Jsem tam aneb Nevýchova to má spočítané

Rubrika: Výchova podle..., Výchova školáka, Výchova teenagera, Výchovné tipy, Vývoj a výchova batolete, Vývoj a výchova předškoláka

Na včerejší živý webinář s Katkou Královou se přihlásilo tolik zážitkůchtivých rodičů, že po cca 10 minutách selhala technika. Dál se tedy natáčelo už bez diváků, takže jsem měla dost času, abych to Výchově Nevýchovou všechno spočítala. Zde tedy předkládám své nevýchovné zúčtování…

Už vloni mě zaujal minikurz Výchova Nevýchovou. Dobré dojmy z něj pak umocnily ještě letošní příběhy maminek, které vstoupily i do placeného pětitýdenního kurzu.

Protože už i tyto „ochutnávky“ nesly ovoce, byla jsem čím dál zvědavější, jak to vypadá přímo v kurzu, co všechno tam tak ještě může být. Teď už jsem tam a sleduju, poslouchám, vstřebávám a taky trochu lumpačím, protože zatím přeskakuju úkoly, ale pššššt… ono i na ně dojde, až přijde ten správný čas. Pak si možná budu říkat, že jsem se do nich měla pustit rovnou a bylo by všechno ještě jednodušší… Až se k nim dostanu a odhodlám, dám vědět. Ale teď už konečně to moje zúčtování…

Výchova Nevýchovou v číslech

Pokud máte podobnou úchylku na čísla jako já, mám pro vás úžasně vzrušující čtení. Pokud naopak čísla nesnášíte, vězte, že v placeném kurzu je toho opravdu hodně a přejděte plynule k dalšímu nadpisu v tomto článku 🙂

Jak už jsem zmínila, celý kurz je rozdělený do 5 týdnů. Každý z nich je věnovaný 1 z 5 nejběžnějších problémů, které rodiče s dětmi řeší (všechny jsou uvedeny v článku Jaké rodičovské problémy řešíme nejčastěji?), ke každému jsou připravena 2 tréninková videa, 1 zážitkové audio a 1 nahrávka s úkoly, ke které si můžete stáhnout i pracovní listy na vyplňování. Na to navazuje ještě 1 video, které popisuje odpovídající základní princip Nevýchovy (i těch je celkem 5). V kurzu je tedy 12 tréninkových videí (poslední týden dostanete o 2 překvapení víc) v celkové délce 6 h 30 min 57 s, 5 principových videí v celkové délce 2 h 54 min 22 s, 5 zážitkových audionahrávek v délce 1 h 13 min 33 s a 5 úkolů, které dohromady zaberou nejméně času – jen 52 min 26 s. K tomu ještě patří bonusová videa, která mají celkem 1 h 21 min 18 s a přináší další užitečné tipy, jak uvést Nevýchovu do praxe.

Suma sumárum jsme bez pár sekund na 13 hodinách povídání o dětech, vztazích s nimi i o sobě samotných. Abych byla přesná, tak i s uvítacím videem je to 12 h 59 min 23 s.

Aby těch čísel nebylo málo, připočítala jsem ještě 4 videa z bezplatného minikurzu Výchova Nevýchovou a 3 nahrávky s maminkami a dětmi, čímž se dostávám na 15 h 13 min 16 s nevýchovného povídání. K tomu dnes večer přibyla ještě nahrávka místo včerejšího webináře (přičteno a doplněno dodatečně – a jsme na 16 h 26 min 41 s).

Točí se vám z těch čísel hlava? …já jsem vás varovala 😉

Moje osobní zúčtování

Už jsem tu několikrát psala o tom, co se nám doma podařilo díky Nevýchově úplně zvládnout nebo aspoň zlepšit („večerka“, ranní vstávání, příprava do školy, úklid v pokojíčku, pomoc v domácnosti…). Snad denně si uvědomuju, jak jde spousta věcí snáz. Ne že by všechno bylo neustále pohádkově jednoduché a bezproblémové. Něco jde až překvapivě snadno, jindy si lámu hlavu nad tím, proč to nejde vůbec, pořád se stává, že vybouchnu já nebo se šprajcne některá z holek, ale není to tak často a snáz se přes to přeneseme.

Největší přínos Nevýchovy nevidím v tom, že spousta věcí klape, ale v něčem, co se dost těžko popisuje. Je to jakoby se změnila celková atmosféra. Čím dál vzácněji se ve chvílích, kdy se zdánlivě nedaří, dostavuje takový ten svíravý pocit, že se to prostě nedá nebo že se to musí přetrpět apod.

Některé problémy se vyřešily úplně jednoduše. Stačilo se na ně podívat trošku jinak a ukázalo se, že to vlastně žádné problémy nejsou. Jen má člověk zažité, že něco musí být nějak a když to přesně tak není, je potřeba zakročit.

Už jsem se setkala s různými přístupy a metodami, které mě zaujaly a pomohly mi ujasnit si spoustu věcí ohledně výchovy. Z každého z nich něco pomohlo vyřešit nějaký aktuální problém s větším či menším úspěchem. Už pár dní přemýšlím nad tím, v čem tkví pocit, že až teď mi to do sebe zapadá všechno.

Jakobych až teď přišla na to, jak poskládat celé puzzle, a dřív jen měla větší či menší kus skládačky. Dost možná se to kouzlo skrývá v tom, že stačí pochopit a přijmout základní princip. Nic víc vlastně není potřeba, nemusíte lovit v paměti žádné postupy, jak se zachovat v té které situaci, co říkat nebo neříkat, jak se u toho tvářit atd. Najednou ta změna jakoby vyplývá sama ze situace.

Navíc je kolikrát až zarážející, jak nevýchovné principy nenápadně prosakují i mimo vztahy s dětmi a zjednodušují tak i další záležitosti, u kterých by to člověk ani nečekal.

Možná to pro vás vůbec není

Tak jako je každé dítě originál, platí to i o rodičích. I když mám pořád ten pocit, že je to tak jednoduché a efektivní, že by to měl vědět každý, připouštím, že to pro každého není. Potenciální přínos musí zvážit každý sám.

Z mého pohledu kurz nepřinese nic tomu, kdo je předem rozhodnutý, že je to blbost, nebo žije v přesvědčení, že bez disciplíny to určitě nejde, že s dětmi se rozhodně nediskutuje o tom, co mají a nemají dělat, protože kam bychom to došli, že škoda rány, která padne vedle, že jejich dítě je prostě nezvladatelné a ti, kterým se s Nevýchovou daří prostě jen mají štěstí, že to jejich dítě je úplně jiné. Kurz nejspíš nedá nic tomu, kdo problémy s dětmi není ochoten řešit změnou ve vlastním přístupu.
Stejně tak pokud se cítíte dobře v tom, jak to máte teď, a jste s tím spokojení, nemáte důvod cokoli měnit. Leda byste měli chuť prozkoumat další možnosti.

Co byste ještě měli vědět o Nevýchově

Neodpustím si znovu výtku k názvu, který mi pořát připadá zavádějící, minimálně pro ty, kdo o Nevýchově nemají žádnou představu. Vyvolává totiž často představu, že stačí nechat děti růst jak dříví v lese, ať si dělají co chtějí a neberou na nikoho a nic ohledy. O tom to vůbec není.

Není to ani o tom, že rodič skáče, jak dítě píská.

Ale není to ani obráceně. Ani u dětí není žádoucí, aby skákaly, jak pískne někdo dospělý. Jde o to najít společnou cestu, po které se půjde dobře oběma. Jde o to mít se spolu fajn, což není možné v momentě, kdy si jeden zoufá kvůli tomu, co dělá ten druhý. Není to tedy zdaleka jen o dětech.

Nedílnou součástí placeného kurzu je proto i uzavřená facebooková skupina pro rodiče, kde si maminky (tatínka jsem tam ještě žádného neviděla) vyměňují své zkušenosti, navzájem si radí a poskytují svůj pohled na situace, které jsou z pohledu zúčastněného někdy zdánlivě neřešitelné. V příspěvcích se často objevují i vztahy s vlastními rodiči, na přetřes přichází opravdu různorodé problémy, které se maminkám jakoby náhodně odkrývají, jak postupně prochází kurzem. Je dost inspirující sledovat, jak co řeší ostatní.

Zmínit bych měla ještě jednu šikovnou vychytávku pro ty, kdo mají obavy o svoji finanční investici do kurzu. Po zpřístupnění prvních nahrávek běží čtrnáctidenní lhůta, během které můžete kdykoli z kurzu vystoupit bez udání důvodu.

Když během prvních dvou týdnů zjistíte, že v tomhle systému se necítíte dobře, prostě pošlete email, že chcete z kurzu vystoupit, a dostanete své peníze zpátky. Nemusíte vysvětlovat, co konkrétně vám vadí, nefunguje atd., nikdo vás nebude přesvědčovat, že jste na to šli jenom špatně. Je to jen na vás.

Zaujalo vás to?

Jako ochutnávku doporučuji rychlokurz Výchova Nevýchovou ZDARMA. Pokud vás výsledky nadchnout aspoň zpoloviny tak, jako mě, určitě stojí za to objednat si celý kurz Výchova Nevýchovou, který je nabitý cennými tipy a radami.

Chcete vědět víc?

Zase je to dlooooouhé, takže pro podrobnější informace přidávám jen sadu odkazů:
– všechny dosud publikované články o Výchově Nevýchovou na VD
– pokud se do toho pustíte a jste ochotní podělit se s námi o své dojmy, máte u mě slevu 500 Kč na celý kurz
– vše o kurzu Výchova Nevýchovou
– podrobné informace o Nevýchově včetně rodičovské typologie
příběhy rodičů, kteří žijí Nevýchovu se svými dětmi

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (42 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobrý den,
    ráda bych se přidala se svou zkušeností. Moje sestra má 6ti letého chlapečka, mimo Respektuj a buď respektován, si ujasňuje výchovu i v Nevýchově. Bohužel si ze Všeho bere jen to, co se jí hodí, takže se dělá to, jak chlapeček píská a maminka na něj zbožně hledí, to samé se požaduje i po širší rodině, není ale s to pochopit, že širší rodina má jiný názor. Toto můj poznatek z praxe. Jak vypadají vztahy je asi jasné, na bodě mrazu. Pokud je chlapeček bez maminky, je fajn kluk, pokud je přítmna maminka, nastává peklo. Nevím, ale vše , co jsem shlédla jsou všeobecně dané pravdy, které snad dospělí člověk zná, a ano opravdu je to možná spíš o výchově rodičů.

  • Anonymní

    Vážení, náhodou jsem se dostala na tyto stránky, protože jsem hledala informace o „metodě“ zvané nevýchova. Proč? Protože jsem ji objevila na FB u našich sousedů. Tak zaprvé, ve všem souhlasím s Peťkou, s každým slovem, s každou myšlenkou naprosto souhlasím. Zadruhé, ono to je o výchově, ale jiného druhu, takže „nevýchova“ je dost zavádějící název. Za další, pokud většina národa bude vychovávat své potomky tímto stylem, tak potěžtěpánbůh. Uvedu příklad právě na našich sousedech. Je to mu již více jak rok, kdy naše sousedka z horního patra začala uklízet po 22. hodině (často do 2 do rána), tedy v době, kdy většina slušně vychovaných lidí dodržuje noční klid. Je stejně na rodičovské dovolené se 2 malými dětmi jako já. V noci uklízí, šoupe s nábytkem, rány do podlahy od pádu předmětů. O půlnoci nebo ve 4 ráno běží pračka na plné obrátky. Jelikož raději vše řeším ústně a přímo, nikoliv boucháním na zeď, oslovila jsem sousedku s jejím mužem na chodbě a požádala o noční klid. Budila nám totiž dítě, které plakalo. Podívala se jako jelimánek se slovy, že prý to nedělá, ona jen žehlí. Na chvíli byl klid, a pak to zase začalo. Od té doby dělají jen samé naschvály. Pokud naše děti v noci pláčou, hází věci na plovoucí podlahu nebo nechají poskakovat míček po zemi. Když jsem byla těhotná, probudila mě rána jako z děla od jejich podlahy – jen tak, pro nic za nic. Jejich syn ještě ve 21.h lítá a dupe po podlaze, skáče z výšky na zem tak, že nám vzbudil miminko. Ale hlavně že na facebooku mají uvedeno mezi oblíbenými položkami nevýchovu. Můj táta byl přísný, museli jsme poslouchat, ale jsem slušně vychovaná a vím, co se sluší a patří – vůči sobě i ostatním lidem. A na to se dnes zapomíná. Jak píše Peťka, vytrácí se úcta, slušnost a ohleduplnost k druhým lidem. Z některých lidí se stávají sebestřední jedinci upřednostňující svoje potřeby nad potřeby druhých, nerespektující pravidla, zákony apod. Jsou oblasti, kde se můžeme s dítětem domlouvat a diskutovat, zda si koupí kočárek nebo raději panenku, či si vezme modré nebo zelené tričko. Pokud by ale diskutoval první pilot s druhým pilotem, jaký manévr v kokpitu provedou, protože každý má v dané situaci jiný názor, spadne mezitím letadlo. Ten, který má zodpovědnost, velí. A naši sousedé – asi si z nevýchovy vybírají jen to, co se zrovna jim hodí, protože místo abychom společně diskutovali a řešili, co s tím, raději lžou a chovají se jako malé rozmazlené děti.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist