Mýtus č. 1: Poloha na bříšku

Milé maminky,

pracuji jako dětský fyzioterapeut a mou vášní je podporovat rodiče a jejich děti ve zdravém pohybovém vývoji.

Připravila jsem si pro vás cyklus 5 nejčastějších mýtů v pohybovém vývoji dětí a ke každému mýtu mám připravený vhodný cvik s fotkou či videem, podle kterého můžete hned začít cvičit.

Mýtus č. 1: Poloha na bříšku není důležitá

Poloha na bříšku je pro děti hodně důležitá. Od té doby, kdy se otočí ze zad na břicho, se celý vývoj odehrává už jen z této polohy. A proto je potřeba, aby děti polohu na břiše dobře znaly, uměly v ní vydržet dostatečně dlouho a aby se jim tam hlavně líbilo.

Kdy začít dítě pokládat na břicho a kam?

Miminko by mělo ležet na břiše alespoň pár minut denně už od narození.

Vhodnější je pro něj tvrdá a hladká podložka. Ideální jsou pěnové puzzle, hrací deka není úplně vhodná z důvodu podporování pěstiček. Pokud děti uchopují deku, nedaří se jim většinou otevírat ruce v poloze na bříšku.

Postupně by se měla prodlužovat doba na bříšku tak, že ve 3 měsících tam zvládnou být 30 % celkového času, ve 4 měsících 50 % a v 5 měsících dokonce 70 % času.

Miminko, které si hraje na zemi můžete volně přenášet, podle toho, v jakém pokoji zrovna jste vy. Výhodou pobývání dětí jinde než v postýlce je i snadnější ukládání dítěte ke spánku. Postýlka je na spaní, zem na hraní. Je to jasně rozdělené.

Děti, které nechtějí být na bříšku, tak nevědomě (možná i vědomě) blokují svůj pohybový vývoj.

Psychický vývoj ale jde stále dopředu svým tempem, takže děti jsou na zádech postupně nespokojené, chtějí vidět z lepší perspektivy. To by jim sice umožňovala poloha na břiše, ale tam být nechtějí. A tak si hlasitě vynucují nošení v náručí, které jim zajistí blízkost maminky a lepší výhled.

Jak takovému miminku pomoci?

Jeden se základních cviků, jak zlepšit stabilitu na bříšku je tzv. koleno a loket. Dá se cvičit i na zemi i na míči a dokáže výrazně prodloužit pobyt dítěte v poloze na bříšku:

Držím vám palce, ať se dobře cvičí a přeji vám tu úžasnou změnu nespokojeného miminka v radostné dítě, které ovládá své vlastní tělo.