Tělesné tresty ve škole a v rodině

Rubrika: Výchovné tipy

62759_schoolDiskuse o tělesných trestech zaplavila média. V rámci Evropy začíná být jakékoliv tělesné trestání neúnosným fenoménem, na naši společnost je však obecný zákaz možná příliš náhlý. Podívejme se do dávné i nedávné minulosti kázeňských trestů…


Už je to značně dávno, kdy se mě bývalý spolužák z gymnázia zeptal, jestli – když máme s manželkou oba pedagogické vzdělání – dodržujeme při výchově syna důsledně základní pedagogickou metodu. Přiznávám, že mě touto nečekanou otázkou trochu znejistil. Nebyl jsem schopen si vybavit žádnou formulaci jakési „základní pedagogické metody“. A tak jsem nevěděl, jestli jsem buď nepozorně studoval, nebo zda už mně přestává sloužit paměť. Musel jsem se ho tedy zeptat, co to vlastně ta základní pedagogická metoda je. Odpověděl mi – s jistým pobavením a nadsázkou – že je vyjádřena zásadou: „Ty děti mlátím, dokud je přeperu.“

Na tuto již téměř zapomenutou příhodu jsem si vzpomněl, když ministryně pro lidská práva Stehlíková před časem zveřejnila svoji představu o záměru připravovat zákon, který by zakazoval rodičům bít děti. Z její strany to nepochybně bylo výrazně novátorské pojetí. Pokud se totiž do té doby někdy diskutovalo o tělesných trestech ukládaných dětem, bylo to obvykle vždycky spojeno pouze se školou a s učiteli.

Kdysi panovala vojenská kázeň

Jak to ale s tělesnými tresty ve školách bylo? Opravdu byly tělesné tresty a rákoska v rukou učitele základním a jediným prostředkem pro udržení kázně, jak se stále mnoho lidí domnívá? A byly vůbec tělesné tresty v minulosti nejen obvyklým, ale i zcela charakteristickým rysem naší školy? Popravdě je zapotřebí konstatovat, že tomu tak skutečně bylo, ale jen do určité doby. Tělesné tresty byly základem školní kázně především v dobách, kdy učitelé nejenže neměli odpovídající vzdělání, ale mnohdy ani zájem žáky zaujmout a vzbudit jejich pozornost či zachovat ve třídě klid jiným způsobem. Bylo to v době, kdy se mnoho učitelů – a především ve vesnických školách – rekrutovalo z vysloužilých vojáků, jejichž jedinou „kvalifikací“ pro výuku býval silný hlas a pádná ruka. Těmto učitelům byl vojenský způsob udržování kázně rákoskou nejen blízký, ale i zcela přirozený a obvyklý.

Ale ani oni nebili děti ve školách za sebemenší provinění a nejtěžší tělesné tresty vůbec nebyly dětem ukládány za prohřešky proti školní kázni. Ve školách se nejvíce a nejčastěji trestala krádež a lež, nejtěžší tělesné tresty pak bývaly dětem udělovány především za krádeže na polích. Ty už ale nevykonávali osobně učitelé, ale obvykle obecní drábové. A trestání probíhalo za přítomnosti starosty a rodičů žáka. Učitel, nebo katecheta, býval přítomen pouze někdy.

Pravdou je i to, že na výjevech ze staré školy je učitel často zobrazován s rákoskou v ruce. Rákoska bývala považována nejen za určitý symbol moci, ale i důstojenství a autority, které byly s jeho povoláním spojovány. Ostatně ani samotný Jan Amos Komenský nebyl proti tělesným trestům žáků. Ty ale měly být ukládány za nemravnost, závist, pýchu a nadutost – nikdy ale za neumění nebo neznalost.

Rodina a škola, 6/2008)
Jedná se o ukázku z časopisu Rodina a škola, vydává Portál

Napsal/a: František Morkes

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (25 vyjádření)

 • Anonymní

  Já si myslím, že líp jsou na tom rodiče, kteří jsou zastánci tělesných trestů. Narozdíl od odpůrců tělesných trestů totiž ví, co dělají, protože odpůrci si myslí, že dát dítěti pár na zadek je ubližování. Ale není!!! On je rozdíl mezi týráním a mezi přiměřeným tělesným trestem. A Džamilu Stehlíkovou rozhodně neposlouchejte, prože je to typ člověka, který udělá hysterickou scénu kvůli jednomu plácnutí a myslí si, že výprasky jsou nějaká tradice. Já sama bych dítěti na zadek někdy dala, ale to až za velké zlobení, ale ne za alkohol, drogy, pozdní návraty, kouření…takové věci se mají řešit domluvou, musíte mu tyhle věci prostě vysvětlit. A ještě jedna poznámka: Dítě by se mělo fyzicky trestat podle mě tak v 7 – 8 letech, tady už můžete použít vařečku, pokud se rozhodnete s ní své dítě potrestat, ale OPRAVDU JEN PÁR PLÁCNUTÍ!!! Hlavně musí mít dítě jistotu, že ho máte rádi! J¨menuji se Kačka.

 • Anonymní

  Mám dvě dcery je jim 11ct a 13ct let,a pokud moc zlobí nebo něco provedou-je u nas trest jasný a to 25 paskem na holou.Dcery to ví už dopředu že budou takhle potrestané ale přeci udělají prušvih.No je jich ale mín a mín takže učinek to má.Petr 42 let.

 • Ajíku naprostý souhlas..bohužel se to opravdu ještě někde děje:-(
  Anonymní přeji štěstí do života,milujícího manžela a štˇastné zdravé dítě:-))

 • Anonymní, to , co popisuješ, je jistě hrozné a odsouzeníhodné a je smutné, žes musela prožít něco takového. Neumím si také představit (a myslím, že většina z nás tady ne), že bych takhle mlátila své dítě – nebo kohokoliv jiného.
  Oč tady běží, je nějaké to výchovné plesknutí přes zadek, nebo pár výchovných vařečkou (ovšem ne ji o dítko zlomit!)… Pár výchovných jako důsledek toho, že dítko opakovaně neposlechne, je drzé, ohrožuje sebe nebo ostatní… a ono zpravidla moooc dobře ví, zač dostalo. To, co popisuješ ty, hraničí s týráním a to zde jistě odsoudíme všechny 🙂

 • Anonymní

  Pro fyzicke tresty nejsem.Duvod?Dostavala jsem jak od matky tak od otce vareckou az ji zlomili ,tez paskem az jsem mela jelita.Byla jsem i zkopana.Je mi 32 let, mam prvni miminko ktere mi breci a breci ,dokaze se i usmat a vzdycky si vzpomenu na to,jak jsem byla rezana a brecim ,protoze si neumim predstavit,ze bych neco podobneho delala svemu diteti.Neporizovala jsem si dite proto,abych v nem vzbudila nasili.Mohu rict ,ze bylo velice tezke se sehrat s partnerem a nemlatit ho.Prali jsme se skoro denne az jsem pochopila ,ze vlastne predvadim to same nasili co rodice predvadeli na me.Jednoho dne jsem se proste rozhodla,ze nikdy v zivote nevztahnu na meho manzela ruku a na nikoho jineho.Manzel mi nikdy nevratil me vylevy zpet.Zato ho miluji.Proto nechci ze sveho ditete (dcery)vychovavat tez nekoho pro koho bude fyzicke nasili normal tak jako to bylo pro me.Nikdy jsem o tom nepremyslela az ted co mam sve miminko.Tez se narodila driv a lezela v inkubatoru 2 mesice proto si i rikam,jak je zivot krehky a jak muze rychle odejit clovek.Pokud si porizuji dite,tak i stim ,ze vim ze nebude stat v lajne jak na vojne ale ze i zazlobi a to i poradne..Proto kdo si porizuje deti,by se mel poradne ozbrojit trpelivosti.Kdo ne a mlati sve deti,je slaboch.A jak premyslim o tom,ze bych mela svemu diteti dat vareckou na holou ,tak se i stydim na to pomyslet,protoze nevim jak se na me bude moje dcerka koukat a tvarit.Proste fyzicke nasily NE!!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist