Kdy začít se sexuální výchovou???

Rubrika: Výchovné tipy

Sex – „slovo“ pro nás tak velmi blízké a spojené s příjemnými prožitky, ať už psychickými nebo fyzickými. Každopádně je neodmyslitelnou součástí našeho života.  Otázkou ale zůstává… kdy a jakou formou začít se sexuální výchovou u dětí???

Nedávno jsem četla zajímavý článek a v něm i názor, že v dnešní době je otázka „sexu“ stále tabu.  Byla jsem docela překvapená a dovolila bych si nesouhlasit, protože sex – sexuální chování není jen o samotném pohlavním aktu, ale i o rozmnožování, biologickém rozdílu mezi mužem a ženou, je tu souvislost mezi emocemi a biochemií, průběh těhotenství a mateřství jako takového, je také součástí sexuální výchovy.  Domnívám se, že na každém kroku na nás dýchá toto téma, ať už z reklam všeho druhu, kde se vyzdvihuje ženská nebo mužská dominanta, anebo i poukazování na krásu těhotenských bříšek.

Starší děti

Sexuální výchova se v našich školách začíná vyučovat v průběhu 7. třídy. Psycholog Vojtěch Benda říká: „Je ovšem možné, že toto téma přitáhne pozornost vašeho dítka i mnohem dříve. Pokud například zjistíte, že se váš devítiletý syn snaží najít na internetu porno anebo že si osmiletá dcera čte odborné knížky o porodu, nebraňte jim v tom. Rozhodně ale situaci nezlehčujte, nesmějte se jim a neberte danou věc ani na lehkou váhu. V tento moment byste se měli stát spíše kamarády než rodiči. A s dětmi si na dané téma nezávazně povídat.“

Za běžných rodinných poměrů se obecně doporučuje, že maminky by měly hovořit se svými dcerami a tatínkové se syny. Je mnohem jednodušší získat náklonnost u dospívající dívky na toto téma, třeba při nákupu spodního prádla nebo oblečení, kdy otázkou, zda už ve třídě některá ze spolužaček nosí podprsenku a jestli by také nechtěla koupit, můžete velmi pozvolna přecházet k tématům prvního polibku, menstruace, průběhu porodu atd. Tyto rozhovory by se měly nést v duchu povídání dvou kamarádek a ne matky a dcery. U chlapců by vhodným okamžikem k rozhovoru mohl být pobyt na chatě při přípravě ohniště k večernímu grilování nebo i sledování sportovního utkání. (Vůbec si neumím představit, že zapálení fanoušci v podobě otce a syna si povídají na téma sexuální výchovy při napínavém fotbalovém utkání mezi Spartou a Slavii) :mrgreen: Ale… rada odborníka je rada odborníka 🙂 Nejmenovaný autor ve svém článku na dané téma doporučuje např. tatínkům, aby shlédli se svými syny film „Nuda v Brně“, kde je velmi nenásilnou formou předvedena herci manipulace s kondomem.

Snažte se, aby vás nepřemohly rozpaky nebo tréma. Není jednoduché hovořit s dítětem na toto téma, obzvláště pokud dostanete záludnou otázku, na kterou neznáte odpověď. Nejjednodušším vyklouznutím z této situace může být i tato věta: „Nejsem si až tak jistý/á, ale co kdybychom se potom pídili společně?“ Buďte upřímní a klidně svému potomkovi vysvětlete, proč jste nervózní… je to nová „situace“ pro vás oba.

Malé děti

Díky dnešní otevřenosti mluvit s dětmi o čemkoliv a nezastírat skutečnost pohádkami typu „Děti nosí čáp nebo vrána.“ vlastně velmi pozvolna a naprosto přirozeně děti vedeme k sexuální výchově již od útlého dětství.

Prvními základy sexuálního chování je, že již malé děti velmi dobře vnímají chování mezi rodiči a vzájemnými něžnostmi mezi lidmi, dokážou rozpoznat, že kluci se „chovají“ odlišně než holčičky… I mazlení je důležitou součástí pro dobrý vývoj, protože člověk pak v budoucnu umí přijímat a dávat tělesné projevy přízně.  Dle všeobecných výzkumů se ví, že nemazlené dítě mívá v dospělosti více neuspokojivých partnerských vztahů.

Velmi důležité je, abyste svému dítku vysvětlili srozumitelnou formou, co je intimní a jaké projevy a hovory patří/nepatří na veřejnost.

Pokud s dětmi začnete mluvit o sexu již v raném věku, je to opravdu nejideálnější. Buďte otevření a nikdy své dítko neodhánějte, byť víte, že dostanete velmi záludnou otázku… Dítě by nikdy nemělo dostat strach s vámi mluvit o těchto záležitostech!!!

Domnívám se, že každý z nás chce, aby ty naše děti jednou vedly zdravý a plnohodnotný život, proto nepodceňujte ani sexuální výchovu.

********************************

Kdy a jakou formou s vámi začali mluvit vaši rodiče o sexu???

Jaký máte názor a přístup k této tématice???

Mluvíte o sexu se svými dětmi???

********************************

Napsal/a: suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze. Tvoříme hry pro děti a s dětmi

Hrajete rádi hry? Dnešní nabídka her je v obchodech obrovská. Můžete koupit opravdu cokoliv a některé hry nabízejí i

Čtu dál →

Recenze: Velká kniha lidových obyčejů a nápadů

Je docela škoda, že lidové zvyky pomalu zanikají. Přitom jde o naše svátky a lidové obyčeje, které pomalu upadají

Čtu dál →

Nákup správného kola pro vaše dítě

Děti budou tolerovat, ba dokonce si užívat téměř každé kolo. Pokud však nové kolo vyberete dobře, budou na něm

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • keenspeed

  Jinak moje máti se mnou neprobírala vůbec nic, vyfasovala jsem Děvčátka na slovíčko, našla jsem i bráchovu knížku Čtení před manželstvím :-), když jsem dostala první měsíčky na konci osmičky, řekla jen, že to mohlo ještě počkat a nějak na střední se vyjádřila, doufám, že nepřijdeš v 18l. těhotná. Tak aspoň vím, jak to probíhat nemá.

 • keenspeed

  S prckem jsem sama, takže nevím jestli nějaké dospělácké mazlení vidí u ex, ale sám je mazel velký, umí si o něj říct, pusinkuje někdy až moc 🙂 ..dospělácky??
  Co se týče miminka v bříšku, probírali jsme jen jeho několikrát, hlavně, když byla těhotná švagrová..že on byl schovaný u mě v bříšku, a dostával jako mimčo jídlo ode mě z prsou. Teď se dlouho na nic neptal. Akorát si občas hraje s penisem, tak se mu snažím vysvětlit, že může, ale opatrně a hlavně v soukromí.
  Jak to bude probíhat dál se uvidí. Spíš doufám, že na na něj nebude hartusit babička a ost.kdyby ho při nějaké činnosti přistihla-i.

 • lnori

  Pěknej článek, nejvíc se mi líbila poznámka „(Vůbec si neumím představit, že zapálení fanoušci v podobě otce a syna si povídají na téma sexuální výchovy při napínavém fotbalovém utkání mezi Spartou a Slavii)“
  Já bych to viděla naprosto jednoduše, nic složitýho na tom totiž není. Zatímco maminka bude s dcerou probírat spíš atmosféru při prvním polibku, ťuťuňuňu, táta se syna při fandění mezi řečí chlapsky zeptá, jestli už zasunul, hned je borecký téma na světě a můžou se probrat i detaily. Navíc – v blízkozti pravděpodobně nebude žena.

  Co si vzpomínám, tak tohle se mnou kdysi taky řešil táta, máma na tohle téma nemluví s nikým. Takhle to možná mohla myslet autorka článku, která říkala, že to téma je pořád tabu – na veřejnosti se o tom z různých úhlů pohledu mluví, kam se podíváme, ale mluvit o tom v soukromí už je jiná.

  Já zatím s dcerou (4) řešila, kudy se dostane to miminko ven – sousedka měla miminko v bříšku. Docela jsme se u toho zasmály. Asi týden na to mudrovala, že když maminka to miminko vyčůrá a za další asi dva měsíce se ptala, jestli to bolí, když je miminko tak velký. Snad z ní nevypěstuju hypochondra..

 • Bamisko, děkuji za napsání 🙂 Bami, motýlci mě pobavili a máš pravdu, ta scéna je úžasná 🙂 S mamkou jsem hooodně mluvila kolem sexu atd., ale taky jsme nikdy nic neprobíraly dopodrobna – osobní zkušenost atd. 🙂 To je super, že Vašík chodí na rady. Kdo by mu nejlíp mohl poradit ohledně ženské duše, než zase žena a skvělá maminka v tvé podobě 🙂

  Hanzlici, děkuji za reakci 🙂 Když jsem byla malá, tak jsem všude říkala, že: když se mají tatínek s maminkou rádi, tak mají miminko. Pořád jsem přemýšlela, kde jse to vzala s teď jak ti píšu, tak mě to asi trklo…Jak dostat tatínka do polepšovny-závěr filmu 🙂
  No a když jsem byla těhu s Honzíkem, tak Domče bylo něco přes šest let, takže se rozebíralo vše dopodrobna 🙂 … kde se vzalo a jak vzniklo miminko??? – přece, když jsme se s taťkou dospělácky mazlili (důraz jsem dala na slovo „dospělácky“, aby neměla pocit, že když se k někomu přitulí, že bude čekat miminko 🙂 ) Tím, že jsem jí řekla něco nového, co ještě „neslyšela“, tak jsem ukojila její momentální zvídavost a rychle mohla pokračovat o spermii a vajíčku, rýhování atd.

  I když je sex a vše okolo naprosto přirozená věc, tak mluvit o tom s malým dítětem je opravdu těžké, né proto, že by se člověk nějak styděl, ale proto, abych zvolila správná slova, dala pravdivou a co nejvíc vyčerpávající odpověď, a přitom nenechala šrám na dětské duši.

  Dnes už na to vzpomínám s úsměvem na rtu, ale byly chvilky, kdy jsem se asi 😳 a nevěděla jak to říct. Takže tvé obavy naprosto chápu!!! 🙂

 • Hanzlici

  Tak co se mě týče, byla jsem do sexuální výchovy vpravena tak, že jsem v osmi letech dostala tematickou knížku. Pokud se dobře pamatuji, s rodiči na to téma nepadlo jediné slovo. Je fakt, že dneska si s mámou nedokážu povídat o ničem, co má krapet intimnější ráz (dokonce ani o svém těhotenství, natož o porodu, to je pro mě naprosto nemyslitelné). Podobnou chybu nechci udělat u svých dětí, takže už teď se na to vyloženě těším, i když nevím, co mě vlastně čeká. Ale souhlasím s tím, že začít od co nejútlejšího věku naprosto volnou a přirozenou formou. Zatím jsme ve fázi, že dítě ví, že mám v břichu mimi, ale to je asi stejné ve všech rodinách, kde očekávají sourozence. Nejvíc se tedy bojím (i když to není to pravé slovo) otázky „jak se tam to mimi dostalo?“, zda to budu schopna vysvětlit tak, aby to dítě pochopilo a zároveň i vzalo a nemělo pocit, že z něj dělám mrně. No uvidíme.

 • bamiska

  no tak já jsem hovory s dětma vedla sama a to mám kluky s tím starším víc, a musím přiznat, že mu to nevadilo a i pak sám přišel i s problémy s holkama si popovídat(né co mu jde nebo nejde v sexu :D, ale že se třeba pohádali atd.) moc mě potěšilo, že zrovna kluk si přijde postěžovat nebo popovídat…..
  nikdy asi nebudem extra probírat sexík 😀 ale ty srdeční záležitosti přijde a je fajn když prohodí, že se se mnou o tom hezky mluví a je rád…
  a myslím že prostě s tím chlapem možná ten sexík víc se probere ale to také nenastalo….
  dnešní doba je na tohle jiná u nás se o tom nikdy nemluvilo a mamka přišla mi pohovořit do duše až když nebylo potřeba v 17 letech 😀

  no a když bude nejhůř tak mi vyvstala scéna z filmu jak Vydra se ptá syna jestli ví jak to dělaj motýlci 😀 …..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist