Nepřecpané prostředí – jak se vypořádat s dětským pokojem

Rubrika: Výchovné tipy

Jednou z důležitých oblastí, v nichž vaše dítě potřebuje řád, je jeho bezprostřední okolí. Dětský pokoj může být velké bitevní pole, protože je to místo, kde dítě chce zdůraznit svou osobnost, zatímco rodič tam chce vidět pořádek.

Nezapomeňte, že z dětí se přirozeně vyvíjejí samostatné osobnosti a oddělují se od nás, takže by nás nemělo překvapit, že dětský pokoj může být kardinální problém. Podívejme se na to pohledem svého potomka. Jeho pokoj vyjadřuje jeho osobnost a individualitu. Je to jediné místo v jeho malém světě, kde může být sám sebou. Takže zatímco vy tam vidíte binec, dítě vidí svůj domov. To neznamená, že děti nemají rády řád, protože ho rády mají, ale nemusejí mít nutně v oblibě řád, který jim vnucujete způsobem, jenž je nerespektuje jako osobnost.

Jakmile pochopíme, že musíme respektovat prostor svých dětí, podívejme se na jejich pokoj novýma očima. Neodmyslitelnou součástí této diskuse bude také otázka, co znamená „uklizený“ podle definice rodičů. Možná si budete muset se svým dítětem sednout a odsouhlasit definici „uklizeného“, s níž dokážou obě strany žít. Může to sice znít banálně, ale možná právě to je hlavní příčinou nepořádku v pokoji vašeho dítěte. Můj pubertální syn mě přiměl podepsat dohodu o tom, co přesně chci, když ho žádám, aby si uklidil pokoj. Nakonec to velmi pomohlo, protože jsem si uvědomila, že některé věci, které jsem v jeho pokoji vnímala jako nepořádek, patří k jeho osobnosti a musím je respektovat.

Dítě například rádo skládá puzzle několik týdnů a jediné místo, kde to může dělat, je podlaha. Jenže když chcete, aby byla podlaha uklizená, pak mezi vámi dojde ke konfliktu. Konflikt zmenšíte tím, že si promluvíte o tom, proč k nepořádku dochází. Neuchylujte se pouze k výčitkám, že je dítě líné, lhostejné nebo prostě nedbalé.

Nepředpokládejte u svých dětí to nejhorší. Malé děti mají možná příliš mnoho věcí, než aby si udržely v pokoji pořádek. Potřebují pomoc, ale už jsme zde probírali, že dítě se vždy vyvíjí směrem k autonomii, takže si pravděpodobně o pomoc neřekne. Takže mu pomocnou ruku nabídněte. Nepřebírejte v tomto procesu velení, ale poslužte jako rádce. Povzbuzujte dítě, aby ze svého pokoje vyhnalo nepořádek a zbytečnosti. Je to první krok k tomu, aby si udrželo čisté prostředí. Přimět dítě k tomu, aby se svého bince vzdalo, bude velmi obtížné.

Děti s poruchou pozornosti mají sklon věci křečkovat. Obtížně oddělují to, kým jsou, od toho, co mají – od svého majetku. Pro některé děti je dokonce nesmírně těžké se o něco podělit, a to právě kvůli potřebě cítit se jedinečné. K dětství prostě přirozeně patří, že shromažďují všechno od plastových lžiček na jogurt až po zbytky pastelek s tupou špičkou. V době, kdy dosáhnou věku 9-12 let, budou sbírat CD, časopisy, letadla, komiksy, počítačové hry, knihy atd. Tyto věci jim uchovávají vzpomínky a patří k procesu, kdy se z nich stávají individuality se zájmy, které se od těch našich výrazně odlišují. Dejte si pozor, abyste se o těchto cenných sbírkách nezmiňovali jako o zbytečnostech nebo veteši.

Nemůžeme jen tak nakráčet do dětského pokoje a proměnit ho do podoby, v jaké ho chceme mít. Měl by být obrazem toho, kým dítě je, proto musí být funkční pro vaše dítě. Takže je naprosto nezbytné posadit se s dítětem a dojít ke kompromisu v tom, co je pro obě strany přijatelné. Pokoj nakonec musí být místem, s nímž dokážete oba žít, ale dítě se skutečně musí cítit ve svém pokoji jako doma. Musí ho zrcadlit. Už vás slyším: ale co když je dětský pokoj naprostá katastrofa?dite-s-ADHD.cdr Pak opravdu musíte zakročit, ale vždy láskyplně a s maximálním respektem vůči dítěti.

Ukázka je z knihy Dítě s ADHD a ADD doma i ve škole, kterou vydalo nakladatelství Portál.
Titul je je plný praktických tipů, které pomohou zvládnout výzvu, již představuje ADHD a ADD


Máte doma dítko s diagnozou ADHD či ADD? Zaujala vás ukázka z výše uvedené knihy a chtěli byste si ji přečíst? Dáme vám možnost získat ji v naší soutěži!

Podělte se o své zkušenosti s touto diagnozou, nabídněte tipy a rady ostatním maminkám. Psát můžete cokoliv, co se týká uvedeného tématu, např. jak se s diagnozou vypořádáváte doma i ve škole, máte tipy na  fungování v domácnosti či ve škole, co nejde a co naopak doporučíte atd.
Váš článek by měl obsahovat zhruba 250 slov, budete-li se chtít ale rozepsat, vůbec nevadí. A přidáte-li navíc fotografii, budeme jedině rádi (není to ale podmínkou).

Vaše příspěvky zasílejte prosím na emailovou adresu: nuninka@vasedeti.cz. Prosíme, posílejte je v příloze, ne jako tělo emailu!

Své příspěvky můžete zasílat od 27. května do 15. června 2014. Poté redakce VD vybere tři nejzajímavější příběhy, jejichž autoři budou odměněni knihou Dítě s ADHD a ADD doma i ve škole.

Těšíme se na vaše příběhy!

Napsal/a: Cheryl R.Carter

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • alena5

  Kniha vypadá zajímavě.U nás diagnózu ADHD nemáme,i když si myslím že k ní nemá daleko,rozhodně to není průměrné dítě.Zatím je předběžně vyjednaná ped.psych.poradna na podzim až bude chvíli ve škole,takže články nechám jiným co už diagnózu mají

 • aladin10

  Velmi zajímavá kniha.

 • ledoo

  bamiska Tys byla u nás? 😀

 • ledoo

  Mám o čem přemýšlet 🙂 Je to pár dní zpátky co jsem se nevyjádřila moc pochvalně o právě uklizeném pokojíčku 🙁

 • bamiska

  hezká ukázka, slova mají smysl a přikyvuji při čtení ….na druhou stranu si uvědomuji jak moc to nedělám líbí se mi ta dohoda, zkusíme zavést,tedy hlavně u velkých…protože mě například vytáčí trenkáče a fusekle na zemi vedle postele, protože mi to přijde normální to uklidit, oni to v lepším případě uklízejí ráno a spíš až když přijdou ze školy…no a nejsem si jistá kdyby bylo po jejich, jestli tam není kupa jak hrom za celý týden….o halče věcí na židli roznošených nemluvě atd…ale vím že jejich am é oči jsou rozdílné přesto 😀 😀 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist