Recenze: Jak s dětmi mluvit o smrti

Rubrika: Výchovné tipy

Existují v životě témata, která jsou těžká. Těžká pro dospělého. Což teprve pro děti. Téma smrti k nim bezpochyby patří. Smrt se stala pro řadu z nás určitým způsobem tabu. Že téma smrti je těžké pro ledaskoho, dokazuje i fakt, že když jsem přečetla publikaci Lindy Goldman s názvem Jak s dětmi mluvit o smrti, abych o ní napsala recenzi, došla mi slova…

Linda Goldman je terapeutka, ve své praxi pomáhá dětem, které se nějakým způsobem zblízka setkaly se smrtí – ať už jim zemřel někdo blízký či samy jsou nevyléčitelně nemocné. Nebo jim prostě téma smrti a umírání nedá spát a trápí je.

Knihu v překladu Alice Zavadilové v letošním roce v prvním vydání vydalo nakladatelství Portál.

Útlá knížka je rozdělena do dvanácti kapitol, z nichž každá je uvozena různými dětskými otázkami k tématu smrti jako třeba:

  • Co znamená být mrtvý? Jak lidi umírají?
  • Proč musela maminka zemřít?
  • Je moje vina, že maminka umřela?
  • Jsem moc nemocný. S kým můžu mluvit o umírání?
  • Jak prožívají zármutek ostatní děti?

Jednotlivé kapitoly jsou vlastně případové studie, doplněné příklady rozhovorů s těmito dětmi. Ukazují časté myšlenky a pocity, které děti v souvislosti s tématem smrti prožívají a mohou se tak stát pomocníkem pro rodiče a pracovníky s dětmi, inspirovat je, jak a jakými slovy s dětmi o smrti mluvit. Uvedené studie se týkají dětí ve věku pět až dvanáct let.

V předmluvě autorka představuje časté chybné reakce dospělých na dětské otázky, vývoj vnímání smrti v různém věku dítěte.

V závěru pak nechybí praktické přílohy:

  • seznam tipů pro děti (co můžu dělat, když se mě smrt dotýká)
  • pomůcka pro rodiče – společné znaky truchlících dětí – a návod, jak se k truchlícímu dítěti chovat
  • užitečné kontakty, odkazy, literatura – oceňuji, že tato část je aktualizovaná pro české prostředí

Co mě trochu zarazilo, byly pasáže odvolávající se na Boha, nebe, anděly.

Nejsem praktikující věřící (v běžném významu toho slova), takže některé formulace, argumentace mi byly trochu proti srsti. Ale tady je snadná pomoc – pro mě sporné pasáže prostě vynechám. Zbytek knihy přináší inspirace dost a dost.

Ač tuto knížku hodnotím kladně, přeji každému, aby – pokud možno – její pomoc nepotřeboval.

Ukázka z knihy:

Co s tím můžete dělat?

Buďte, pravdiví. Děti mají vyvinutou vědomou i nevědomovou vnímavost pro to, zda se jim lže. V takovém případě utrpí další ztrátu důvěry ve svět dospělých, který je obklopuje.

Vysvětlujte jednoduše. Více není vždy lépe. Děti se často spokojí s jednoduchou odpovědí s tím, že se mohou kdykoli zeptat na cokoli dalšího.

 

Bez názvu - 1

Jak s dětmi mluvit o smrti

Autorka: Linda Goldman
Počet stran: 88
Vazba: brožovaná

Vydalo nakladatelství Portál.

Knihu si můžete objednat zde.

Napsal/a: Jarmuschka

Toto taky stojí za přečtení!

Himerky – „Když široké balení, tak stylově!“

Pokud vám bylo ortopedem v porodnici nebo při kontrole kyčlí vašeho čerstvě narozeného miminka doporučeno široké balení, pak nemusíte ztrácet

Čtu dál →

Recenze: Město v noci

Knížka Město v noci, kterou vydalo nakladatelství Albatros, je skutečně velmi pěkně udělaná. Její autorka Petra Bartíková v ní stručně a

Čtu dál →

Jak každodenně zabíjíme důvěru svých dětí?

Neděláme to schválně, ale dopouštíme se toho snad každý den. Jsou to jen zdánlivé malichernosti, ale důsledky jsou mnohem

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist