Kdy vybuchujeme a křičíme na děti a co s tím

Rubrika: Výchovné tipy

Připadáte si někdy jak bouchající papiňák? Křičíte občas na své dítě a pak vás to mrzí? Znám to. Také jsem kdysi křičela. Dnes už o tom naštěstí spíš jen píšu.

V tomto článku bych vám ráda ukázala, kdy nejčastěji hrozí, že vybuchneme a budeme křičet, a naznačila, co s tím.

Víme-li KDY, můžeme to nejen předvídat (a aspoň okolí varovat), ale i se zařídit včas tak, abychom výbuchům předešli.

Papinak-tlak_a_neuspokojene_potreby

 

1. Neuspokojené potřeby

Jsem přesvědčena, že všichni znáte, že když jste unavení nebo hladoví, jste podrážděnější a snáz vás vytočí věci, které by vás jindy nechaly v klidu. Totéž se samozřejmě děje i vašim dětem a partnerům při únavě či hladu.

Nejsou to však pouze základní biologické potřeby, co nás činí náchylnější k hněvu (a křiku), nemáme-li je řádně uspokojené. Je tu i řada dalších potřeb, které mohou mít podobné dopady.

Příklady neuspokojených potřeb:

  • hlad,
  • únava,
  • nedostatek materiálního zabezpečení – finanční problémy,
  • nedostatek sociálního kontaktu s někým jiným než s dítětem,
  • nedostatek času pro sebe,
  • nedostatek klidu (přemíra hluku, podnětů),
  • nedostatek uznání a úcty (ze strany partnera, rodiny, od dětí),
  • nedostatek seberealizace.

 

Příběh Martiny – příklad vlivu neuspokojených potřeb

Často u nás bývají krizové večery. Vybavila se mi například tato situace: Byla jsem unavená, hladová, vařila večeři. Později jsem si uvědomila, že jsem byla i naštvaná na Radka (partnera), který ještě nebyl doma. Štvalo mě také, že musím vyvařovat. Vím, že by mi večer udělalo nejlíp jen dát si dietní salát, dát si nohy nahoru a na vaření se vybodnout.

Do toho pobíhaly kolem děti. Hladové a ten den přetažené. Křičely a zas a znovu si pouštěly své oblíbené písničky, které mě samy o sobě přivádějí někdy k šílenství. Pak se začaly hádat, co pustit. Každý chtěl samozřejmě jinou. A už byly v sobě.

Říkala jsem jim, ať se neperou. Ignorovaly to. Smažila jsem cibuli. Nemohla jsem jít hned usmiřovat jejich konflikty, a tak jsem přidávala na hlase, až jsem prostě začala křičet.

Jak je vidět na příkladu, málokdy působí pouze jeden faktor. Většinou je náš křik kombinací více spouštěčů.

V uvedeném příkladu hraje roli:

  • hlad,
  • únava,
  • přemíra hluku,
  • přemíra podnětů – nutnost soustředit se na víc věcí.

(Ano, o ženách se sice říká, že umí dělat několik věcí zároveň. To ale neznamená, že to alespoň některé z nich nevysiluje. Navíc nic neplatí obecně na všechny bez výjimky.)

 

2. Tlak

Dále častěji vybuchujeme a křičíme, jsme-li pod tlakem. Je to skutečně jak s tím papiňákem. Jsme-li pod velkým tlakem (či i pod mírnějším, ale dlouho) a neupouštíme-li páru, městná se uvnitř a dřív nebo později bouchneme.

Co způsobuje v našich životech tlak?

Jsou to nejrůznější okolnosti, které nás stresují. Například:

  • tlak času – chvíle, kdy cítíme časovou nouzi
  • tlak důležitosti – chvíle, kdy je pro nás něco důležité, na něčem nám hodně záleží
  • tlak okolí – chvíle, kdy máme pocit, že se od nás něco očekává

 

Příběh Petry – příklad vlivu tlaku 1

Potřebovala jsem rychle odejít s Jáchymem z domu. Čekala mne schůze s šéfem.

Cítila jsem časový pres, pak i skluz, neboť Jáchym nespolupracoval. Nechtěl se nechat přebalit, pak jsme bojovali s oblečením. Odchod se stále protahoval.

Když už byl konečně oblečený a obutý, během chvíle, kdy jsem se obouvala já, vytáhl z postranní kapsy batohu láhev s pitím a při pití se celý polil. Začala jsem křičet.

Příběh Lenky – příklad vlivu tlaku 2

 Objevil se nečekaný pracovní úkol, který jsem potřebovala do hodiny vyřešit. Blížilo se poledne a čas, kdy Sára (dítě) většinou chodí spát. Byla jsem trochu nervózní. Naobědvaly jsme se a pak jsem ji šla uspávat.

Nechtělo se jí ten den vůbec usnout a ve mně narůstalo napětí. Hlavou mi běželo, že potřebuji nutně dodělat práci. Její všetečné otázky, které mi pokládala, místo aby spala, mne ten den dráždily víc než jindy. Říkala jsem jí, že potřebuji dodělat něco do práce a pokud hned neusne, bude si muset sama potichu hrát, že já se jí teď věnovat nemůžu.

Nakonec jsem to vzdala. Usedla jsem k počítači a snažila jsme se soustředit. Cítila jsem časový tlak. Sára si sice chvíli hrála, ale jen co jsem se do práce trochu ponořila, začala mne vyrušovat a ptát se a žádat mé zapojení do hry a… Vybuchla jsem a začala křičet, že potřebuji pár minut KLID!

 

Znáte to? Platí to tak i na vás? Kdy vy nejčastěji křičíte? Budu ráda za vaše komentáře.

Co s tím?

No jo, ale co s tím? Řeknete si možná. Vědět KDY je sice důležité, ale ne všichni si hned dokážou představit, co tedy mají dělat, aby se výbuchům vyhnuli. Vědět „kdy“ neznamená vědět „jak na to“ a už vůbec ne samotnou změnu.

Proto jsem sepsala e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou: Hlavní důvod, proč křičíme na děti + 3 tipy, co s tím. Z něj je tato ukázka. Jedná se o jednu kapitolu (Kdy křičíme).

V dalších kapitolách objasňuji i PROČ křičíme a prozrazuji 3 konkrétní tipy, co s tím. E-book je na mých stránkách (viz vizitka) ke stažení zdarma.

Přeji vám hodně pohody bez výbuchů a křičení,

Pavla

 

Pavla KupcoPavla Kupčo

Žena, matka, psycholožka. Její celoživotní vášní je sebepoznávání a osobní rozvoj. Mateřství ji v tomto směru velmi posunulo a umožnilo jí poznat vlastní nežité části, zejména hněv. Na základě své zkušenosti inspiruje i ostatní matky, jak růst spolu se svými dětmi.

Je autorkou e-booku Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou: Hlavní důvod, proč křičíme na děti + 3 tipy, co s tím.

Více o ní a o tom, jak růst spolu se svými dětmi najdete na www.pavlakupco.cz.

 

Napsal/a: Pavla Kupčo

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist