Jakou řečí lásky mluví Vaše děti?

Rubrika: Výchovné tipy

Určitě  už  mnozí z vás četli Pět jazyků lásky od Garyho Chapmana.  Nebo některou z dalších jeho publikací navazujících na hlavní téma této knihy. Pokud ne,  udělejte to. Najdete zde informace, které vám pomohou (samozřejmě jen pokud se jimi budete řídit) velmi pozitivním způsobem ovlivnit vaše  vztahy (k partnerům, dětem a další).

Každý z nás má totiž potřebu být milován a ze všech možných způsobů vyjádření lásky většinou jeden preferujeme. Právě tímto „jazykem“ je na nás proto potřeba mluvit, jinak se všechny ostatní projevy lásky mohou míjet účinkem.

Víte tedy o všech svých blízkých, jakým nejlepším způsobem jim projevit svou lásku? Jak jim udělat největší radost? Mohou to být:

1) slova ujištění – oceňujeme jejich hodnotu (chválíme)

2) pozornost –  dokážeme se vcítit do jejich nejhlubších vnitřních požitků a vyjádřit jim svou duševní blízkost (povídáme si, děláme věci společně)

3) jazyk darů – zahrnujeme své milé maličkostmi, které je potěší (překvapujeme)

4) skutky služby – obklopíme druhé praktickou péčí (navaříme, vypereme, opravíme…)

5) fyzický kontakt – vyjádříme svou fyzikou blízkost a něhu (mazlíme se)

Jako rodiče bychom asi nejraději zahrnuli své děti vším dobrým, proč se v lásce omezovat? Jenže pozor na přílišné rozmazlování!  Také je zde velké nebezpečí, že některý ze způsobů budeme úplně opomíjet. To může dítěti hodně uškodit, zvlášť pokud je to ten „ jeho jazyk“.   A další úlohu jistě hraje čas – vaše děti se vyvíjejí, jejich potřeby se přirozeně mění. Jednou se osamostatní. Ale zatím vás, rodiče,  stále ještě potřebují. Přesněji OBA své rodiče.

V tomto je totiž právě dle mého největší zlo rozvodů. Že dítě bohužel přichází o lásku toho rodiče, od kterého je  odloučeno. Je to problém, který mne velmi trápí. Může vůbec rozvedený rodič dát svým dětem pocit jistoty a bezpečí, pokud je nemá ve své péči? Jak jim má projevit dostatečně svou lásku, když má na to vyhrazeny pouze víkendy jednou za 14 dní?  K čemu jsou pak všechna slova ujištění, pozornost, dárečky, veškerý servis, objímání a pohlazení, když je nemohou děti dostat od jednoho ze svých rodičů kdykoliv podle potřeby?

Pokud bych byla malé dítě, proč bych měla čekat třeba celý týden nebo ještě déle, než mě jeden z rodičů konečně pochválí za jedničku z počtů? Proč bych mu nemohla hned ráno povídat o tom, o se mi  dneska zdálo? Proč bych měla odkládat až na sobotu hádání, ve které kapse má pro mě bonbóny, když se vrací z obchodu? Proč bych se měla trápit otázkou, kdy nebo jestli vůbec mi vymění kolečka na bruslích? Proč bych od něj nemohla dostat pusu před každým usínáním?

Děti potřebují dostatek lásky obou svých rodičů. Navíc ve správný čas a projevenou tím nejvhodnějším způsobem. Jinak mohou velmi strádat. A navíc hrozí, že tyto děti budou v dospělosti výrazně „emočně kulhat“.  A na to je pak každá rada drahá…

Napsal/a: Vlasta Hurtová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Marinada

    Tu knihu jsem četla a mnoho věcí snad i pochopila. (Ale stejně nechápu, proč partner z lásky seká trávu, místo co by si šel se mnou posedět a pokecat 🙂 ).
    Začala jsem pak o tom přemýšlet ohledně dcery a myslím si, že většina děti nejvíc touží po pozornosti.

  • vlastyčka

    Moc děkuju za ohlas:-) Dětem může chybět láska rodiče bohužel i v úplné rodině. Vždy je hrozné např. soupeření rodičů, když se jeden z nich snaží toho druhého „trumfnout“ či „odstavit“ od dítěte, když si začne myslet, že to bude jen ON nebo ONA, kdo se bude o dítě nejlépe starat a nejvíce jej milovat.Zralý rodič ví, že je potřeba budovat vztah dítěte i k druhému rodiči – a to i po rozvodu…

  • bamiska

    hezký článek, body plním u dětí i manžela 😀
    k těm rozvodlům – není to pro děti lehká situace, ale věřím že i to se nechá zvládnout pokud se najde nějaký společný jazyk…jsem rozvedená, mám nového manžela a dětem přibyl další sourozenec, svého otce vidí pravidelně a i imo klasickou 14i dennku, pokud chtějí, volají si dvakrát do týdne minimálně, mají i hezký vztah ze současným manželem takže bych řekla že jim je v uvozovkách dáváno i více a mají kolem sebe lidi co je maj rády…a na ty klučičí rady a pomoce holt mají „táty“ dva
    no vše nám ukáže čas a jednou jako dospělí mi tuto teorii možná vyvrátí uvidíme…….
    samozřejmě pokud je rodina kompletní a fungující tak je to správné, ale pokud z nějakého důvodu nefunguje a rozvede se myslím že i pak nemusí být dítko ochuzeno……
    mylsí že i pokud pak matka zůstane sama, tak může být dítko v pohodě víc než s tatínkem kterj neplnil roli tak jak mě…..a možná by po té emoční stránce trpěl v dospělosti a strádal víc….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist