S čím si naše děti hrají…

Rubrika: Výchovné tipy

Broučku, nech to být, fuj, to je bakané, nešahej na to, pozor, pálí to, nelez tam, co jsi to zase udělal?
Ano, tyto věty používá u svých dětí skoro každý z nás.
Naší drobečkové si totiž dokáži hrát s věcmi, které jsou pro ně nebezpečné a nevhodné…

Nevím, jak u vás, ale mé děti jsou všetečkové, kteří si vybírají na hraní věci, ze kterých mi stojí vlasy hrůzou na hlavě.

Jednou z nejnebezpečnějších hraček je oheň. Ať už jsou to zapalovače a nebo u nás krbová kamna.

Bohužel, musíme je mít a musíme v nich topit, protože je to náš jediný zdroj tepla.
Jak odradit dítě, aby si uvědomilo, že se může popálit? Ano, existují clony, které uchrání před spálením, ale považuji to za zbytečnou investici a clona by nám i zavazela při vstupu do místnosti.
Přicházi na řadu mé bedlivé oko. Hlídám, ale neuhlídám. Dcera, když jí byly dva roky, si spálila celou dlaň. Plakala, ale přišlo ponaučení v tom, že se už nikdy rozpáleného krbu nedotkla.
Syn, ač je malý a nechápe důsledky, dělal to samé. Nejprve se naučil krb otvírat. V době netopení jsem to vyřešila tím, že jsem krb ovázala silným provazem, zabralo to.

Nyní, v době topení? Vždycky, když měl nutkání lézt ke krbu, jsem ho vzala na klín a posadila se s ním ke krbu. Po chvilce mu začalo bý nepříjemné horko a z klínu mi utekl. Vždy, když jde okolo, tak nejprve koukne, jestli uvidí plamen, pokud ne, tak si na krb musí šáhnout a pokud tam plamen je, tak pádí pryč tryskovou rychlostí. Upozorním ho, že to pálí, ví, co to slovíčko znamená, ukáže prstíkem na krb a já tohle považuji za velký úspěch.

Další nebezpečnou hračkou jsou zásuvky. Ty řešíme krytkou, ale pokud zásuvka chráněná být nemůže, tak jako u nás jedna jediná, tak tady pomůže předmět, který zásuvku uchrání, třeba nízká stolička a pokud ani tohle nepomůže, tak bohužel přichází na řadu plácnutí po ruce, s důrazným napomenutím „ne“.

S čím si děti rády hrají, jsou ovladače a mobilní telefony. Tady to řeším nefunkčním ovladačem a nefunkčním mobilním telefonem. Ty funkční dávám z dosahu.
Pokud někdo půjčí telefon dítěti na hraní, což se stává, tak dotyčného upozorním, že já to nedělám a pokud si trvá na svém, tak říkám, že v případě rozbití telefon neplatím.

Čistící prostředky, krémy aj. byly u nás oblíbené. Čistící prostředky jsem uložila z dosahu, a krémy? Pokud nějaký vyprázdním, tak krabičku pořádně vymyji a dám na hraní.

CD a DVD jsou naším omezeným prostorem uloženy na dostupném místě, tady jsem to vyřešila koupí prázdných obalů a uložila je k těm, co jsou používané.
Skvělá věc, dítě si vezme ty svoje a naších si nevšímá a vůbec mě nemrzí, že ty prázdné obaly rozbije.

Častým místem, kde děti lomozí, je kuchyňská linka.
Mně to celkem nevadí, protože ve spodní části mám poklice a hrnce, a ty dokážou zabavit, pokud přidám k hrncům vařečky. V další skřínce mám uložené plastové krabičky, kelímky aj., které než vyhází, tak uběhne několik desítek minut.
Za ten úklid mi ten nepořádek stojí, protože já si mezitím uvařím a ještě si s dítětem a s krabičkami pohraji.

Je toho mnoho, od oken, na které se prodávají pojistky, ty už jsme museli namontovat, kliky od dveří, které jsme vyřešili otočením kliky nahoru.
Věčným problémem bylo u nás sklo nebo keramika ve stěně, to jsem prozatím uložila do krabic a nahradila to věcmi, které jsou nerozbitné.

Nejsem taková, abych dětem vytvářela extrémně bezpečný domov, jen chci, aby si uvědomily, že tohle je nebezpečné, u toho se můžou zranit a chci, aby věděly, že tyto věci mají své místo a nejsou určeny ke hraní. Pokud i přesto si dítě s těmito věcmi hraje, tak je aspoň z části nahradit něčím, co není nebezpečné, u čeho se nezraní a kde nás nebude mrzet rozbití.

 

Napsal/a: marika81

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Děkuji za komentáře:))))
    Hani, ty nervy mám na špagátě a vedu a vedu a nic……..
    Lien, děkuji, malou máš šikovnou, to malý mi smetáčkem a lopatkou tříská do krbu, ví, že tím tam uklízím, ale zametat?? To ne:)
    Anonymní, máš pravdu s těma kamnama,u malé to tak šlo, spálila se a dala pokoj.
    Pat, kdyby pomohlo to vajíčko na malého, tak tam nechám aspon čtyři, ale prd to pomůže:)
    Dnes se malý naučil vypínat televizi, ohromná zábava, když musím pět krát za sebou vstát a jít jí zapnout, protože ovladače jsou na polici na hoře:))

  • Mari pěkný článek.
    Tak ten krb Ti tedy nezávidím a jsem ráda,že máme plynové topení.Naše děti se nějak kuchyňské lince vyhýbají.Malá si někdy v roce a půl vylila vajíčko z hrnečku na obličej a od té doby si kuch. linky nevšímá a do zásuvek mi malá chtěla strkat prstíčky a tak jsem tam taky dala ty krytky.Jinak ovladače se malému taky zamlouvají a tak jsme mu daly universální,který nám stejně na nic nejde.Teď si říkám,že Tvůj Honzík vypadá oproti našemu Patrikovi o moc starší.Náš mrnousek má malinko vlásků.

  • Anonymní

    Tak co se týká kamen, krbů, ohně apod., tak odjakživa se to dělá tak, že se dítku nechá dát prstíček na kamna(dnes už spíše na troubu)tak, aby ho to nespálilo, ale aby mu to už bylo hodně nepříjemné. To si pište, že podruhé už si dá i malé dítě pozor. To je totiž notoricky známá rada našich babiček od dob, kdy se v každé domácnosti topilo v kamnech. Kryty na zásuvky jsou už vymožeností naší doby a co se týká ostatních věcí, tak se musíme smířit s tím, že když je v domácnosti malé dítě, tak se všechny předměty, které dítěti do ruky nepatří, musí uklidit z jeho dosahu. Tak se to zkrátka dělalo vždycky, protože je to nejjednodušší.

  • Anonymní

    Tak co se týká kamen, krbů, ohně apod., tak odjakživa se to dělá tak, že se dítku nechá dát prstíček na kamna(dnes už spíše na troubu)tak, aby ho to nespálilo, ale aby mu to už bylo hodně nepříjemné. To si pište, že podruhé už si dá i malé dítě pozor. To je totiž notoricky známá rada našich babiček od dob, kdy se v každé domácnosti topilo v kamnech. Kryty na zásuvky jsou už vymožeností naší doby a co se týká ostatních věcí, tak se musíme smířit s tím, že když je v domácnosti malé dítě, tak se všechny předměty, které dítěti do ruky nepatří, musí uklidit z jeho dosahu. Tak se to zkrátka dělalo vždycky, protože je to nejjednodušší.

  • Lien

    Mari, pěkný kluk, vypadá tak o rok starší než moje malá, asi je to těmi vlásky. Jinak já to raději příliš neřeším, když jsem jí upozorňovala na zásuvky, tak jí bavilo, jak pokaždé vysvětluji a byla tam pečená vařená, jak jsem si jí přestala všímat, taky jí to přešlo. O troubu se spálila jednou, no nějak to zjistit musí, a zem z květníku raději dvakrát denně vysaju, než jí to stokrát kolem dokola zakazovat. Teď už i sama musí donést košťátko, lopatku a „zametat“, aby věděla, že se to samo nedělá, takže vlastně zábava.

  • Šikovná matinka…
    Hanča byla taky neuvěřitelná všetečka,ale nikdy jsem před ní nic neuklízela z dosahu.Pěkně s nervy na špagátě jsem jí vedla k tomu co není její na to nesahat.
    O kuchyňskou linku přestala mít zájem dost brzo-trošku si přiskřípla prstík v šuplíku.Na její „koncerty“s pokličkama,už jen s úsměvem vzpomínáme.
    Já nevím možná sem neměla děti jak děti mají být-všetečný a nebo spíš odstupem času vše zapomenuto:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist