Dítě je určitě báječné, ale i tak určitě nastanou okamžiky, kdy budete muset určit pravidla, která bude dodržovat: např. jestliže vám strhne brýle z nosu pak je bude kroutit v ručičkách, nebo začne zlostně křičet, protože mu nechcete dát o jednu pochoutku navíc…
Výchovné prostředky, to nejsou jenom tresty!!! Naopak .. pokud jsou tresty součástí vašich metod, měly by hrát jenom nepatrnou úlohu.Je lepší, když místo nich metoda dítě podněcuje, aby samo kontrolovalo své chování a myslelo na druhé .. z tohoto úhlu pohledu pro ně může být zmíněný přístup jen a jen přínosem.
Pochopení dítěte
- schopnost pochopit kázeň se u dítěte postupně vyvíjí během prvních patnácti měsíců, samozřejmě nemá smysl obviňovat malé dítě, že je zlobivé, neboť pravidla chování pochopí nejdříve v šesti měsících a stejně tak nemá smysl vyhrožovat tříměsíčnímu miminku, že musí přestat křičet, jinak bude mít vážné potíže
- dítě obecně nemůže začít chápat význam pravidel, dokud nepochopí lépe svět, který jej obklopuje.
- V polovině prvního roku se situace nicméně změní mezi šestým a dvanáctým měsícem dítě začíná lépe chápat, co to znamená, když se řekne „NE“ – poznáte to podle negativní reakce. V okamžiku, kdy na vás upře zlostný pohled a schválně zkusí udělat něco, co jste mu řekli, aby nedělalo, nastává ten správný čas brát „disciplínu“ vážně.
- Od této chvíle se odvíjí proces zavádění pravidel chování do života dítěte, avšak nezapomínejte, že výchovné prostředky nemají nic společného s donucováním
- dítě by nemělo mít z kázně strach, proto se snažte doma vytvořit ovzduší plné starostlivé péče, které je motivuje k učení se pravidlům, spíše než systém, jenž se bude snažit dítě přinutit, aby se dobře chovalo.
Typy výchovných prostředků
Rozhodnutí o typu výchovy, který zvolíte pro své dítě, záleží jen a jen na vás bude hodně ovlivněn vašimi postoji, vzpomínkami na dětství, na to, jak vás vychovávali ke kázni rodiče a také na vztahu jaký jste si vytvořili s vlastním dítětem. Očekávejte, že občas vás bude dítě provokovat, bez ohledu na to, jaký je to roztomilý mini človíček to je normální součást procesu učení.
Jestliže vštěpujete dítěti kázeň, mělo by být vaším cílem, aby dosáhlo takového stadia sebekázně, kdy nebude potřebovat, abyste mu říkali, jak se má chovat.
Nejběžnější typy rodičovské výchovy jsou:
- autoritativní tato výchova je velice nepružná: stanoví pravidla, která se musí dodržovat, bez výjimky. Dítě se jim musí pokaždé přizpůsobit a porušení pravidel se vždycky trestá.
- demokratická jsou stanovena pravidla, která jsou však přijatelná a v nejlepším zájmu dítěte. Často se týkají hlavních zásad bezpečnosti. K porušení pravidel rodiče vždy zaujímají pevný postoj, ale uplatňují spíše vysvětlování, než tresty.
- krajně schovívavá žádná pravidla nejsou stanovena, rodiče dávají od kázně ruce pryč. Vychází se z předpokladu, že dítě se naučí pravidlům na základě životních zkušeností, získaných postupem času, neexistují žádné tresty.
Různé „výchovné tipy“ na závěr
- Zachovejte klid když dítě poruší pravidla, neztrácejte nervy, pokud se tím necháte vyvést z míry, rovněž je to rozčílí, v tomto stavu se nic nenaučí. Neustupujte, ale nehněvejte se.
- Vysvětlujte pravidla víte, že devítiměsíční dítě ještě nemůže zcela chápat význam určitého pravidla, ale stejně s ním o tom hovořte, v určitém okamžiku si dítě začne význam uvědomovat.
- Vyvarujte se tělesných trestů plácnutí nefunguje jako odstašující prostředek a působí jen krátkodobě.
- Z dlouhodobého hlediska může třepnutí po zadečku batolete způsobit, že z vás dítě bude mít hrůzu, a stane se ještě vzdorovitější a paličatější.
- Využívejte pozitivní zpětnou vazbu jedním z nejlepších způsobů, jak přimět kojence, nebo batole dodržovat pravidla je pochvala. Mazlit se s ním a dávat najevo, že souhlasíte s tím co dělalo, když se chovalo správně je lepší než tresty.
- Buďtě pevní, ale pružní z každého pravidla existují výjimky přestože byste obvykle měli stát za svým, jsou chvíle, kdy můžete dítě nechat, aby tropilo výtžnosti, a nekárat je za to, např. pokud je jen trochu rozdováděné…
…Ráda bych Vám popřála, aby to Vaše miminko bylo co nejhodnější s nejméně uplakanýma očkama a aby těch výchovných problémů bylo co nejméně. Ráda uvítám případné další výchovné tipy.
Těším se a přeji hezký den
ZuzkaP
Napsal/a: ZuzkaP