Recenze: Děti a jejich sexualita

Rubrika: Výchovné tipy

Sexualita, a nejenom ta dětská, je v dnešní společnosti stále tabu. Díky tomu rodiče často nevědí, jak s dětmi o jejich sexualitě mluvit, jak je připravit na dospívání, nebo na různé intimní problémy.

V nakladatelství CPress vyšla knížka určena pro rodiče a pedagogy s názvem Děti a jejich sexualita. Publikace je dílem pěti autorů. (Mgr. Jan Kaňák, Mgr. Sylvie Stretti, Mgr. Tomáš Drábek, Mgr. Bára Krčmářová, Mgr Michal Kniha.)

Kniha je rozdělena do šesti obsáhlých kapitol:

  1. Sexualita a její tabu vás provede tím, co je to vlastně sex a sexualita, jaký je význam původ výrazu TABU, nebo co je považováno za normální sexuální chování. Co znamená tabu v různých kulturách, nebo o menstruačním tabu.
  2. Problematika genderu a sexualita u dětí a dospívajících. Nevíte co je to gender? Já to taky nevěděla. Tahle kapitola je nejkratší a seznámíte se v ní s konceptem genderu a tzv. borderwok, neboli aktivitami mezi chlapci a děvčaty a jaký má vliv na sexualitu mezi nimi.
  3. Objevování vlastní sexuality. Tahle kapitola se zaměřuje na vysvětlení sexuálních orientací a snaží se upozornit na spoustu věcí, kterým je věnováno málo pozornosti.
  4. Sexualita a partnerské vztahy u mladých lidí se zdravotním postižením.

V dnešní společnosti je důležité překonávat společenské předsudky. Nejenom, jaký je sexuální a partnerský vztah u lidí se zdravotním postižením, ale také o jejich sexualitě, erotických potřebách, partnerských vztazích, nebo o zneužívání.

  1. Faktory ovlivňující komunikaci o sexualitě a její obsah.

Nejjednoduššeji bych shrnula tuto kapitolu asi takto – zde najdete rady jak o sexu mluvit s dospívajícimi dětmi. Jak vést rozhovor a hlavně o čem mluvit.

  1. Jak s dětmi mluvit o sexualitě

Konečně se dostáváme k tomu, jak by měl dospělý mluvit o sexu se svými dětmi. Dospělí jsou totiž často svázáni různými pravidly, studem, nebo se o tom prostě bojí mluvit. V téhle kapitole se dozvíte, že už děti ve věku 2-4 let se mohou ptát na rozdílnosti mezi mužem a ženou, a někdy vás mohou svými otázkami přivést do rozpaků.

Co říct dětem a v jakém věku, před čím je varovat nebo co je naprosto obvyklé?

Je jenom na nás jim pomoct třeba tím, že si s nimi otevřeně budeme povídat a připravíme je na jejich sexualitu a dospívání.

Tahle publikace byla pro mě tvrdým oříškem. Čekala jsem něco méně odborného. Témata jsou zajímavá, ale knížka se nedá číst od začátku do konce. Líbí se mi seřazení kapitol, a že se autoři věnují určitým tématům opravdu obsáhle.

Cílem této knihy je předat potřebné informace všem, kdo se o tuto problematiku zajímají tak, aby se dala použít i v praxi.

Každá kapitola začíná vysvětlením pojmů, takže se nestane, že některým výrazům nebudete rozumět. Některé kapitoly mají také modelové příklady rozhovorů. To se mi líbí, protože si tu situaci pak dovedete lépe představit. Na konci každé kapitoly je stručné shrnutí o tom, co se autoři snažili říct, přiblížit nebo doporučit k danému tématu. Pokud vás zajímá z čeho čerpali inspiraci, najdete tady kompletní přehled literatury.

Ukázka z knihy:

Zároveň se v posledních letech ukazuje, že zažité heterosexuální pravidlo, že muži chtějí sex a ženy chtějí lásku (resp. jsi-li muž, máš chtít sex a jsi-li žena, pak máš chtít lásku), není naplňováno bez určité resistence. Normy, které jsou na toto pravidlo heterosexuality navázány, jsou poměrně komplexnější a kromě zájmu o sex/vztah se týkají také aktivity (ženy jsou spíše pasivní účastnice sexuality). Louisa Allen (2003) tvrdí, že v současné době dospívající jednají ve shodě s výše uvedeným předpokladem, ale zároveň ho i různě pozměňují a odchylují se od něj. To, co odchylování umožňuje, je, podle autorky a její studie, sociální lokace aktérů a aktérek.

To znamená, že pokud dospívající vyrůstá v prostředí, které mu umožní odchýlení od normy, pak je často pravidlo o mužské sexuálnosti a ženské vztahovosti přetvářeno, nebo dokonce odmítáno. Ženy a dívky například častěji mluví o své sexuální touze a vnímají se jako sexuálně aktivní tam, kde nejsou tyto názory a jejich projevy hodnoceny jako nenormální, kde existuje tolerance k odlišnostem. Navíc určitá vazba na prostředí (context bound) se projevuje i v rozdílných názorech na konstrukci vlastní sexuální subjektivity: něco jiného říkají dospívající ve veřejném prostoru, něco jiného v blízkém, intimním vztahu

Autoři pracují ve Sdružení Linka bezpečí a tak s tímhle tématem mají bohaté zkušenosti, a o ty se s vámdeti_a_jerjich_sexualita_ami rádi formou této publikace podělí. Na konci knihy máte vymezený prostor pro své poznámky.

Knížka je velice zajímavá. Sice si myslím, že pro rodiče zbytečně složitá, ale odborníci jako sociální pracovníci, pedagogové, nebo na lince důvěry z ní budou nadšeni. Alespoň moje kamarádka (sociální pracovnice) si knížku chce půjčit a prostudovat, protože věří, že z ní načerpá zajímavé informace, které využije ve své práci.

Více o knize Děti a jejich sexualita, včetně ukázek, najdete tady.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist