Hraj si a pozoruj

Rubrika: Péče o miminko

Pomozte novorozenci rozvíjet jeho schopnosti. Lépe se vyvíjí dítě obklopené správnými podněty než to, které většinu času proleží nečinně ve strohé postýlce. Přitom stačí tak málo. Hodně si s dítětem hrajte, nabízejte mu užitečné hračky a mluvte na něj, i když vám zatím nerozumí. Odměnou vám bude například to, že dítě se v budoucnou bude mnohem lépe učit ve škole…

Dítě v kojeneckém věku potřebuje dostávat podněty sluchové i zrakové, aby se naučilo naslouchat, vydávat zvuky a mluvit, poznávat svět a chápat jej v souvislostech. Nejstarším, nejoblíbenějším a také nejprostším způsobem učení je hra. Prostřednictvím rozmanitých her se dítě zdokonaluje v mnoha směrech, rozvíjí se jeho myšlení a inteligence, zdokonaluje se používání těla a smyslů. Pokud chcete, aby hra přinesla kojenci opravdový užitek, dodržujte pár základních pravidel. Přizpůsobte hru náladě dítěte – čilé a veselé dítě rádo přijme divokou hru, zatímco dítě klidné se raději pomazlí nebo zaposlouchá do vašeho prozpěvování.

Sledujte tempo dítěte a vyčkávejte, dokud ve hře nezareaguje. Pokud mu nedáte prostor k samostatnému vyjádření, bude zklamané a hlavně popletené. Síla a míra podnětů je u každého kojence jiná. Hra jej musí zaujmout, ale neměla by ho „převálcovat“ a donutit k ukončení činnosti. Jako rodiče nejlépe znáte reakce svého dítěte, a tak mu hru vhodným způsobem upravíte. Důležitým faktorem je, aby dítě mělo dostatečné množství „nových“ věcí. Obměňujte mu hračky i předměty, se kterými si hraje. Dopřejte dítěti občas také to, aby si hrálo nahé – kojenec tak objevuje nové tělesné dovednosti bez omezování oblečením nebo přikrývkami.

Chce ovládnout ručičky

Základní dovedností, jež si dítě musí začít osvojovat již od prvních okamžiků, je koordinace ruky a oka. Je dokázáno, že děti v kojeneckých ústavech, kterým je věnována pouze nezbytná péče, se jen pomalu učí uchopovat předměty a zkoumat je. Trénink současného používání rukou a očí je v prvním půlroce života dítěte stejně důležitý jako ve druhém půlroce nácvik lezení a chůze. Pokud se dítě naučí správně koordinovat pohyby, bude i v dalším životě manuálně zručnější (například lépe chytí balon nebo přibije obraz na zeď). Ruce se dítě učí ovládat prakticky od narození, v prvních týdnech jsou jeho pokusy nesmělé. Britská autorka Penelope Leachová ve své knize Dítě a já říká: „Nemůžete naučit dítě koordinovat ruce a oči. Dítě k tomu musí vývojově dospět. Jakmile bude zralé, začne se učit. A jakmile se začne učit, můžete mu pomoci.“

Dokud dítě neotevře pěstičku, což bývá nejpozději kolem osmého týdne života, hračky ho příliš nezajímají. Může ale cvičit zaostřování na předměty. Nejlepšími objekty se samozřejmě stávají obličeje rodičů, případně jiných blízkých lidí. K pozorování jsou ideální také hrací kolotoče visící nad postýlkou. Zhruba v deseti týdnech jsou už ruce připravené uchopit předmět. Do otevřených pěstiček vkládejte drobná chrastítka. Jejich zvuk pomůže dítěti spojit si do souvislosti to, co vidí, s tím, co dělají ruce. Ve třech měsících už většina dětí „objeví“ své ruce a hraje si s nimi. Dítě vidí předmět a snaží se do něj udeřit. Motivujte ho k bouchání tím, že mu nad postýlku, na lehátko nebo do kočárku připevníte různé věci, do kterých se snadno strefí. Vhodné jsou třeba plastové nebo plyšové řetězy s hračkami nebo i jen obyčejná bambulka šikovně zavěšená nad miminko. V tuto chvíli dítě nesmírně zajímá jakýkoli pohyb věcí, proto zkuste umístit kočárek pod strom či poblíž pověšeného prádla. Bude fascinované pohyby pohupujícího se listí i vlajícího prádla.

autor: Radka Legerská, Děti a my, 5/2007
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Radka Legerská

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist