Vztah k práci získá náš potomek hlavně doma

Rubrika: Výchovné tipy

444047_happy_familyOpusťme sny, že si naše dcera vezme za manžela milionáře a celý život bude obklopena služebnictvem. To se stává pouze v amerických seriálech. Všichni musíme v životě pracovat. Věřte, že bude-li dítě pracovat rádo, bude mít klidnější a příjemnější život…

Dítě může pracovat od nejútlejšího věku. Uklidit si kostičky, utřít svůj hrníček, vyrovnat polštářek na gauči. Všechna práce však vyžaduje přítomnost rodiče. I roční dítě pozoruje maminku, jak stele a pak ručičkami uhladí peřinu. Pochvalte je, jak vám pomohlo. Děti od dvou, tří let můžou pomáhat v kuchyni. Připravit hrnečky, talířky, utřít rozlité mléko, zalít květinu, utřít prach, naleštit skleněnou desku stolku, vyplít pár rostlinek.Samozřejmě to nebude dobře odvedená práce, jen jakási činnost za vedení či pomoci dospělého.

Čím starší dítě, tím větší paleta možných prací. Pusťte svou fantazii z uzdy, dítě dokáže víc, než bychom čekali. Dopřejte mu vlastní aktivitu – chce-li něco zkusit, nebraňte mu. Nikdy neříkejte:“Na to jseš malej, to nedokážeš.“Avšak podle potřeby pomozte.

Práce musí bavit

Doporučuji, abychom menším dětem do 8 až 10 let dávali práci, která je baví, je důležitá, má smysl a je vidět. Nejčastěji mi maminky na otázku, jaké má dítě doma povinnosti, odpovídají:“Utírá nádobí.“A moc se diví,když jim poradím:“Tak na to zapomeňte.“Utírání nádobí je práce nudná, netvůrčí, stereotypní a každodenní. Ruku na srdce – baví vás to? Nenutíte děti do této práce i proto, že vám je protivná? Předškolní dítě utírání baví, ale tam to končí. Radši si nádobí zvládněte sami a dítě požádejte, aby uklidilo nákup, zalilo květiny, umylo umyvadlo. Předškolní dítě nadšeně zamete a umyje schody. Budou asi dost mokré, nemá sílu na vyždímání hadru, ale co je to proti jeho radosti, že dostalo takovou důvěru. Vyžehlit kapesníky, utěrky, ručníky, to už je něco. Pomoci tátovi při mytí auta, otřít přístrojovou desku, naleštit okénka – děti jsou na sebe pyšné. Nakrájíme chleba a dítě ho namaže, nalije mléko, připraví stůl. Že by to váš předškoláček zvládl?

Školnímu dítěti můžeme nabídnout ještě náročnější činnost. Připravit večeři a nejen to. Může ji i vymyslet a nakoupit na ni. Žádné gruntování neděláme sami. Je nepřípustné dát dítě při velkém úklidu k babičce či posadit k televizi, aby nepřekáželo. Jen ať naleští skleničky, srovná knihy či zásuvky, uklidí botník, osprchuje květiny.

Domácnost bez ženských a mužských zón

Nemám ráda větu maminek: „Pojď mi pomoct!“ V bytě bydlíme všichni, všichni se musíme snažit, aby nám spolu bylo dobře. Matka není v rodině služka, a i když největší podíl na práci doma má ona, domácnost je naše společná. Klidně a s chutí vyčistím celé rodině boty – vím, že syn vyžehlí a dcera chystá oběd. Jestliže kluci umyjí auto, překvapím je jejich uklizeným pokojem. Šiju dcerce šatičky? Ona uklidí koupelnu.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, autor: Ladislava Lažová, Děti a my 3/2006, vydává Portál

Napsal/a: Ladislava Lažová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Kluci hrozně rádi odmala pomáhají s pečením. Starší už sám „uvařil“ tuňákový salát a s pomocí mrkvovou polévku s kapáním. Pomáhají vyndavat i nandavat nádobí z/do myčky, kupodivu nic ještě nerozbili. Taky mi občas věší prádlo(spíš o prázdninách, kdy je na „trénink“ víc času). Špinavé prádlo si házejí do koše sami. Uklízení hraček od té doby, co mají každý svůj pokoj, jde mnohem lépe, občas se ale nusí zahudrovat.K vysávání ani utírání prachu je nepouštím, máme v rodině alergie i astma :-). Vytírání nějak nejsem schopná rozdýchat, ždímání dětem moc nejde… Při práci na zahradě odvážejí větve, to je moc baví, prostě chlapská práce!!

 • Pěkný článek…nedávno jsem třídila staré časopisy a narazila jsem tam právě na článek Co a kdy mohou děti doma dělat…
  2-4roky: „pomáhat“ při vaření, uklízení a skoro tak nějak při všem. V tomto věku nás pochopitleně jejich práce zdrží, ale neměli bychom je od pomoci vyhánět. Samozřejmostí v tomto věku je uklízet si hračky nebo pomáhat je uklízet.

  5-7let: dítko by mělo mít už nějakou pravidelnou povinnost,kterou zvládne samo bez dozoru. Neměla by být nijak fyzicky ani časově náročná. Např. utírání nádobí, vysát a utřít prach, úklid hraček+svého oblečení. Ale i zde stále POZOR na nebezpečné věci!

  8-12let: Rozsah činnosti, které dítě v tomto věku zvládne, už je široký. Dítě v tomto věku zvládne přípravu jednoduchých pokrmů, roztřídit prádlo, odnést nádobí po jídle…

  13 a více let: Tady už to je „puberťák“, který by mohl zvládnotu všechny domácí základní práce, i samostatně..V tomto věku to chce hlavně důslednost a pevné nervy!
  ………………………………………………….

  Náš Marťa (*červen 2001)sám od času má „chutě“ že pomáhá uklízet nádobí, utírat prach a vysát. Ale aspoň 3x týdně má povinnost vysát sám obývák+pokojček+kuchyň. Své špinavé prádlo si sám odnáší do prádelního koše, uklízí si srovnané prádlo do skříně, čistí boty a srovnává je a nejvíc ho baví pomáhat venku…
  Dcerka (*listopad 2004) ráda pomáhá při mytí nádobí a když utírám prach. A často se perou o vysavač, anštěstí máme 2, takže 1 vysává byt a 2.chodbu ;o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist