Plavání kojenců a batolat

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj a výchova batolete

1206478_swimming__1Ať už máte, nebo teprve čekáte děťátko, určitě přemýšlíte co pro něj bude nejlepší. Když se narodila dcera, začala jsem hledat co by se dalo s malým miminkem podnikat. V té době bylo pouze plavání. Což je naprosto super.

Plavat se s miminkem začíná v šesti týdnech ve vaničce. Zde se provádí různé cviky na posilování zad, držení hlavičky a další cviky. Miminko je zvyklé na vodu z dělohy, takže to je pro něho známé prostředí. Ve vodě se cítí dobře. Jsou miminka, které vodu milují, jiné ji mají rády, ale najdou se i takové, které pláčou. Miminko do vody rozhodně nenutíme, a to ani při koupání. Dneska se dá dokonce pořídit kyblík na koupání pro miminka, které nemají vodu rády.

Když se rozhodnete pro plavání, nejdříve si zjistěte co kdo nabízí, cenu a dostupnost. Ne vždy je vše v místě bydliště a musíte kousek dojíždět.
Plavání ve vaničce trvá 20 minut. S miminkem se provádějí různé cviky a hry. Miminko se naučí také potápět. V šesti měsících se jde do bazénu. Ale ne všude to je stejné, záleží jak to je na bazénech. Někde můžou do bazénu děti už v půl roce, jinde až v roce. V plavání se děti také učí, co mají udělat, když spadnou do vody.

Když začal chodit na plavání syn, vynechali jsme vaničky a šli v půl roce do vířivky. Do bazénu, kam jezdíme můžou děti až od roku, tak se začalo chodit do vířivky. A bylo to super, bylo to nanejvýš pro 3 maminky. A pak do bazénu.
Dcera umí v pěti letech přeplavat bazén na šířku, je to malá potápka a vodu miluje. Syn je ve vodě těžký pohodář.
Na bazén jezdíme i mimo plavecký kurz. Máme to rozdělené. Na kurzu se poslouchá a plave, zatímco mimo kurz se dělají hlouposti.

Pokud váháte jestli chodit plavat nebo ne, určitě buďte pro. Užijete si spoustu srandy. Vy i miminko se něco naučíte.
Váháte kvůli ceně? Ano máte pravdu, takové plavání není zrovna levná záležitost. Možná si také říkáte, že za Vás nic takového nebylo a plavat umíte. Ale je opravdu spousta lidí, kteří to neumí.

Chcete aby mezi ně patřilo i Vaše dítě? Možná si také říkáte, proč platit nevím kolik, když ho to můžeme naučit sami. Na plavání instruktoři postupně miminka připravují na to, co mají dělat. Děti mají odborný dohled a výcvik. Instruktoři ví, co a kdy je začít učit. Poradí Vám, jak zbavit dítě strachu z vody, jak můžete s miminkem, batoletem a větším dítětem plavat sami. Že je pro dítě super, když si ho vezmete k sobě do vany.

Dneska už některé pojišťovny proplácí nějakou částku na plavání. Uvidíte, že Vám i miminku bude moc fajn. A ještě dlouho po ukončeném kurzu plavání se budete dívat na video, kde se Váš drobeček učí plavat a zrovna předvádí co všechno už umí.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Anonymní

  Plavání batolat je super. Je to bezvadná hra a prostor pro příjemně strávené chvíle dítěte s rodičem. Řekla bych, že nějaké zvykání na vodu apod. jsou spíš vedlejší efekty této pěkné hry. http://www.plavanicko.cz

 • Anonymní

  Ahoj, my plaveme od 3 měsíců v Liberci v Berušce, dřív stálo 10 lekcí 2500,- teď 2800,-, ale jsme hodně spokojeni. Dcera už krásně slývá, vydechuje do vody ( má 2 roky). Rozhodně to stojí za to, vodu miluje a velmi se na plavání těší.

 • My plaveme s Hastrmánkem (Fryčovice a Bílovec), 15 lekcí stojí 1500,- a pokud žádnou nevynecháte máte 2 další zdarma. Pokud vynecháte, nevadí lekce Vám zůstane. Je to jako když si koupíte pernamentku, lekce se odečte jenom za to, když jí odplavete. 10 lekcí stojí asi 1100,- (1 zdarma) a dá je platit každá lekce zvlášť, ale to už stojí asi 150,- za lekci
  Takže se vyplatí koupit lekcí 15.

 • danasi

  Tak já jsem začala plavat v 1992 s paní Kiendroňovou. Dokonce jsme byli v televizi. Všichni tu propagaci viděli jen já ne. Tenkrát to byla moc velká novinka. Zůstala jsem věrná Baby clubu Kenny. I když se u nás plave i za levnější na bazéně. Ale v Kenny máme půl hodiny cvičení a půl hodiny plavání a pak můžeme být ještě v bazéně. Buď než chce dítě ven, nebo než přijde další skupinka, nebo než přijdou na náhradní lekci. Další předností je, že voda je minimálně chlórovaná a má místo toho minerální soli. Vzhledem k naší alergii je to dobrá věc.

 • Lussy

  Kurz v Kladně-pro mimi 3-6 měsíců 4 půlhodinové lekce za 1200,-,pro děti 7-12 měsíců 2220,- za 8 3/4 hodinových lekcí.Když se připočítá 30 km dojíždění,plenky na plavání atd.je to dost peněz,ale podle mě to stojí za to. Jednak se mimi naučí nebát vody a navíc je to skvělý pohyb,při žádné jiné činnosti nemá šanci si takto protáhnout celé tělíčko. Jinak je tam několik měsíců dopředu narváno,jak píše babofka, v Praze jsou ceny ještě vyšší a tak Pražákům vyplatí dojíždět do Kladna.

 • Vici, tak my v Praze platíme za kurz (září-prosinec, tj. 16 lekcí) 4700,- Kč. Tzn. každá lekce (30 min) vyjde na 300,-Kč. (Chodívali jsme dřív i do jiného studia, tam se platilo asi 5500,-. Teď to máme levnější a blíž na dojezd).

  Jsme ale s plaváním spokojení, malej je potápka, skáče šipky (i doma ve vaně), baví ho to…
  A s místama je taky celkem problém…

 • My chodili od 6 měs do 18měs a platili sme za 30min lekce 800,-kč.:-)
  Malý má 3,5roku a docela si vyčítám ,že bazén teď vidí už jen v létě…musíme s tím něco udělat:-))) dobrý nápad:-) K

 • vicikovka

  S Verunkou jsme se přihlásili na plavání dost pozdě, takže jsme chodili od 1 roku do 2 let. Ze začátku to Verunku dost bavilo, ale poslední kurz už byl horor – nemusela tu teplou vodu. Jsou jí 4 roky, plavat neumí, občas jí ve vodě zachvátií panika, takže jestli nám plavání k něčemu bylo či ne říct nedokážu. Teď s Mariánkem chodíme od 6. měsíců na plavání mrňousků a Marís je v teplé vodě šťastný jako blecha.

  Jen pro informaci by mě zajímalo kolik u vás toto plavání stojí.

  Děčín 10 lekcí (do 1 roku: půl hodinové lekce, od 1 roku: 45 minutové lekce) za 1000,-Kč.

 • Taky plavání vřele doporučuji.Chodila jsem plavat s oběma kluky od 3 měsíců do vaničky a od 6 do velkého bazénu a jsou to děsný kachny.Starší syn plave sám od 5 let a mladší nás v létě krásně překvapil,přeplaval bazén ve 4 letech,oba se potápí do děsný/pro mě/hloubky.A věřím,že by se neutopili,protože základ je základ.

 • Plavání mohu také vřele doporučit! U nás se začínají vaničky až v cca 3m, v dětském bazéně v 6m. Synovi se to od mala moc líbí, i když někdy nechce dělat, co vyžaduje paní plavčice 🙂 Není příliš nemocný, to přikládám také plavání a přirozenému otužování.
  Jen teď, jak je baby boom, radí nahlásit se už po narození dítěte, tak nás to s druhým čeká – snad se dostanem 🙂

 • bokul

  Uvidime, jak to bude u nas – manzel je neplavec a ja jsem pred tehotenstvim byla kazdy tyden v bazenu 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist