Jak se starat o děti s mentální poruchou?

Rubrika: Výchovné tipy, Vývoj dítěte

Vypadají a chovají se trochu jinak než ostatní děti, vyvíjí se o něco pomaleji a zdlouhavěji, jsou menší, zápolí s technikou řeči, někdy jsou téměř hyperaktivní, jindy přespříliš pasivní a mají potíže s jemnou motorikou. Přesto lze mnohé děti, kterým byl diagnostikován Downův syndrom, začlenit do společnosti a naučit je alespoň částečné soběstačnosti.

Downův syndrom je chromozomální vrozená vada, při níž se v každé buňce lidského těla nachází jeden chromozom navíc. Děti s touto vadou se častěji rodí ženám starším 35 let, které trpí nějakou srdeční vadou, vznik Downova syndromu však nelze nijak ovlivnit, tudíž za jeho vznik nenese nikdo vinu.

Pro Downův syndrom jsou typické určité fyzické i mentální znaky. Charakteristická je výrazná kožní řasa horního víčka překrývající vnitřní koutek, kvůli níž mají děti mongoloidní vzhled (Downovu syndromu se ostatně přezdívá mongolismus). Děti mají menší hlavu, která působí kulatým dojmem, nízko posazené uši a jejich obličej s malými ústy a kratším nosem má ploché rysy. Často se stává, že mají pootevřenou pusu, z níž vyčnívá jazyk. Jejich krk je menší a mohutnější.

Tresty nic nevyřeší

Jak se o děti s Downovým syndromem starat? Základem je začít co nejdříve – je potřeba rozvíjet jeho schopnosti pomocí her, opakovat stejné činnosti a zařadit ho do společnosti. Vzhledem k tomu, že tyto děti špatně snáší stres, není vhodné jako motivaci používat tresty. Problémy s řečí může vyřešit logoped.

Mezi vážné poruchy mentálního vývoje dítěte patří také autismus. Toto slovo pochází z řeckého autos, což v překladu znamená já nebo sám. Dosud není jasné, proč tato porucha vzniká, na vině mohou být genetické dispozice, infekce v těhotenství, léky, komplikace před a po porodu, svou roli však mohou hrát i alergie a potravinové nesnášenlivosti.

Jaké má autismus příznaky? Děti jsou plaché, přecitlivělé, nezajímají se o druhé osoby a mají rády rutinní činnosti. Těžko chápou to, co právě prožívají, špatně komunikují, nerozumí nonverbální řeči a nedokáží opětovat oční kontakt. Často se u nich objevují nepřiměřené emocionální reakce a mohou být i agresivní.
U dětí s autismem se řeč vyvíjí později, někdy dokonce vůbec. Mají omezenou slovní zásobu a často opakují slova, kterým samy nerozumí. S tím souvisí i možnosti jejich paměti – mají sice výbornou krátkodobou paměť, s tou dlouhodobou je to ale podstatně horší.

Dítě je třeba začlenit do společnosti

Při péči o autistické dítě je třeba jej začlenit do společnosti a naučit ho přijímat změny, které jinak snáší velice špatně. Pro autistické děti existují speciální pedagogické programy, které je učí sociálním dovednostem, specializované školky a centra rané péče. Přesto velké množství autistů zůstane do konce života odkázáno na péči ostatních.

Chcete se o Downově syndromu, autismu nebo jiných poruchách mentálního vývoje u dětí dozvědět více? Navštivte web www.symptomy.cz.

Napsal/a: Magdalena Plivová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Anonymní

    je to fakt, taky máme v rodině autisku a kromě toho, že se chová v některých situacích trochu jinak, tak byste na něm nic nepoznali:-) jak se píše na symptomech U postižených autismem je typické zaujetí pro jednu nebo více činností či pro předmět a o ostatní nejeví zájem
    tak s tím souhlas, u nás jsou to taky dinosauři!

    díky za článek a za tip na ten portál, je to fakt zajímavé počtení

  • Marinada

    Králíčku, tak to je sranda – téma Minecraft je aktuální i u mého synovce 🙂 Vychází k tomu i nějaké knihy, tak ho tím zásobuju a je spokojený.
    Tak to se od Domči přiučíte ty i okolí spoustu „UŽITEČNÝCH“ věcí 😀 A to počítání, to je bezva, že ho to baví.

  • Králíček4

    Marinádo,tak nám se témata střídají,asi 3x se vracel k tématu dinosaurů,to věděl perfektně jejich názvy,nyní jsou to pro změnu jiné věci.Například minekraft o tom dokáže vykládat hodiny a ptát se zda vím co je co.No já vím houby.Do toho začne klidně počítat a počítá a počítá.Jindy to byl star wars.No zrovna co ho zajímá,to je oblíbené téma na co se ptá i lidí na ulici a dokáže kecat a vtloukat ti klíny do hlavy 🙂

  • Marinada

    Králíčku, to by mě zajímala ta oblíbená témata 🙂 Asi nějaká klučičí, viď? 🙂

  • Králíček4

    taky mám autíka Dominika,jen musím říct,že každé takové dítě ač se stejnou diagnozou je jiné.Jinak se chová,někteří nekomunikují s lidmi,naopak jim vadí,ale jsou i tací,kteří naopak komunikují a každým.
    Třeba Domča si začne povídat s kýmkoliv,jen má svoje oblíbené témata a o těch bude vykládat do nekonečna.

  • Anonymní

    díky za super článek, je to opravdu zajímavé, sama si ale nedokáží představit, proto všechny maminky, které máte doma takto postižená dítka, držím vám palce!!!!!!

  • Anonymní

    přesně souhlasím, myslím si, že společnost na autistické děti hodně zapomíná! je třeba se jim věnovat a pak je vše docela v normě!

    jinak díky za tip na stránky, jsou super!

  • Anonymní

    máme doma autistu, není to zrovna lehké, ale pokud se člověk snaží a hledá cesty, tak to jde! Náš tomík je spokojený a my všichni s ním.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist