Ovládají vaše děti pravidla etikety?

„Slušnost je člověku vrozená, zdvořilosti se musíme učit,“ říkával na začátku 20. století Jiří Guth-Jarkovský, klasik české etikety. A měl bezpochyby pravdu. Bohužel na základních školách dnes etiketa není povinným předmětem a spoustě dětí tak základní zdvořilostní návyky chybí. Jak jsou na tom ty vaše? Je pro ně zdvořilost samozřejmostí, nebo v ní ještě tápou? A co všechno s tím případně můžete udělat?

Už od 3 let

Pokud si zrovna říkáte, že vaše mrně je na nějakou výuku etikety ještě příliš malé, pak zpozorněte. Základům společenského chování a pravidel se děti můžou učit už od 3 let. Současný guru české etikety Ladislav Špaček dokonce právě pro děti v předškolním věku vydal svou knížku „Dědečku, vyprávěj.“ Ta malé předškoláky naučí pravidlům chování při návštěvě restaurace, divadla nebo třeba hotelu. V dospělosti tyto informace jako když najdou.

Pomůžou školní kurzy

Pokud jste výuku etikety u svých dětí v předškolním věku zanedbali, nemusíte hned skládat zbraně a naříkat, že vám doma roste nevychovaný rošťák. Mezi povinnými předměty na základních školách sice etiketa nefiguruje, ale existují instituce, které pro školy pořádají pravidelné kurzy. Kurzy zábavné, hravé a poučné, které děti naučí základním společenským pravidlům takovou formou, aby si je zapamatovaly. Asi nejznámější takovou institucí je projekt prozaky.cz. Pokud škola vašeho dítěte o ničem podobném neuvažuje, není nic jednoduššího, než kontaktovat ředitele a zkusit ho trošku popostrčit 🙂

Běžte příkladem

Nic naplat, malé děti vždycky budou dělat to, co děláte vy. Kurzy nekurzy. Pokud tedy s dítětem cestujete městskou hromadnou dopravou, před nástupem nechte vystoupit všechny cestující. V tramvaji pusťte sednout těhotnou ženu nebo staršího pána. A v restauraci pomozte ženě do kabátu a odsuňte jí židli. I tyto na první pohled zdánlivé maličkosti můžou ve výsledku sehrát velkou roli.