Nočník

Zřejmě většina dospěláků považuje za samozřejmost, že malé děti v jistém věku přestanou potřebovat plínky a chodí na nočník. Tento fakt nemám v úmyslu zpochybňovat, protože o jeho pravdivosti jsem sama přesvědčená.Nejsou až tak daleko doby, kdy jsem to sama považovala za samozřejmost. Jenže teď už mi několik týdnů tato věc až tak samozřejmá nepřipadá…

Ptáte se, jak je to možné?
Odpověď je jednoduchá – stala se ze mě máma a tak mám jedno takové malé dítě doma. No, „takové“ vlastně ne, jelikož to naše se s nočníkem zatím moc nekamarádí. Ale protože jsem nedávno zapátrala po nějakých informacích a pokusila se zjistit, jak to s tím „nočníkovým výcvikem“ vlastně je, nemám pocit, že bych něco zanedbala, když naše Áňa dostala nočník až k prvním narozeninám. Spíš naopak se mi zdá, jestli to není i tak brzo.

Naše generace byla na nočník vysazovaná od nějakých osmi měsíců, někteří i dříve, proto se nemůžeme divit maminkám a babičkám, že jim přijde přinejmenším divné, že roční dítě na nočníku ještě nikdy nesedělo.
Právě tvrzení typu: „Ty jsi už ve 14 měsících byla úplně bez plínek a Hanička od sousedů, se dokonce nepočůrávala už v roce.“ může současné maminky znejistět a zviklat k vysazování na nočník velmi brzy. To ale podle řady psychologů a pediatrů není žádoucí.
Proč je to najednou tak špatné, když to dříve bylo v pořádku? Řekla bych, že dřív se tímto problémem nikdo příliš nezabýval. Vzhledem k tomu, že naše maminky neměly k dispozici takové vymoženosti dnešní doby jako jsou papírové pleny, bylo skutečně žádoucí, aby se každodenního praní a následného žehlení haldy plínek zbavily co možná nejdříve. Tím nechci naznačit, že jim snad šlo čistě o jejich pohodlí. Prostě se to tak dělalo a v tom kolotoči na nějaké hluboké bádání o správné době, kdy s nácvikem začít, nebylo moc času. Určitě i zapůsobila jistá ctižádostivost být první (nebo alespoň nebýt poslední), kdo se toho vyvařování zbaví.

Ale dnešní doba je jiná. Kromě automatických praček a sušiček máme zmiňované papírové pleny, které opravdu ušetří spoustu času a naší energie. Dokonce podle nějakého výzkumu nezatíží ani rodinný rozpočet (jak se dříve říkalo), protože náklady na vodu, prací prášek a elektřinu v případě používání látkových plen jsou přinejhorším stejné. Potřeba ušetřit trochu času tedy není tak velká, tudíž můžeme zvykání na nočník klidně o pár měsíců odložit.

Jaká doba je tedy nejvhodnější?

Proč není dobré začínat příliš brzy?

Jak na to?

  • Rozhodně nenásilně! Dítě by nemělo být káráno, když se mu nedaří.
  • Mělo by mu být jasné, co se od něj chce. S dětmi je potřeba mluvit o tom, co dělají, proč to dělají. Říkejte jim, že zrovna čůrají, nebo že se právě vykakaly. Jedině tak příště poznají, proč na nočníku sedí.
  • Celá „akce“ by měla být dítěti příjemná, nočník by neměl tlačit ani moc studit, dítě by na něm mělo sedět pevně.
  • Určitě hodně chvalte. Není dobré dítě uplácet pamlsky, ale pochvala by měla být zřetelná, jasná nejen ze slov,ale i z intonace, nebojte se to i trošku přehnat, můžete třeba i zatleskat apod.
  • Stejně jako např. při večerním ukládání k spánku, je dobré mít kolem nácviku na nočník určité rituály – stejné místo, stejný nočník…
  • Vše by hlavně mělo probíhat v klidu, beze stresu. Když se zpočátku nebude dařit, nezoufejte, je-li Vaše dítě zdravé, do první třídy s plínkami rozhodně nepůjde.
  • A teď by to chtělo nějaký závěr.
    Ideální by bylo popsat, jak úžasně jsme to podle výše uvedených rad zvládli u nás doma. Ale jak jsem zmínila už na začátku, Áňa s nočníkem zatím moc nekamarádí. Však na to má ještě čas, od prvních narozenin uběhlo teprve pár dnů, takže jsme zrovna v té seznamovací fázi. Čas od času, když se mi zdá, že bych mohla být úspěšná, ji na nočník vysadím a pokud neprotestuje, chvíli ji tam nechám. Zadařilo se zatím dvakrát, což vzhledem k počtu pokusů je docela slušný výkon. Přestože je mi jasné, že tajemství úspěchu tkví v tom, že se mi podařilo vystihnout tu správnou chvilku, nešetřím chválou, jak velkou holku už to doma máme. Skutečný nácvik, ale necháváme na později.
    Úplně nakonec bych se chtěla zeptat na Vaše zkušenosti a názory na nočníkování a odplenkovávání.