Jak mohou děti dosáhnout úspěchu?

Rubrika: Výchovné tipy

Koncem ledna vydalo nakladatelství Edika mezinárodní bestseller Jak mít úspěšné dítě. Víc než samotný název knihy mě zaujal její podtitul Proč je odhodlání, zvědavost a vytrvalost důležitější než inteligence a po prolistování pár stránek jsem se do ní se zájmem začetla.

Spisovatel a novinář Paul Tough se v knize snaží najít skutečné příčiny úspěchu. Vychází z řady věděckých studií a výzkumů, využívá nejnovější psychologické poznatky i konkrétní příběhy dětí a rodin, se kterými se opakovaně setkával po dobu několika let.

Celá kniha je rozdělena do 5 částí – Jak selhat (a jak ne), Jak budovat charakter, Jak myslet, Jak uspět a Lepší cesta. Ty se pak dále dělí dál na kapitoly. Každá z hlavních částí knihy je provázaná s nějakou konkrétní školou či vzdělávacím projektem, ze kterého Tough čerpá spousty ilustračních příkladů. Právě ty jsou nejčtivější částí knihy. Je zajímavé sledovat a porovnávat osudy dětí s různým sociálním a rodinným zázemím i studijními předpoklady.

Při četbě si na své bezesporu přijdou všichni milovníci psychologických studií a různých věděckých výzkumů, jejichž poznatky je kniha doslova nabitá. O tom ostatně svědčí i 27 závěrečných stran s poznámkami odkazujícími na konkrétní články, studie a publikace.

Co zde naopak nenajdete, jsou konkrétní rady a tipy, co a jak udělat, na co se zaměřit, aby vaše dítě bylo úspěšné. I když by tomu český název napovídal, o návodech tato kniha opravdu není. Ostatně, jak ukázala i diskuze o úspěchu dětí zde na VD, bylo by přinejmenším podezřelé, kdyby se autor o nějaké zaručené rady v tomto směru pokoušel. Vždyť i samotný úspěch a jeho definice jsou značně diskutabilní.

I když jsem hlavně příběhy dětí četla opravdu se zájmem a výsledky psychologických a podobných studií mě odjakživa zajímají, nemůžu se z pohledu běžného čtenáře – rodiče stoprocentně ztotožnit s hodnocením anglického deníku The Independent, že kniha je “neuvěřitelně čtivá”. Přesto ale souhlasím s tím, že je to “Svěží a přesvědčivá společenská polemika, vycházející ze skutečných dětských příběhů…” (rovněž The Independent) i s tvrzením týdeníku The Economist: “Kvalitní a provokativní kniha … napsána elegantně a s velkou ambicí.”

Právě z výše uvedených důvodů bych knihu spíš než rodičům doporučila pedagogům a především pak všem, kdo mají co do činění s různými vzdělávacími programy.


jak_mit_uspesne_dite_titulkaJak mít úspěšné dítě

Vydalo nakladatelství Edika

Autor: Paul Tough
Počet stran: 240
Formát: 145×205 mm
Vazba: brožovaná lepená

Knížku si můžete se slevou objednat třeba zde.
Přečtěte si i ukázku!


edika_logoNakladatelství Edika představuje širokou nabídku knih, které jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také jejich rodiče a pedagogy. Moderní učebnice sledující trendy ve vzdělávání pro všechny věkové skupiny a stupně pokročilosti. Knižní portfolio nakladatelství Edikazahrnuje nejen ucelené řady jazykových učebnic, vysokoškolské učebnice, učebnice pro technické obory, odborné slovníky či dvojjazyčné verze známých literárních děl, ale také bohatou nabídku publikací a pracovních sešitů pro rozvoj schopností a dovedností dítěte, jeho předškolní i školní přípravu.

Součástí knih jsou rozmanité přílohy jako například oblíbené zvukové nebo multimediální CD či DVD nosiče, které jsou v případě jazykových učebnic a příruček namluvené rodilými mluvčími.

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist