Dospívání v emo stylu: srdce na dlani

Rubrika: Výchovné tipy

emo stylJe jim obvykle mezi dvanácti a dvaceti, na první pohled upoutají černou patkou až do temně podmalovaných očí, ve tváři hloubavě smutný výraz. Vyznávají kult smutku, skepse, otevřeně se přiznávají k depresím a dávají přirozený průchod emocím všeho druhu – jsou totiž emo…

Emo programově vyzdvihují to, co většina ostatních zavrhuje, potlačuje nebo tabuizuje – a tak málokoho nechává pohled na příslušníky této specifické subkultury lhostejným. „Emo je podivná sebranka pozérských individuí, která si o sobě myslí, že jsou něco extra,“ napsal v říjnu 2007 do jednoho internetového časopisu vysokoškolák Tomáš. A pokračoval: „Mnoho z nich dodnes netuší, jakého pohlaví vlastně jsou a zda se jim líbí muži, nebo ženy. Často nosí upnuté kalhoty, a to i v létě, obvyklý je také piercing rtů, obočí a jazyka, což je samozřejmě nehygienické. Výrazně se líčí, barví si vlasy načerno a češou je na stranu s tím, že jim ofina padá do očí. Někteří se k tomu ještě tu a tam jen tak řežou do rukou žiletkou, aby tak na sebe a na to, že je nikdo nechápe, ještě více upozornili…Výraz emo je v posledních letech také používán na internetu jako urážka. Častují se tím jedinci, kteří se jeví jako psychicky labilní nebo s oblibou rozebírají své osobní životy na veřejných diskusních fórech, což nikoho nezajímá.“

Přestože od této kritiky uplynuly víc než tři roky, většina mladých lidí vidí své vrstevníky hlásící se k subkultuře emo podobně i dnes. Dospělé znepokojuje především záliba ve chmurných tématech, adorace smrti, sebepoškozování, či dokonce dobrovolného odchodu ze světa. Jenže to je jen jeden dílčí pohled – ostatně, zmíněná záliba ve smutku a bolesti není v novodobé historii nic neobvyklého, stačí v knihovně prolistovat beletrii z první poloviny 19. století.

Ukaž, co cítíš

Kdo jsou vlastně emo a čím se liší od ostatních dospívajících? Na to se pokoušeli odpovědět výzkumní pracovníci Pražské vysoké školy psychosociálních studií Karel Balcar, Martin Kuška a Radek Trnka společně s norským kolegou Viggo Vestelem ze společnosti Nova (Norwegian Social Research).

„Vymezit se vůči světu dospělých je přirozenou součástí dospívání, stejně jako potřeba sdílet s vrstevníky určité hodnoty, někam patřit,“ říká Martin Kuška. Subkultura emo, která se k nám v posledních letech rozšířila ze západní Evropy a USA, představuje emocionálně otevřené prostředí nabízející klukům a děvčatům alternativy k hodnotám, jež v současné době propaguje většinová společnost: kult mládí a tělesné krásy, proklamovaný entuziasmus, aktivitu, optimismus a radost ze života, tabuizaci smrti, kult úspěchu atd. Emo se vymezuje nejen vůči komerčně a výkonově zaměřenému světu dospělých, ale i vůči dalším subkulturám dospívajících, které svou image zakládají na přezíravém nadhledu, popírání vlastních problémů, na představě, že za všech okolností je třeba být v pohodě a „happy“.

Proto emo preferují poněkud morbidní vzhled, jehož základem je černá barva, otevřeně vyjadřují smutek, skepsi, apatii, přiznávají se k depresím, je jim blízký svět záhrobí, symbolika smrti i představa, že „emotivní člověk se dokáže zamilovat do kohokoli, ať muže, nebo ženy,“ jak v jednom z hloubkových rozhovorů uvedl sedmnáctiletý Miki, i když v zápětí dodal, že sám je „čistokrevnej heterosexuál“.

Podle psychologa Karla Balcara jsou emaři často velmi citliví, kreativní a tolerantní jedinci, kteří mají různé důvody, proč se stali členy této subkultury. Můžeme je najít napříč všemi sociálními skupinami dospívajících i lokalit. Ostatně, podle výzkumu zveřejněného v závěru loňského roku, významně převažují vzájemné kontakty mezi emaři uskutečněné ve virtuálním světě chatu nebo diskusemi na Facebooku apod; osobní setkání na koncertech, v klubech nebo klasický život v partě představuje méně častý typ interakce.

Jedná se o ukázku z časopisu Psychologie dnes (č. 1/2011), vydává Portál.

Napsal/a: Daniela Kramulová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Anonymní

    Tenhle článek je jedna velká blbost… A to co napsal „vysokoškolák Tomáš“ je taky pěkná kravina…

  • Anonymní

    Myslím, že období „černé“ si prožije každý dospívající i s výrazným líčením. Taky jsem ji milovala..a mám ji ráda dodnes. Dospívání je hledání sama sebe.

    EMO není jen o tomhle stylu oblékaní, líčení a typických EMO účesech. Co mi vadí nejvíc je to, že se ti mladí utápějí a libují v depresivních náladách a v černým pohledu na všechno a všechny. Hledají ve všem jen samé negace. A sebepoškozování mi vadí ze všeho nejvíc. Dávat na jevo svoje emoce a pocity dělám běžně i když nejsem EMO. A když se mi něco nelíbí, tak se neřežu do rukou atd.
    Kdyby jednou moje děti začaly vyznávat EMO, tak bych udělala všechno proto, abych jim svět ukázala trošku jinak.
    Podle mě jsou to většinou mladí, kteří doma nejsou slyšeni a všechny emoce v sobě podle vzoru rodičů potlačují.

    asdf

  • Měla jsem to také tak,ale nejmenovalo se to EMO:-)prostě se mi líbila černé oblečení..kožené bundy,drsné líčení…metalová hudba..vyrostla jsem z toho:-D
    Nevím jak moc dobrý je kult,vše pojmenujeme,abychom to pochopili a mohli na to ukázat.A extrémy se vždycky objeví,vždycky se najde někdo kdo chce vyčnívat.

  • Elizabeth
    Elizabeth

    Taky jsem měla „černé“ období v době dospívání, černé kalhoty, černý svetr a cítila jsem se v tom dobře. A nebyla jsem sama, bylo nás ve třídě víc. Většina mladých si tím obdobím projde bez újmy a k oblékání či líčení bych byla tolerantní.
    Na druhou stranu – nic se nemá přehánět a žádný extrém není dobrý.

  • Anonymní

    Tohle zřejmě každý vnímá individuálně a nedá se to považovat za obecně platné. Přesto – styl „emo“ mi nevadí, zálibu v černé barvě chápu a dokonce jí rozumím, také se mi líbí černá barva – je elegantní, nadčasová a stále módní. Fakt, že se někdo hlásí ke svým emocím, kterým dává volný průchod, je celkem odvážné – v postoji k rodičům či ke společnosti. A vzpouzet se rodičům v době dospívání a stavět se na odpor konzumní společnosti mi přijde jako naprosto v pořádku a celkem i přirozené.

    Jediné, k čemu bych měla výhrady, by bylo extrémní pojetí – sebepoškozování a sebevraždy do života mladých lidí nepatří. Jinak ať si každý sám zvolí svou cestu…

    Helena

  • co to je za kravinu?!?! takoví slinty!! no to je už vrchol všeho!! ten co psat tenhle článek určitě nikdy pravího emaře nepotkal! maximalně taknějaký pozerský 12tiletý holčičky!! když něco chcete psát tak si o tom něco pořádnýho zjistěte, protože z třetí ruky lezou samí blbosti a lži!!!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist