Ti, kdo neumějí prohrávat, získávají srdce

Rubrika: Dětské hry, Výchovné tipy

Jak si vysvětlit rozpor, že ve škole děti většinou nepociťují ani za mák potřebu být mezi prvními, při hře jsou ale ctižádostivější než čínští olympionici? Hra, jak se zdá, je o tolik vážnější než život? Je snad hra skutečným životem? A život je tudíž jen hrou?

Pak to ale určitě není žádná snadná hra, míní Monika. Obzvlášť si ale myslí, že především není snadné strávit odpoledne hrami s dětmi a jejich kamarády. Brekot, hádky a švindlování i při tak zvaných kooperativních společenských hrách jí tak neuvěřitelně brnká na její citlivé mateřské nervy, že si vymyslela malý, ale velmi pěkný trik.

Trik: Vítězové srdcí

Vymyslela Monika (33) pro své děti Caro (9), Luisu (11) a jejich kamarády a kamarády jejich kamarádů.

Dřív než děti vytáhnou malou podlou stolní hru, oznámí Monika, že u ní doma se nevyhlašuje jen regulérní vítěz hry, tedy klasicky „první“, nýbrž i tajný vítěz srdcí. Za tím účelem napíše před začátkem hry na papírek náhodně vybrané číslo mezi 2 a počtem hráčů a papírek uloží na tajném místě. Tajný výherce obdrží báječnou cenu útěchy, například gumového medvídka, zatímco vítěz hry nezíská kromě zřejmé cti vítěze nic. A tak už během hry dochází k relativně málo hádkám, protože každé dítě může spekulovat, že se stane vítězem srdce a shrábne vytouženou materiální cenu. Je to vlastně i spravedlivé, protože většina her je postavena jen na principu náhody a přízni kostky.

Někdy je teď první místo najednou to nejmíň oblíbené, až na případ, kdy některé z dětí má jednoznačné mindráky a musí pokaždé vyhrát, možná proto, že mezi jeho předky jsou čínští vrcholoví sportovci. Hádka často propukne jen krátce, když vítěz srdcí dostane výhru a vítěz hry to považuje za nespravedlivé, nebo když jsou ostatní zklamaní. Ale Monika má pro tyto případy v rukávu ještě jeden speciální trik:

Díky několika lístečkům s čísly počínajícími dvojkou a končícími počtem hráčů, strategicky umístěnými po bytě, může cenu přisoudit právě tomu dítěti, které je buď nejsmutnější, nebo se během hry chovalo nejmileji a nejsolidárněji. Záleží na její náladě anebo na konkrétní situaci.

Obzvláště demokraticky naladěné děti smějí na konci hry samy rozhodovat o „vítězi srdcí“, a Moniku pokaždé velice překvapí, že se bez váhání rozhodnou pro dítě, které se tváří jednoznačně nejsmutněji. A když emoce zase jednou překypí, vytáhne Monika zničehonic lísteček, podle něhož jsou královsky odměněni úplně všichni hráči. Hrací odpoledne u Moniky jsou tedy pro všechny účastníky pokaždé zcela nevypočitatelná a překvapivá, a po čase už vlastně vůbec nejde o výhry, ale o starou dobrou zábavu.

* * *

jednorozecJedná se o ukázku z knihy Připoutej se, nebo umře jednorožec!, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Odlehčený a zábavný rádce obsahuje celkem sto tipů určených zoufalým rodičům, kteří mají pocit, že už při výchově vyzkoušeli naprosto všechno – ale marně.

Autoři shromáždili nejlepší výchovné triky docela normálních rodičů. I když – je Angelika normální, když se vloupe do vlastního bytu, aby svého syna konečně naučila zamykat dveře? Je Marie normální, když nutí svou dceru zapnout si bezpečnostní pás vyhrožováním, že jinak umře jednorožec? Ovšem ať už jsou citovaní rodiče normální nebo ne, ať jsou jejich výchovné triky legální nebo ne, důležité je, že fungovaly.

Napsal/a: Johannes Hayers, Felix Achterwinter

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist