Plavání kojenců a batolat I.

Ačkoli v odborných kruzích nepanuje jednotný názor na téma prospěšnosti, zbytečnosti či dokonce škodlivosti plavání kojenců a batolat, přesto tato aktivita stále více získává na oblibě jak u rodičů, tak u malých plaváčků. Na téma dětské plavání jsem si povídala se zastánkyní plavání kojenců a batolat a také zakladatelkou Baby clubu Juklík v Praze, PaedDr. Janou Hochovou…

KDY, JAK, KDE?

První otázka je nasnadě. Kdy je vhodné začít s dětským plaváním?

„Nikdy není pozdě začít. Samozřejmě platí, že čím dřív, tím líp. A je to možné v podstatě od okamžiku, kdy se zahojí pupík. Avšak do věku asi 4 let se vůbec ještě nedá mluvit o plavání. Je to spíše než plavání, hra dítěte ve vodě, která slouží k adaptaci, nácviku potápění a nácviku plaveckých dovedností. O nácviku plavecké lokomoce se dá hovořit až kolem 4. roku. Ale rozhodně není zbytečné začít tak brzo, protože dítě je adaptované na vodu a nácvik skutečného plavání jde snáze a rychleji.“

Jak vypadá úplný začátek plavání u dětí do věku 6 měsíců?

„Do ukončeného 5. měsíce se plave ve vaničkách. Tyto lekce mohou probíhat jak doma, tak v klubu, pokud je touto vanou vybaven.Voda není chemicky upravovaná a teplota je dle potřeb dítěte. Postupně se rodiče dozví, jak teplotu snižovat, aby se dostali na teplotu vody, ve které se plave v bazénu.  Na těchto lekcích nejde pouze o pohyb dítěte ve vodě, ale v lekcích se rodiče dozví o psychomotorickém vývoji dítěte, o výživě a dalších tématech spojených s problematikou vývoje a výchovy dítěte.“

V čem je plavání pro miminka/děti prospěšné? Jaké má plavání klady?

„V nejútlejším věku je to o pozitivním vlivu na psychomotorický vývoj. Děti se vyvíjí po této stránce velice dobře, je to dobrý prvek rehabilitace. Ať chceme nebo ne, tak v současné době se rodí stále více dětí s většími či menšími odchylkami od normy, ať už se jedná o hypotonii (nižší svalové napětí) nebo vyšší svalové napětí a voda působí už preventivně jako rehabilitační prvek. Dítě se pohybuje ve vodě proti odporu, v určitých cvicích zapojuje jen určité svalové partie, zpevňuje břišní, zádové svalstvo. Instruktorky samy poznají, pokud dítě zapojuje špatné svaly, vědí, jak by děti určitý cvik dělat měly, a jak naopak ne.

Plavání pozitivně ovlivňuje psychiku jak dítěte, tak rodiče. Prožívají společné, pozitivní chvíle a to se odráží i na jejich naladění. Nepodstatné není ani to, že maminky, které dochází do podobných center, nejsou v takové sociální izolaci jako ty, které zůstávají doma. Navazují i trvalá přátelství, což je i jeden z našich cílů. A když je máma dobře naladěná, předává to na dítě i na manžela a funguje to všechno nádherně.“

Má dětské plavání také nějaké zápory nebo rizika?

„Pokud nemá dítě plavání vyloženě od lékaře zakázané, např. pro srdeční vadu, těžký ekzém, apod., tak pokud je prováděno správně, rizika či zápory nemá. Jediné riziko vidím v tom, že pokud plavání s dětmi provádí lidé nevzdělaní v oboru, naučí děti špatné pohybové stereotypy, které se těžko odbourávají. Jinak ne.“

CHLOR, OZÓN NEBO SŮL?

Babyclub Juklík používá vodu čištěnou ozónem. Co to je?

„Je potřeba zdůraznit, že máme plnou ozonizaci, ale pozor, ta voda je čištěná ozónem pouze ve strojovně, protože ozón je karcinogenní látka. Pokud ale někdo řekne, tam běžte, tam není chlorovaná voda, tam ji čistí ozónem, je to dezinformace. Chlor tam je, protože chlor podle zákona na ochranu veřejného zdraví musí být v každém bazénu, až na pár výjimek daných SZÚ. Ale můžeme hodnoty držet na nejnižší možné hodnotě.

Voda se čistí průběžně 24 hodin denně. Ozón ničí i látky, které chlor zničit neumí. Pak jsou 3 stupně destrukce, kde se ozón odbourává a do bazénu musí jít voda bez ozónu. Jakmile by tam zůstal, hlásiče okamžitě vyvolají poplach. Jednáme otevřeně s hygienou, máme zájem, aby nám nabírali vodu, aby voda byla hygienicky nezávadná.“

Někde probíhá dětské plavání v běžných veřejných bazénech s chlorovanou vodou, některé dětské kluby specializované na dětské plavání nabízejí vodu slanou. A bohužel ne každá maminka z kteréhokoli koutu republiky má možnost širokého spektra výběru bazénů a center… Podle čeho tedy vybírat?

„Záleží s jak velkým dítětem jdete plavat. Doporučuji si zjistit teplotu vody a zázemí kde budu dítě a sebe na lekci připravovat. Plavání na 25m bazénech nedoporučuji. Většinou jsou studené, nemají vhodné zázemí a tak místo pozitivních prožitků zažívají někdy děti i rodiče stres. Pro děti doporučuji teplotu kolem 30°C. Ne méně než 28°C. Pokud je voda příliš chladná, dítě, které neplave a příliš se nepohybuje, rychleji prochladne. Co se zázemí týče, maminky potřebují prostor, kam dítě ve sprchách či šatnách položit, kde přebalit, převléci. Mohou tak chybět přebalovací pulty a podložky, ohrádky,…

Také je potřeba si zjistit, kdo s námi bude plavat. Zda instruktorka prošla školením pro danou aktivitu.“

Jaká teplota vody je ideální pro dětské plavání?

„U nejmenších dětí ve vaničkách se přizpůsobujeme potřebám dítěte. Pokud je zvyklé na 37°C, tak se plave při 37°C a postupně se snižuje. Pro starší děti máme my v Juklíku vodu o 30°C, obecně si však kojenci a batolata zaslouží alespoň 28-30°C. Školní děti snesou i 27°C.
Ale je třeba si uvědomit, a znovu to připomínám, že pokud děti ještě samy neplavou, málo se pohybují a čím menší jsou, tím snadněji prochládají. Pak se soustředí na to, že jim je zima, a ne na to, co mají vlastně dělat.“

HYGIENA

Jak je to s hygienou u dětí a případnými „nehodami“ ve vodě?

„Záleží na tom, jak velká nehoda to je.  Někdy stačí stolici vylovit, bazén přechlórovat a nechat přefiltrovat, jindy se bazén musí vypustit. To se posuzuje případ od případu.

To všechno bych i chápala, ale co mi hodně vadí, když dají rodiče dítěti najíst těsně před plaváním a dítě se v bazénu pak pozvrací, to se pak opravdu na rodiče zlobím.“

Stává se to často?

„Často ne, ale většinou se to stává od května do června. Náš kolega to dlouhodobě sleduje a vždycky říká „á, blíží se květen.“  A četnost pokakání se zvyšuje patrně tím, jak se zvyšuje podíl ovoce v jídelníčku.“

Když už jsme u hygieny… Setkala jsem se s obavou některých maminek, které trpí silnou menstruací, aby neznečistily i přes tampon vodu v bazénu.

„Pokud vím, že ten 2.-3. den mám opravdu silnou menstruaci, jednoduše nejdu plavat a využiju raději náhradní lekci.“

Je vhodné navštěvovat veřejný bazén, který slouží i dospělým a kde v jiných hodinách probíhá běžné plavání? Z hlediska hygienického…

„S dospělými bývá někdy velký problém. Dělala se obrovská studie, jaký mám vliv sprchování před vstupem do bazénu v plavkách, bez plavek, s mýdlem, bez mýdla, atd. A je třeba si uvědomit, že bakterie kolem konečníku, po močení, u dospěláků hodně agresivní pot, to vše se nanese do bazénu a způsobuje ve vodě mnohem větší problémy, než když se dítě do vody vyčůrá.“

Pokračování příště…