Proč se pevné objetí jako životní styl stává terapií?

Rubrika: Výchovné tipy

Jak už bylo řečeno v úvodu, většině lidí v naší technokratické společnosti je pevné objetí cizí. Od malička si zvykali na izolaci. Hned po narození jim bylo zabráněno v přímém tělesném kontaktu s matkou. I když disponují jistým stupněm spontánního sblížení v lásce, na protipólu, tedy co se tělesného kontaktu při konfliktu týče, je v nich většinou poušť. Napjatý tělesný kontakt se omezuje na rány, ponižování slabšího, a tím získává velice negativní zabarvení…

Když je člověk odcizen instinktivní normálnosti pevného obětí, mění se. Připadá mu dnes stále těžší se dlouhodobě vázat a starat se o lásku. Odcizuje se lidství. Jedna známá německá psycholožka navrhuje, ať se do domovů důchodců pořizují tamagoči, tedy malí roboti. Dost vlažně nabádá k opatrnosti, když roboti nahrazují lidi. A britský odborník na umělou inteligenci David Levy dokonce prorokuje:
„Díky mnohostrannému talentu se z robotů stanou extrémně atraktivní partneři.“ A nemíní tím jen „talent“ k sekání trávy a luxování. „Sex a láska s roboty je nevyhnutelná.“ Ve společenské realitě nás mnoho nedělí od toho, abychom začali dávat přednost robotům před lidmi! Příkladem emocionální chudoby je taková sexualita, která se pouze omezuje na čistě tělesné vnímání. Klesá na úroveň animálního páření, avšak bez animy! Skutečné odduševnění v nejryzejším slova smyslu. Bez láskyplné výměny pocitů, bez vcítění, něžností. Ještě ubožejší ovšem je, když se člověk sexuálně uspokojuje s robotem, protože do něj se nemusí vciťovat a podle chuti může naprogramovat rytmus a stisk. To už nepatří do sféry sci-fi , ale do reality vědeckých vizí klonování, umělého oplodňování a vyvíjení embryí v cizí děloze až do porodu. A s každým tímto technickým „pokrokem“ mizí pomalu schopnost lásky. Při pohodlnosti naší konzumní a požitkářské společnosti si této ztráty ani nevšimneme.

Jsme ohroženi nemocným duchem času. Bojujme proti němu pevným objetím jako způsobem života. A když už člověk není schopen řešit vztahové konflikty vlastními silami, může se TPO stát smysluplnou pomocí.

Malý tyranCíle TPO
Přehled cílů zobrazuje současně chronologický průběh sezení terapie pevným objetím a jejich výsledky. Cesta je tedy doslova cílem. Cíli TPO jsou:

 • emocionální konfrontace;
 • připuštění a kultivace agresivity;
 • vzájemné vcítění (empatie);
 • zvládnutí konfliktu;
 • emocionální naplnění systemického pořádku;
 • rehabilitace vazby, která často neexistovala;
 • obnovení lásky, která již kdysi proudila;
 • bezpečí a svoboda.

  Kontraindikace
  Před počátkem terapie je třeba vyzkoušet, zda se klient pro TPO vůbec hodí, nebo zda kontraindikace hovoří proti jejímu využití. To je možné zjistit po telefonu nebo dotazníkem. Příklad pro jasnou kontraindikaci: Matka si neví rady se synovou přehnanou agresivitou. Od TPO čeká rozhodující pomoc. Nechce však při ní mít svého muže. Opovrhuje jím a příčí se tak jasně systemickému pořádku.

  Jedná se o ukázku z knihy Pevné objetí.
  Vydalo nakladatelství Portál, 2009.

  Napsal/a: Jiřina Prekopová

 • Toto taky stojí za přečtení!

  Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

  Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

  Čtu dál →

  Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

  Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

  Čtu dál →

  Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

  Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist