Kočárek nebo šátek?

Rubrika: Péče o miminko

Nastávající rodiče čelí mnoha důležitým rozhodnutím. Jedno z nich je rozhodnutí, zda budou miminko vozit v kočárku nebo nosit v šátku. Pokud očekáváte příchod potomka a řešíte podobnou otázku, pomůžeme vám tento problém rozlousknout.

Šátky: Proč jsou tak oblíbené?

satekK alternativnímu řešení v podobě nošení v šátku se uchyluje stále více rodičů. Šátek totiž poskytuje miminku neustálý kontakt s maminkou a po traumatickém vstupu do chladného nebezpečného světa nabízí jistotu a známý tlukot maminčina srdce. Pro maminku i pro novorozence je nošení v šátku jednou z nejpřirozenějších věcí na světě. Šátky na nošení dětí jsou přirozený způsob nošení, díky kterému má miminko mnohem více podnětů než v kočárku. Děti nošené v šátku bývají klidnější a mnohem méně pláčou, protože nepotřebují pláč k tomu, aby k sobě upoutaly pozornost. Maminky navíc ocení, že mají vždy volné ruce a nemusí řešit problémy, které s sebou přináší přemisťování miminka kočárkem.

Šátky na nošení dětí mají ale také své nevýhody. Váha dítěte zatěžuje svaly, vazy i páteř maminky, proto je třeba s nošením začít hned po porodu, aby nebyla zátěž tak znatelná, až začne miminko přibírat na váze. Složité to mají taky maminky, kterým se miminko narodí v zimě – nošení v šátku je pak trochu komplikovanější.

Kočárek: Někdy to bez něj zkrátka nejde

sportkocarekVětšina maminek o možnosti nepořízení kočárku ani nepřemýšlí. Ale i v životě zarytých zastánkyň přirozeného nošení dětí v šátku chvíle, kdy kočárek ocení. Například ve chvílích, kdy dítko není ještě dostatečně velké na samostatnou delší chůzi, ale na nošení v šátku už je zase příliš velké. Pokud tedy přemýšlíte o nošení v šátku, pořiďte si pro jistotu sportovní kočárek, který vám vypomůže právě v takovýchto situacích.

Jaké jsou hlavní nevýhody kočárků? V první řadě nehřejí tak, jako maminka. Dítě je v kočárku odtržené od přímého kontaktu s rodičem i od vnějších podnětů. Přemisťování s kočárkem bývá hlavně ve městech komplikované a nikdy nemáte volné ruce.

Dáte přednost kočárku nebo šátku?

Napsal/a: pink or blue

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Rozhodně kočárek, maminka pak není tolik nadřená 🙂

 • JanaK

  šátek je super, stačí správný úvaz a i ta záda jsou spokojena – odnosila jsem obě děti, syna hlavně v šátku, protože kočár nesnášel

 • Jarmuschka

  Já hledala nějaké možnosti pro dvojčata – nenašla.
  Nicméně šátek jsme měli (i pro chotě, ale toho jsem ani jednou neukecala).
  V šátku jsem nosila jednu z děvčátek, druhou doslova v podpaží, z bytu do kočáru – když už se nevešly do tašek do kočáru (a dvojčecí kočár se nám rozložený nevešel do výtahu – vozila jsem ho ve složené poloze).
  A taky když některá z holek na procházce řvala a nebyla k utišení – uvázání do šátku často pomohlo (a druhá mohla nerušeně spát).

 • ludlinka

  Já nejsem zastánce šátku, za mě určitě kočárek. Vlastně ani nevím proč, možná jsem ze starší školy, ale nošení v šátku se mi nelíbí.

 • martek

  Jsem pro kočár,ale šátek je dobrý na cesty..

 • pivatko

  budu mít obojí,ale bojím se toho vázání šátku,snad se to naučím dobře

 • Marci55

  Nikdy jsem nebyla zastáncem šátku.Asi v tom hráli roli bolavá záda.

 • Margit

  Kdo si neporadí ze šátkem, pro toho tu jsou ergonomická nosítka 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist