Jak uhoupat miminko?

Rubrika: Péče o miminko

Stává se vám někdy, že vaše miminko pláče a nedaří se vám ho uklidnit? Vidíte, že je přetažené, unavené, i jeho trápí, že mu nejde spát, a prostě nic nezabírá? A zkusili jste ho uhoupat v náručí?

V náručí? Ta ženská se zbláznila! Vždyť miminko se nemá navykat na ruku, bude chtít nosit pořád! … Tyto názory jsem často slýchala, když jsem byla těhotná.

Ruku na srdce, když vám miminko dlouho pláče a vy nevíte, jestli nezačít brečet s ním, protože vás pláč miminka trápí a zároveň velmi vyčerpává… V těchto chvílích vám rady okolí budou ukradené a budete chtít vyzkoušet cokoli. A je to DOBŘE.

Miminko totiž kontakt s vámi uklidňuje a pomáhá mu cítit se bezpečně.

Dala jsem dohromady ze svých zkušeností devět bodů, ze kterých si můžete vytvořit SVŮJ VLASTNÍ postup pro uklidnění plačícího miminka (jsou součástí e-booku Miminko, neplakej). Jen VY totiž svému miminku rozumíte nejvíce.

Nyní vám tři body ze svého postupu prozradím. Než se k nim dostaneme, dovolte mi jednu poznámku, zkušenost:

I jedna malá změna může mít úžasný vliv.

Důležité je opakovaně zkoušet a vnímat reakce svého miminka.

 

1. Miminko potřebuje cítit vaši kůži

Když houpete venku, dejte si jeho obličej ke krku bez šály nebo jeho ručku pod svou šálu přímo na krk.

Když houpete doma, mějte jen triko a nejlépe s velkým výstřihem, případně buďte i jen v podprsence nebo taťka prostě bez trika.

U tohoto bodu mi jedna má čtenářka řekla: „Jsem maminka tří dětí. Čekala bych, že už budu vše znát. Ale vůbec mě nenapadlo dát si svého nejmladšího syna k holému krku, když plakal. Přitom když nad tím zpětně přemýšlím, pokud jsem ho ke krku náhodou dala, výrazně rychleji se uklidnil. Jen mě nikdy nenapadlo se na to zaměřit…“

zuzka-smidrkalova-3 zuzka-smidrkalova-1

2. Miminko potřebuje být v teple

Když houpete venku, vezměte si ho pod bundu nebo ho zabalte do dečky či zavinovačky.

Když houpete doma, sundejte si svetry, mikiny… klidně i trika 😉 a hřejte se vzájemně.

I doma můžete přes miminko přehodit dečku nebo zavinovačku, aby mělo teplo na zádíčka, když ho držíte.

Představte si sebe – jak jste unavení, podráždění, vše vám leze na nervy a chcete vypnout a uklidnit se. A položíte se do horké vany… nebo si lehnete pod silnou deku, něco jako babičky mívaly péřové duchny… teplo se rozlévá vaším tělem a vy se uklidňujete…

3. Miminko potřebuje slyšet váš tep

Ať venku, či doma, vždy se snažte dát miminku hlavu a ouško k sobě na kůži a nejlépe na krk.

Miminko bylo v bříšku zvyklé poslouchat váš tep. Je to pro něj důvěrně známý rytmicky se opakující zvuk. A to ho uklidňuje, cítí se v bezpečí….

 

Každé miminko je jiné a je důležité, abyste z hlavy vypustili „mělo by se“ a začali se řídit svým srdcem. Jakmile se na miminko napojíte, vždy najdete cestu, jak spolu vše zvládnout. I když ta cesta může být delší, stojí za to :-).

zuzka-smidrkalova-2Zuzka Šmidrkalová

Matka roční dcery, jejíž vášní je objevování nových způsobů, jak vykouzlit těm nejmenším úsměv na tváři. Inspiruje maminky k překonání počátečních nejistot a naladění se na svá miminka skrze kontakt.

Řídí se heslem „spokojená maminka = spokojené miminko“. Setkávat se s ní můžete na FB Srdcem k dětem.

Autorka průvodce prvními měsíci s miminkem e-booku Miminko, neplakej aneb Osvědčené tipy a konkrétní postupy jak uklidnit miminko a e-booku zdarma 8 tipů jak ulevit miminku od bolesti bříška pomocí přírody.

Více o její vášni na blogu www.zuzanasmidrkalova.cz.

Napsal/a: Zuzka Šmidrkalová

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Marci55

  Šátkování je fajn.

 • Anonymní

  Souhlasím s vámi ženy :-). Jinak malá začala být poměrně brzy těžká, tak nosím nosítko se zkříženými zádovými popruhy, nosí se o hodně líp :-). Zuzka Šmidrkalová

 • endlisek

  Pěkný článel. šátek jsem měla, ale bohužel elastický a začala se v něm prověšovat, tak jsme pořídili nosítko a to je taky super. Akorát už je dost těžká a jelikož nechce být v kočárku, tak je to občas fuška ji v tom pořád nosit, i na celodenní výlety. Ale když byla malá, tak na uspání to byl velký pomocník, téměř hned po navázání usla.

 • pivatko

  šátek super, já mám nosítka a coby miminečko pomáhalo malýmu si mi lehnout na hruď, byl hned klidný

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist