Proč je pozitivní dítě pozitivní?

Rubrika: Výchovné tipy
proč je pozitivní dítě pozitivní

S pozitivním myšlením a tím, jak ho trénovat se za posledních 10 let doslova roztrhl pytel. O tom, jak být šťastnější se dočteme v tisíci článcích a dozvíme se tisíce rad, jak jej trénovat. Ale jak to učit dítě?

Dítě je v prvé řadě naším zrcadlem. Takže je to jednoduchá matematika. Když my zaujmeme pozitivní přístup k životu, dítě nás napodobí.

Kéž by to bylo tak jednoduché být stále pozitivní, když se denně potýkáme s tím, že musíme řešit tisíce věcí a neustále hlídat, co dítě potřebuje.

Samostatnost jako základ

No, a to je právě ono. Nejvíce dítěti pomůžeme tím, že mu ukážeme cestu, nebudeme věci dělat neustále za něj, nebudeme mu pořád něco připomínat, zlobit se na něj, že zase něco zapomnělo nebo že chce něco, co vlastně by nemělo chtít.

Dítě se musí učit naslouchat samo sobě

To docílíme tím, že dítě budeme učit rozeznávat potřeby, které má, a zároveň ho učit tyto potřeby pojmenovávat a ukazovat cestu, jak je naplní. Dítě potom bude umět samo svoje potřeby rozpoznávat, bude je umět pojmenovat a bude si prostě umět poradit.

Jak ho to naučit?

Stačí se seznámit s jednoduchou pyramidou potřeb světoznámého psychologa Abrahama Maslowa. Pochopit její princip a řídit se podle něj.

Jaké potřeby může rozeznávat?

Dítě pochopitelně rozezná velmi brzy potřeby fyziologické – že když má hlad, potřebuje najíst, že potřebuje spát atp.

Může ale velmi rychle pojmenovat i jiné potřeby, které mu v daném momentě nebo období života chybí. Ať už je to pocit bezpečí, lásky, uznání.

Co s tím má společného pozitivní myšlení?

Vše, co ho učíme, ho učíme nějak – naším chováním, výběrem slov, přístupem k životu, jídlu, režimem, tím, jak mluvíme o lidech, o sobě. Tím, jak mluvíme s ním a jak k němu přistupujeme. A pokud v těchto všech věcech je zaseto pozitivní semínko, dítě vykvete v pozitivní kytičku.

V čem tkví tajemství šťastného dítěte?

V tom, že bude umět rozpoznávat svoje potřeby a umět je naplňovat.

Bude nejen šťastné, ale bude umět být samo se sebou šťastné. Protože bude samostatné a bude si věřit. Bude si věřit, protože bude mít pozitivní přístup k životu a bude si z něj umět brát to lepší. A s tím horším si bude umět poradit.

Rodiče se mohou inspirovat v Tajemství šťastného dítěte, v on-line kurzu, kde se dozvědí vše o pozitivním myšlení a principu pyramidy potřeb, se kterou se setkáváme denodenně, aniž bychom si to kolikrát uvědomovali.

Kurz vznikl na základě výzvy diváků TV Seznam, pro které byl připravený 10dílný kurz pozitivního myšlení, a kteří projevili zájem pro kurz pozitivního myšlení pro děti. To inspirovalo psycholožku Anna Lukešovou k vytvoření kurzu Tajemství šťastného dítěte.

Online kurz začíná v pátek 1. 2. 2019. Za zvýhodněnou cenu se do něj můžete přihlásit pouze do konce ledna.

Napsal/a:

Toto taky stojí za přečtení!

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist