Přinese rozvoj emoční inteligence dětem štěstí do života?

Rubrika: Výchovné tipy

„Hele, tati, klid, jen zhluboka dýchej do bříška. Takto: Aaaaa (nádech). A vyfoukni: Fuuuuuuu. Jako kdybys sfukoval svíčku. Ještě jednou. Zhluboka nadechni do bříška… Tati, dýchej, dýchej se mnou…“ (na chvíli opravdu i dýchat přestal:))

No tak takto instruovala naše tříletá dcera svého tatínka, když s ročním bratrem ztropili trošku katastrofu, zatímco já si v klidu cvičila jógu mimo domov.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Muž mi to vykládal už s úsměvem, ale v tu chvíli asi rozdýchával nejen vztek a naštvání na to, co se našim dětem povedlo. Myslím, že nás oba překvapilo, že naše dítě použije tato slova (a akci :)) k uklidnění druhých.

Emoce. To je jedno velké téma pro nás všechny. Jsou to tak úžasní učitelé, když víme, jak jim naslouchat, a dokážeme s nimi pracovat, a naopak trošku trýznitelé, když se těmi nepříjemnějšími emocemi necháme pohltit a ovládat.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Jsou emoce v životě důležité?

Je potřeba se s nimi učit nějak zacházet? Je potřeba se jimi vůbec zabývat? Měli bychom v rodičovství pracovat s emocemi? Opravdu to dovede naše děti ke šťastnějšímu životu, jak se říká?

Já říkám ano, ano, ano. Čtěte dál, v čem všem může náš rodičovský styl a přístup k dětem ovlivnit rozvoj emoční inteligence a pocit štěstí v následném životě našich dětí.

Co je emoční inteligence?

Emoční inteligence je schopnost rozpoznat emoce v sobě i u druhých. Ale nejen to, je to také umění jim porozumět, přijmout je, umění se vcítit.

Je to schopnost ovládnout emoce tak, aby nám frustrace a náročné situace v životě přišly víc jako výzvy, než aby nás dostaly do pozice obětí.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Je spousta teorií, ale velmi souzním s popisem emoční inteligence podle Daniela Golemana. Ten ji popisuje jako celkem široký soubor dovedností, který je složen z následujících pěti hlavních oblastí:

 1. SEBEUVĚDOMĚNÍ – schopnost rozpoznat své emoce, své slabé i silné stránky.
 2. SEBEOVLÁDÁNÍ – schopnost své emoce řídit a měnit, ne je jen impulzivně následovat.
 3. VZTAHOVÉ DOVEDNOSTI – schopnost vnímat emoce druhých a vědět si s nimi rady.
 4. EMPATIE – schopnost vcítit se do druhých, porozumění.
 5. MOTIVACE – schopnost směrovat emoce tak, aby nám pomáhaly k dosahování vlastních cílů.

Goleman věří, že se děti rodí s obecnou emoční inteligencí, která jim umožňuje učit se emočním schopnostem.

Jedním z nejdůležitějších bodů k rozvoji emoční inteligenci u našich dětí je ochota nás samých na sobě emočně pracovat. Protože nemůžeme dítě a jeho emoce přijmout, dokud jsme nepřijali ty své a sebe samé.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Jaký rodičovský styl vede děti ke štěstí a úspěchu

Hned vám to prozradím, jen se pojďme podívat na základní rodičovské styly ve vztahu k emočnímu rozvoji dětí.

 1. Ignorující rodičovský styl – na emoce dětí v podstatě nereaguje a obecně hlavně ty negativní dost zlehčuje.
 2. Odmítající negativní emoce – neakceptuje negativní emoce a má tendence za ně dítě trestat.
 3. Akceptující emoce, ale numí jimi dítě provést – nechá sice dítě emoce prožít, netrestá ho za ně, ale neumí je bezpečně ohraničit, pojmenovat a dítě jimi provést.
 4. Rodič jako emoční kouč – nejenže se snaží emoce dítěte akceptovat, ale i mu ukázat, jak s nimi nakládat, co si s nimi počít.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Tak který z těchto stylů vede k úspěchu a pocitu štěstí v životech dětí, je asi jasné. Chcete být koučem, podpořit dítě, dát mu to nejlepší do života. Když to čtete, je to snadné, ale jak to zvládnout v realitě? No tak třeba takhle:

Podpořte dítě ve vyjadřování emocí

Podpora vyjádření emocí a obecně povídání si o emočních událostech jsou skvělé příležitosti pro dítě, jak se učit s emocemi nakládat, chápat je a využívat jich k vlastnímu růstu, ale i k hlubšímu pochopení druhých.

Jasně, tak teoreticky je nám jasné, že bez přijetí a podpory vyjadřování a pojmenovávání emocí našich dětí to jejich emoční cítění moc nerozvineme, ale prakticky to bývá ještě někdy oříšek, že?

Jestli si chcete praktický postup v krizové emoční situaci společně se mnou zopakovat, sepsala jsem body do samostatného článku Jak děti provázet emocemi.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Výhody vyšší emoční inteligence?

Řekli jsme si něco víc o tom, jak dítě podporovat v navyšování emoční inteligence, nezdá se to tak úplně snadné. Tak sem s argumenty v čem jim to tak pomůže, co vy na to?

Děti, které se naučí už v raném dětství vnitřně zklidnit, vykazují vyšší emoční inteligenci. A to se projevuje například následovně:

 1. Dokážou se lépe soustředit.
 2. Snadněji navazují zdravé mezilidské vztahy.
 3. Mají větší úspěch i v akademickém světě.
 4. Jsou na tom lépe po zdravotní stránce.

Všichni chceme, aby naše děti byly šťastné. A co je štěstí?

A jsme zpět u emocí.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Emoce jsou jako nitky, které se nám vinou životem někdy nenápadně, někdy až nudně šedivě a někdy na sebe naopak svojí křiklavostí příliš upozorní.

Ale je na nás, jestli se rozhodneme jejich barvy jen pozorovat, nebo se jimi necháme strhnout.

Nelehké a frustrující situace budou nás i naše děti potkávat stále, ale můžeme si vybrat, jak na ně budeme reagovat. Naladit se na klid a vlastní střed, uvolnit se a dýchat,nebo reagovat obranou/útokem.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Je to na nás. Ale pokud chceme pro děti to nejlepší, vybavme je nástroji. Ony samy si pak zvolí, jestli je chtějí využívat.

Tak fajn, je to asi dobrá věc podpořit děti v rozvoji emoční inteligence, co tedy můžu začít dělat hned?

Pojďme si shrnout základní body:

Chci podpořit rozvoj emoční inteligence u dítěte

Zopakujme si v bodech, jak můžeme jednotlivé oblasti emoční inteligence u dítěte rozvíjet (rozepsané je najdete v článku o praktickém provázení dítěte emocemi):

 • Sebeuvědomění – rozvíjím schopnost dítěte rozpoznat emoce u sebe i u druhých. Rozvíjím u něj všímavost a uvědomování si pocitů a silných stránek.
 • Seberegulace – jsem dítěti vzorem a učím ho zastavit se v kritické situaci, zhluboka dýchat, zklidnit se a následně udělat vědomé rozhodnutí.
 • Práce s motivací – vím, že lidé, kteří umí ovládnout své emoce, jsou schopni jít za svým cílem a líp se vyrovnávají se zklamáním, takže učím dítě vědomému ovládání a přelaďování pocitů.
 • Empatie – chci, aby chápalo i emoce druhých, sdílím s ním emoce, mluvíme o nich, hádáme emoce u druhých.
 • Vztahové schopnosti – chci, aby dítě umělo komunikovat svoje potřeby a vyjadřovalo emoce a přání, proto u něj rozvíjím předešlé body a soustředíme se na společné řešení konfliktů.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Tak to není zas tak těžké, ne? Jde vlastně o to zastavení, uvědomění si a pojmenování. Případné přeladění na pozitivnější naladění a uvědomění si svých silných stránek.

Pokud chcete v dítěti rozvinout větší soustředění, emoční inteligenci a sebeuvědomění, zkuste začít s cviky na zklidnění, ale i s prací s dechem a relaxacemi. Nabízím imaginační příběhy pro děti,  které jsou právě na rozvoj těchto stránek u dětí zaměřené.

A nezapomeňte, váš společný čas a láska, bezpečí a opravdovost, které dítěti věnujete, jsou tím nejdůležitějším darem.

rozvoj emoční inteligence u dětí

Pokud máte ještě malé děti a chcete je rozvíjet ve všímavých aktivitách a zavést si spolu hravé rituály spojené s dechem, protažením a krátkým zklidňujícím rituálem,mám pro vás týden hravých všímavých aktivit.

 

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist