Jak zvládnout pláč miminka?

Rubrika: Péče o miminko, Výchovné tipy

V polovině září jsem vás zvala na workshop na téma Co dělat, když miminko pláče a vy nevíte, co s ním. Vysílání bylo opět nabité zajímavými postřehy a užitečnými radami. Zde je slíbené krátké ohlédnutí…

Bohužel na moji výzvu z článku s upoutávkou nikdo nereagoval, na email přihlášeným maminkám odpověděla jen jedna, která se na vysílání zrovna nedostala. Vzhledem k tomu, že mé děti jsou už miminkovskému věku značně odrostlé, nemám možnost poznatky z vysílání uvést hned do praxe. Protože ale fungovaly rady z předchozích workshopů, není důvod předpokládat, že tentokrát tomu bude jinak.

Řiďte se mateřským instinktem = dobrá rada nad zlato

Opravdu není nad dobré rady. Řídit se mateřským instinktem je vlastně v jakémkoli okamžiku to nejlepší, co můžete pro sebe a své dítě udělat.

Bohužel výchovné metody minulého století dokázaly mateřský instinkt v mnohých rodinách zahnat do hodně temného kouta, odkud je ho sotva slyšet. Zoufalá máma s plačícím uzlíčkem v náručí ho pak jen těžko může poslechnout.

Často se také stává, že za mateřský instinkt považujeme to, co jsme převzali od svých rodičů.

Prostě není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Poslouchat mateřský instinkt, je to nejlepší, co můžeme udělat. Ovšem pouze v tom případě, že jsme schopni slyšet, co nám říká.

Co je třeba si uvědomit

workshop 2015-09-22 když miminko pláče 1

Dříve než se Katka pustila do povídání o tom, co je potřeba v „uplakané“ situaci udělat a jak jí pro příště předcházet, zaměřila se na 2 otázky, které za celým problémem leží. Jejich objasnění pomůže změnit pohled na celou situaci.

1. Proč miminko pláče?

Dětský pláč může mít spoustu příčin, v zásadě ale vždy vyjadřuje nějakou nelibost miminka – bolest, zlost nebo vztek, nedostatek podnětů (nudí se), ale i přemíru podnětů (je zahlcené), nesprávnou teplotu, nepohodlí, smutek… Pro miminka je pláč jediným způsobem, jak s vámi komunikovat.

2. Co pláč dělá s maminkou?

Zkuste se v takové chvíli na okamžik zastavit a zamyslet nad tím, jak pláč svého miminka opravdu vnímáte a jaké sdělení z něj čtete. Je to pro vás věcná informace typu: „Mámo, necítím se dobře, chci najíst / zakrýt / pochovat / hrát si…“, nebo ji spíš vnímáte jako výtku: „Mámo, není mi s tebou dobře, udělej něco, ukaž mi, že nejsi špatná máma..“

Pokud pláč svého miminka vnímáte blíž k druhému příkladu, vraťte se znovu k první otázce. Vaše miminko vás nehodnotí, pro něj jste pořád jeho báječná maminka, jen nemá žádný jiný způsob, jak vám dát najevo, že zrovna teď potřebuje s něčím pomoci.

Skutečná rada nad zlato

Katka to opakuje víceméně ve všech svých workshopech i v průběhu kurzu:

Přestaňte hledat, jak NA NĚJ, hledejte jak S NÍM!

Ve chvíli, kdy se přestanete zabývat strategiemi, jak to zaonačit tak, aby… (doplňte si jakoukoli výchovnou situaci), a začnete svému dítěti (a sobě) důvěřovat, že to spolu (!) zvládnete, úspěch se dostaví.

Děti plakat nepřestanou

Žádná rada nepomůže k tomu, aby vaše miminko vůbec neplakalo. Jak už jsem vysvětlila výš, není to ani žádoucí. Nebo byste si snad přáli, aby s vámi vaše dítě přestalo úplně komunikovat?

Pokud se ale budete držet 3 relativně jednoduchých zásad ze zářijového workshopu Nevýchovy, pláče určitě ubyde a z toho, který zůstane, už nebudete zoufalé, protože pro vás bude mnohem jednodušší ho přečíst.

Jak Katka doplnila zápisky na tabuli?

workshop 2015-09-22 když miminko pláče 2

Nejdůležitější je zásada č. 1 – Změna nastavení, protože to, s čím do komunikace v dané situaci jdete, ovlivňuje to, s jakou z ní vyjdete. Pokud se vám podaří přepnout se z nastavení „tohle nepůjde“ do „spolu to zvládneme“, máte napůl vyhráno.

Připusťte si, že to jde a že ve svém dítěti máte toho nejlepšího parťáka na světě. Když toto zvládnete, budete ho mít. Zbývající dvě zásady pak už pro vás budou hračka.

Chtěli byste vědět víc?

Záznam z workshopu Nevýchovy je k dispozici vždy jen do půlnoci v den vysílání. V tuto chvíli se k němu bohužel nedá dostat.

Už teď se ale pro nás připravuje další workshop, který se bude konat koncem října. Zase vás o něm budu včas informovat. Přihlásit se ale můžete pro jistotu už teď. Dostanete pak odkaz na živé vysílání přímo od Katky.

Pokud si z dalšího vysílání chcete odnést maximum, nebo se vám nechce čekat několik týdnů na další přísun cenných rad, projděte si zatím Rychlokurz Výchova Nevýchovou, který je pro všechny rodiče zcela zdarma.

 

Toto taky stojí za přečtení!

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist