Perspektivy na druhý rok života

Rubrika: Výchovné tipy

Poté, co dítě udělalo své první kroky, bude potřebovat ještě dlouhou dobu, aby chůzi zdokonalilo. Umožněte dítěti co možná nejvíce chodit na velkém prostoru doma nebo venku na velkých volných plochách.
Vaše dítě potřebuje také boty. Správný okamžik pro ně přijde tehdy, když začíná chodit venku…

Boty chrání před chladem, vlhkostí, špínou a zraněními. Pozorujte někdy nohy vašeho dítěte při chůzi. Vyrovnávají nerovnosti, pohybují se při chůzi dopředu a pohybují prsty při každém pohybu nohy. Příliš časným nošením bot zabraňujeme dítěti, aby úplně vyzkoušelo své nohy.
Při kupování bot musíme znát přesnou délku a šířku nohy. Bota poskytující noze dostatečnou pohyblivost všemi směry a poddajná podrážka zajišťují při chůzi nutnou reakční schopnost nohy.
Dbejte na to, aby vaše dítě nenosilo příliš malé boty. Boty by se neměly „dědit“, protože každá noha si vytvoří v botě vlastní lůžko. I když je to drahé, vaše dítě potřebuje dobře padnoucí boty, aby nedošlo k poškození nohy.
Ztěžují-li cestu nějaké překážky, upozorněte na to dítě a vyčkejte, jak bude problémy řešit. Zasáhněte pokud možno jen tehdy, když bude dítěti hrozit nebezpečí zranění nebo už nedokáže prohlédnout situaci, do které se dostalo, a bude se bát.

– Nezahrnujte dítě přílišnou péčí tím, že mu odstraňujete překážky z cesty, nýbrž dejte mu nejdříve šanci samostatně hledat řešení.
– Nepřetěžujte však vaše dítě. Poskytněte mu pomoc, když to potřebuje a vyžaduje.

Ve 2. půlroce se dítě naučí přelézat přes překážky, kopat do balónu, chodit po nerovném povrchu, nosit při chůzi předměty nebo za sebou něco tahat.
Poskytněte dítěti při jeho průzkumech hodně času, i když často zůstává stát nebo se vrací po cestě zpátky.
Když jdete například na podzim s dítětem na procházku do lesa, nechejte ho hrát si s listím. Budete se divit, jakou výdrž má dítě v aktivitách s padajícími listy.
Dítě, které ještě nechodí, můžeme do listí posadit. Většina dětí se při tom cítí dobře a hraje si. Je-li vaše dítě spíše bázlivé, sedněte si k němu a hrajte si společně.

Ve 2. půlroce je pro dítě také důležité a podnětné udržovat kontakty s vrstevníky, společně si hrát, vzájemně se od sebe učit a společně se radovat.
Jestliže se vaše dítě ještě nerado od vás odděluje, mějte ho ve své blízkosti. Pokoušíte-li se od něj oddělit násilím, tím silněji se k vám připoutá.
Po jisté době bude vaše dítě ochotné oddělit se od vás, i když jen na krátkou dobu. Tento okamžik nastupuje dřív, má-li dítě pocit, že je odloučení smysluplné a že se jej nechcete zbavit.
V prvních letech je pro mnoho dětí nanejvýš důležitý stálý kontakt k blízkým osobám.
Spoustu podnětů pro dobu po 1. roce života najdete v mé knize: Malé děti objevují svět (Kleine Kinder entdecken die Welt).

Když je dítě malé, nechej je zakořenit, když je velké, nechej je létat.

Jedná se o ukázku z knihy Pohybové hry s děťátkem
(autor: Liesel Polinski, vydala Grada Publishing, 2005).

Napsal/a: Liesel Polinski

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Lenčáč

    Pro mě velmi aktuální … díky 😉

  • Lussy

    Tak tu poslední větu si napíšu na ledničku k dalším skvostům. Je opravdu pravdivá.

  • Padmé

    Moc pěkná ukázka z knížky. Děkuji.
    A ta poslední věta… to je nádhera..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist