomáhají ke snadnějšímu usínání „účinná opatření“ jako nošení nebo vození sem a tam po místnosti nebo zvuky pračky či vysavače. Co však rodičům momentálně usnadňuje situaci, se může za určitých okolností stát druhem tyranie, pokud promeškáme období, kdy je vhodné s těmito triky zase přestat.

Přesto mají určité rituály svůj smysl, protože zprostředkovávají pravidelnost, kterou dítě potřebuje k usínání. Kromě toho jsou výrazem intimního vztahu mezi rodiči a dítětem. Obzvláště lze doporučit rituály s jasným ukončením. Například: dítě nosíme ještě jednou po místnosti, pak se s ním podíváme z okna, pak pustíme hračku s melodií, v jejímž závěru zazní tichý zvoneček. Zde mohou rodiče nechat své fantazii volný průběh. Hlavní je, aby vše proběhlo v klidu a bez hektických pohybů.

Orální uspokojení je pro mnohé děti v prvním půlroce života alfou a omegou před usnutím. Často dítě usne u prsu nebo potřebuje savičku z lahve, případně dudlík. Když se pak dítě v noci probudí, postrádá tento příjemný pocit v ústech, který si však (zatím) nedokáže samo opatřit. I z tohoto důvodu jsou noci v tomto období ještě tak neklidné.

Jedná se o ukázku z knihy První tři roky života dítěte.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: Doro Kammerer

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist