Hry pro posílení svalů úst

Rubrika: Výchovné tipy

Správné vyslovování písmen a hlásek je podmíněno optimálně vyvinutými svaly úst. Při vyslovování musejí jazyk, čelisti i svaly oblasti úst vykonávat celou řadu pohybů. Dospělí je vykonávají automaticky.

Probouzení úst – ranní hraní
Pomůcky: talíř, práškový cukr

Každé dítě zkusí jazykem namalovat obličej tak, že práškový cukr na talíři na správných místech olízá, čímž trénuje svaly jazyka.

Blíží se bouřka
Pomůcky: vatové chomáčky, listy

Postupně foukejte stále silněji do malých vatových chomáčků nebo do listů.

Nejdřív je krásný klid – všichni sedí u stolu (nikdo nepovídá a všichni mají zavřená ústa), pak přijde mírný větřík a trošku rozfouká chomáčky i listy. Vítr postupně sílí a nakonec přejde v bouři – fouká čím dál víc…

Komu se podaří foukat tak moc, že nastane úplný orkán, větrná smršť, nebo dokonce hurikán? Do čeho se fouká snáz, do chomáčků vaty, nebo do listů?
A jaký je při foukání rozdíl mezi suchými a čerstvě nasbíranými listy?
Je foukání jiné do malých a do velkých chomáčků?

Máme chobotnici
Pomůcky: silné slámky, drobné útržky průhledného papíru

Nejdřív dětem sedícím u stolu ukážeme obrázek chobotnice, pak každému dítěti dáme slámku (rozdáme různé barvy). Děti společně vyrobí obrovskou chobotnici, přičemž slámky jsou chapadla.

Každé dítě pak svým chapadlem z hromady papírových útržků („zdroj potravy“) uprostřed stolu nasaje potravu a položí si ji k sobě. Kolik potravy nasála jednotlivá chapadýlka?

Papouškové děti – zvukomalba

Tato hra zábavnou formou procvičuje problémové hlásky. Paní učitelka předříkává skupiny hlásek a děti – papoušci – je po ní opakují: „bl, bl, bl, bl, bluma!“

Vybíráme slova, která začínají písmenem „B“ a přidáváme k nim různé samohlásky, například „bla, bla, bla, bláto!“, „ble, ble, ble, blecha!“. Děti určitě rády přidají i verzi bez samohlásky – „bl, bl, bl, blb!“ – a budou z ní mít velkou legraci.

Podobnou hru si můžete zahrát s „V“: „va, va, va, vana“, „ví, ví, ví, vítr“ nebo „ve, ve, ve, vedro“. Možností je celá spousta:

su, su, su, super
sa, sa, sa, sako
so, so, so, sobota
sa, sa, sa, sakra
ka, ka, ka, kapsa
ko, ko, ko, koník
ku, ku, ku, kuna
ke, ke, ke, kečup
pu, pu, pu, pusa
pi, pi, pi, pivo
po, po, po, popel
pe, pe, pe, Petr

Koho napadá ještě něco dalšího? Cvičení můžete zkoušet i s nejrůznějšími slovy, která začínají stejným písmenem, například „klokan, kluk, kláda, klec“ apod.

Obměny:

Z nalezených nebo vymyšlených slov můžeme sestavit příběh, například:

„Li, li, list létá ve vě, vě, větru a potká ble, ble, blesk. Pak spadne na hla, hla, hladinu rybníka.“

Tuto hru můžeme využívat se všemi hláskami, které potřebujeme procvičovat. Opakováním si dítě osvojí výslovnost dané hlásky či hlásek.

Děti přeochotně vymýšlejí nesmyslné rýmovačky, takže toto cvičení mívají velmi rády. Kromě hlásek procvičujeme i svaly v oblasti úst. A když se smějeme legračním rýmům, trénujeme a natahujeme svaly podílející se na úsměvu a svaly v koutcích rtů. Ještě další dvojice svalů zvedá koutky rtů, především při následující hře.

„Haha, hehe, hihi“ – smíchová hra

Při této hře zdůrazňujeme a procvičujeme samohlásky a úplně obyčejně řečeno i ústa a brániční dýchání.

Nejdřív zkoušíme různé polohy hlasu: Jak zní „hihi“? Je ten zvuk spíš „nahoře“, nebo „dole“? Pak se zasmějeme jako čarodějnice: „Hehehe…“ A pak uděláme „hoho – hoho“. Jak to zní? Možná jako bychom byli překvapení?

Jak zní takové „huhuhu“? Jako strašidlo? Kde najdeme takový tón? Spíš dole?

Jak je to vlastně s „hahaha“? Tak se něčemu smějeme, že?

Čarodějnice a kouzelníci

Předchozí hru snadno zakomponujeme do příběhu, například s čarodějnicemi („hehehe“), kouzelníky („hohoho“), malinkými skřítky (hihihi“), strašidly („huhuhu“), smějícími se kytičkami nebo stromy („hahaha“) atd.rozvoj_inteligence_grada

Ukázka je z knihy Rozvoj inteligence u dětí od 3 do 6 let, kterou v edici Pedagogika vydalo nakladatelství Grada.

Pozorujte své děti bedlivě a poznejte, o co se ve skutečnosti zajímají a v jakých oblastech bude smysluplné rozvíjet další podněty.

Napsal/a: Katharina Bäcker–Braun

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist