Láska není odměna

Rubrika: Výchovné tipy

 

Láska není odměnaRodiče jsou často zmatení představou, že by se měli chovat láskyplně k dítěti, jež je agresivní; a přece, když to uděláte, zjistíte, že agresivita dítěte je jeho pláč po vaší lásce, vaší pozornosti či jiné neuspokojené potřebě. Láska je nejlepší odpovědí na jeho neštěstí.

Není totiž schopné kontrolovat způsob chování, jakmile se jeho emoce provalí (podobně jako dospělý, který ječí či říká zraňující slova).

Agresivní dítě se necítí láskou odměněno. Cítí uklidnění, protože ho chápete a staráte se o něj, a to mu pomůže se hněvu zbavit. Tím, že jeho jednání zastavíte a nabídnete lásku a péči, dáváte mu do ruky nástroj k laskavým a klidným řešením. Pokud si jsou děti jisté láskou rodičů, jen velmi těžko se dají vyprovokovat, aby někomu ubližovaly.

Milujeme dítě, ne jeho chování či úspěchy. Láska je kontext, který vše prozařuje. Když nás dítě rozzlobí, jediné, co potřebujeme, je „použít“ lásku a pak zjistíme, že z něj máme stále radost (i když třeba musíme odmítnout jeho rozhodnutí). Abyste toho byli schopni, musíte projít své myšlenky (to je S ze S.A.L.V.E.) a pak můžete být přítomni. Vaše myšlenky nejste vy. Přicházejí a odcházejí a vy nad nimi nemáte žádnou kontrolu. Nejsou realitou; pokud byste vyrůstali jinde, měli byste jiné myšlenky. Zjišťujte, zda tyto myšlenky posilují či zastírají vaši lásku. Později v této kapitole najdete příklady myšlenek, které jsou překážkou na cestě lásky.

Vy víte, že dítě milujete. Nejsou-li tedy vaše slova a činy laskavé a milující, nejste pravdiví sami k sobě. Pokud nalézáte řešení v kontextu lásky, jsou smířlivá a respektují potřeby a důstojnost všech. Stará víra v přísnou lásku je jen další myšlenka, která opravňuje ubližovat dítěti. Kromě zcela výjimečných situací, kde jde zásadně o bezpečnost dítěte a musíte zasáhnout silou (rychlé strhnutí z vozovky), není láska zraňující, ale milující.

Kdybychom dostali bezpodmínečnou lásku, když jsme byli dětmi, nepotřebovali bychom dnes žádné rady jak milovat. Neznali bychom žádnou jinou možnost, než nekonečně milovat své dítě nezávisle na tom, co dělá. Je to jen naše vlastní bolest a strach, které stojí v cestě bezpodmínečné lásce.

Naše zkušenost nedostatku je jeden z důvodů, proč se obáváme dávat. Můžeme mít strach, že dítě si bude naši lásku jen brát a využívat nás. Můžeme se cítit zranitelní, když stále dáváme. Je to zase ten stejný strach, který bránil již vašim rodičům, aby vás bezpodmínečně milovali. (Jak překonat podobné překážky je popsáno v této kapitole dále.) Nejvíce pro dítě uděláme, dostává-li spoustu lásky jen tak. Tento zdravý předpoklad, že je stále milováno, vytváří základ, ze kterého dítě prospívá a vyrůstá v citlivého, milujícího a schopného dospělého člověka. Místo aby plýtvalo energií na snahu získat váš souhlas, má volné pole k dosahování svých cílů a k růstu.

Jedná se o ukázku z knihy Vychováváme děti a rostemi s nimi.
Vydalo nakladatelství Práh, 2010.

Napsal/a: Naomi Aldortová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  Zavo, pochopila jsi to dobře, ale asi nevíš, že můj starší synek je trochu oříšek, už jsem to tu probírala kdysi dávno. Vím, jak to je teoreticky, vím, jak to má fungovat se zdravým dítětem. Mladší synek není takový problém, bobík náš. Ale starší… Když musíš osmiletému dítěti vysvětlovat, že slzy a pláč znamenají bolest a ne příležitost ke smíchu a legraci… On toto UŽ chápe, ale jak SLOVNĚ vysvětlit, co je to láska? Každé nutné vymezení pokládá za nelásku, protože on má s emocemi velkou potíž. Potřebovala bych to zkrátka vidět, protože ono to jde. Možná to nikdo nedělá jinak než já a výsledky se uvidí později. Nakonec, v rámci možností své diagnozy je náš Tomík hodně daleko, ve škole na něm nic nepoznají, jen ti nejbližší, ti vědí, o čem mluvím.

  nepřihlášená Virenka

 • Zava

  I při bezpodmínečné lásce musím dát dítěti najevo, že něco dělá špatně, že některé typy chování jsou nevhodné. Jak jinak by to potom dokázalo rozpoznat? Nebo jsem tvoji otázku či povzdech Virenko nepochopila.

 • Anonymní

  Vírenko to je jednoduchý ,děláš to běžně 1) kontakt očima 2) tělesný kontakt 3) soustředěná pozornost

 • Virenka

  Taky se mi to líbí 🙂 I když mnohem líp se to čte než žije, pro mě. Bezpodmínečnou lásku sice chápu, ale jak ji dávat dítěti najevo tak, aby chápalo, že jde o lásku, ale zároveň že nejde o ponechání moci v jeho rukou, s tím mám u našeho devítiletého pořád co dělat.

  Někdy bych potřebovala vidět podobné pisatele v praxi, s podobným dítětem, jako je moje – a učit se pozorováním a nápodobou…

 • keenspeed

  Lien: neboj, to by nám neudělali 🙂

 • Lien

  keen, ráda tě vidím. Teď jsi to práskla a už žádná nebude 🙂

 • keenspeed

  Lien : ještě pár ukázek a máš ji celou přečtenou :-)))))

  ale jinak se mi ukázky líbí

 • Anonymní

  To mi připomíná knihu od Rosse Campbella „Potřebuji tvou lásku“

  Stejně jako v této knize se i tam staví bezpodmínečná láska na první místo

  Od autora je pěkné že to cítím dokázal vyjádřit za mě

 • Lien

  Ještě pár ukázek a knížku si snad koupím 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist