[VD radí] Kvůli všemu se vzteká…

Rubrika: Výchovné tipy, Vývoj a výchova batolete

Prostřednictvím bývalé diskutárny nám přišel do redakce dotaz. Odpovědi na něj se ujaly odbornice, které s naší redakcí spolupracují.

Dotaz od maminky Sandry

Dobrý den, mám dotaz…

Jsem moc zoufalá. Má dcerka (2 roky a 1 měsíc) má šílené vzteky, záchvaty pláče už asi tak 14 dnů… nevím, co s tím, jsem z toho nešťastná.

Do 2 let byla naprosto v pořádku a nebyl žádný problém, po 2 letech jakoby nám dcerku někdo vyměnil… Kvůli všemu se vzteká, pak má šílený brek. Když ji utěšuji, zdá se mi to ještě horší…

Když jsem ji jednou dala pod studenou sprchu, brečela ještě hůř, ale pak následovalo ticho…

Hrozně si vyčítám, co dělám špatně…

Dodnes s ní spím odpoledne a na noc… pořád ji uspávám… Všichni mi říkají, že se jí věnují moc, 24 hodin denně… prej to není dobře…

Prosím o radu co mám dělat? Jestli to dělám dobře nebo špatně…

Děkuji a přeji hezký den
S pozdravem SANDRA

Rady z VD

Petra Hanelová, lektorka a pedagožka, která pomáhá ženám najít cestu k sobě a svým dětem (www.petrahanelova.cz):

Emoce jsou v pořádku. Je potřeba emoce dětí přijímat, ne s nimi bojovat. To znamená nesnažit se, aby je neměly. Dávat podporu svojí přítomností a láskyplnou pozorností.

A protože v tu chvíli máme především co dělat samy se sebou – tak přesně to dělat. Nesoustředit se na dítě, ale na zklidnění sebe sama. A uvědomit si, že děláte to nejlepší co umíte.

Už teď jste dost dobrá matka.

A rozhodně dítě nesprchovat. Ale ani si nevyčítejte, že jste to udělala.

Je to proces, učíme se.


Lucie Machutová, Zažraná máma tří prťavých gentlemanů (www.luciemachutova.cz):

Takhle náhlé změny chování se nikdy nedějí bez příčin. V tomhle věku děti reagují citlivě na jakoukoliv změnu. Zkuste se zamyslet, jestli ve vaší rodině nebo v prostředí, ve kterém se dcera pohybuje, nedošlo k nějakým změnám.

Nejsilněji děti reagují na narození sourozence, stěhování, změnu spánkového režimu, nové prostředí, nové lidi. Mohou to být ale mnohem méně nápadné změny jako například nový alergen ve stravě, napjatější situace v rodině, necitlivé usměrnění dítěte třeba ze strany prarodičů, …

Vaše dcera je v pořádku.

Kolem dvou let ale objevuje své vlastní já a mnohem citlivěji reaguje na odmítnutí.

Ať už se vám příčinu vypátrat povede, nebo ne, nejvíce jí teď v tom pomůže, když jí její pocity uznáte. Má na ně právo – pro ní ty situace opravdu jsou tak závažné, jak dává najevo. Její nervová soustava se momentálně bouřlivě vyvíjí a nedokáže své emoce regulovat. Pomocí laskavého přijetí jejích emocí (ano, i těch negativních) jí pomůžete se s nimi vyrovnat. Nemusíte jí všechny rozmary dovolovat, ale dovolte jí svobodu v projevu emocí (pokud tím někomu neubližuje). Tím budou emoce vyplaveny a rychleji se z nich dostane.

Pokud si o tom chcete promluvit víc, ozvěte se i prostřednictvím formuláře u mě na webu a probereme spolu možnosti, jak to v praxi provést a zodpovím vám případné dotazy.

 

Napsal/a: redakce

Toto taky stojí za přečtení!

Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist